Kína elindítja a világ leggyorsabb internetét

Az új hálózat az ígéretek szerint sokkal gyorsabb lesz, mint bármely más hálózat a világon.

A másodpercenként mintegy 1,2 terabit (azaz 1200 gigabit) átviteli sebességgel haladó hálózat a Huawei technológiai gyártó szerint másodpercenként 150 filmnek megfelelő sebességet képes továbbítani. Ez az internetes sebesség a közeljövőben még nem lesz elérhető a fogyasztók otthonában, ám valószínűleg jelentős hatással lesz a vállalkozásokra, a gyorsabb információátvitelre, a tőzsdei kereskedés előnyeire és a nemzetbiztonságra.

A Huawei és a China Mobile a napokban tartott sajtótájékoztatón bejelentette, hogy a pekingi Tsinghua Egyetemmel és a Cernet nevet viselő oktatási és kutatási hálózattal partnerségben hivatalosan is elindította az ország következő generációs hálózatát. Az internetes gerinchálózat olyan hálózati rendszer, mely kapcsolatokat létesít és irányítja az internetforgalmat az egész világon, valamint képes támogatni az 5G-hez és az elektromos járművekhez hasonló technológiákat.

A sajtóközlemény szerint a több mint 3000 km hosszú, Peking-Wuhan-Guangzhou optikai szálas fővonalat idén júliusban indították el, és többlépcsős üzemi tesztek után november 13-án állították hivatalosan is üzembe. Ez több mint két évvel korábban történt, mint azt a szakértők előre jelezték. A hír éppen akkor érkezett, amikor Biden elnök Hszi Csin-ping kínai elnökkel találkozott San Franciscóban – a találkozóra hónapok óta tartó nemzetközi feszültség után került sor. Csin-ping korábban azt állította, hogy a gerinchálózat fejlesztése „kiberhatalommá” teszi az országot, és „felgyorsítja az alapvető internetes technológiák használatának előmozdítását” – áll a sajtóközleményben.

De mivel ez nem az otthoni internetsebességre, hanem az internetes infrastruktúrára vonatkozik, nem jelent közvetlen fenyegetést az USA-ra, ugyanakkor versenyben áll a mesterséges intelligenciával, a félvezetőkkel vagy a vezeték nélküli hálózati technológiával. Alapot nyújthat azonban a kínai székhelyű vállalkozások számára, amelyeknek nagy sávszélességre lenne szükségük.
Wu Jianping, a Tsinghua Egyetem informatikai és technológiai tanszékének professzora, aki a gerinchálózati internetprojektet felügyeli, a sajtóközleményben a rendszert a világ legfejlettebb hálózatának nevezte. Mint mondta, a szoftvert és a hardvert is magában foglaló rendszer Kínában készült és független ellenőrzés alatt áll.

Nem ez az első alkalom, hogy egy nagyszabású technológiai bevezetés egybeesik egy amerikai látogatással. A Huawei a nyár végén, néhány amerikai diplomata látogatásának idején mutatta be a várva várt Mate 60 Pro okostelefont, amely egy kínai gyártású, áttörést jelentő 5G-chipet tartalmaz. Az amerikai kormány közlése szerint azt vizsgálják, hogyan rendelkezhet a vállalat egy ilyen chip előállításához szükséges technológiával, hiszen az Egyesült Államok átfogó erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy korlátozza Kínát a külföldi chiptechnológiához való hozzáférésben.