Ritka szektorok 1.: A biztosítás bombaüzlet lehet

Sok szó esik manapság a fizetési megoldásokról, a metaverzumról, online játékokról, az NFT-kről, a mém-érmékről, a stabilérmékről, a DeFi-ről, a sport-fan-tokenekről… De vannak még további kriptoszektorok, amelyekről a legtöbben nem tudnak semmit. Pedig ez hibának bizonyulhat. A biztosítás például rendszerint jó üzlet.

A biztosítási szektor az egész világon nagy üzlet szokott lenni. A cégek ugyanis úgy kalkulálják a díjakat, matematikailag túlbiztosítva saját magukat, hogy ne járjanak rosszul. Sőt, még más biztosítóknál is lefedezik a kockázataikat, ez a viszontbiztosítás (a kockázat megosztása az egyes társaságok között). Így váratlan katasztrófasorozat esetén is nehezen képzelhető el, hogy tönkremenjenek.

Miért figyeljünk a ritkaságokra?
Vannak olyan befektetési stratégiák, ahol az uralkodó trendet követik a befektetők, másutt azonban elfelejtett vagy még fel sem fedezett, alulértékelt gyöngyszemeket keresnek. Nem árt tehát figyelni ezekre is, mert kifizetődhet. Ahogy például 2021 őszén a metaverzum-tokenek mentek az egekbe a Facebook-Meta arculatváltás nyomán.

Kriptodeviza-katalógusok oldalán, mint a Coingecko, a Coinmarketcap vagy Coinslate, sokféle olyan szektort említenek, amikről még a kriptórajongók zöme is keveset tud. Ilyen a biztosítási szektor is.

Biztosítások blokkláncon és láncon kívül

A blokkláncon működő biztosításokat mindjárt fel is oszthatjuk két csoportra, a kriptós károk, valamint a külső világ kárait fedező konstrukciókra. A kriptodeviza-világban kár keletkezik például akkor, ha egy okosszerződésben hiba van, ezért feltöri, meghekkeli valaki. Emiatt a pénzét elhelyező – stake-elő vagy DeFi-s likviditás-pool-okba fektető – invesztor elveszíti azt.

Már egyre több DeFi-protokoll termékeire lehet okosszerződés-biztosítást kötni. Például a képen a Beefy Finance DeFi-aggregátor már automatikusan ajánlja a Nexus Mutual biztosítását a termékeinek adatlapján.

A Beefy Finance DeFi-aggregátor egyik pool-ja. Széleskörűen ajánlja a Nexus Mutual biztosítását.
A Beefy Finance DeFi-aggregátor egyik pool-ja. Széleskörűen ajánlja a Nexus Mutual biztosítását.

Hasonló tevékenységet végez az InsurAce is, amely a Terra (LUNA) károsultak egy kis részét is kártalanította.

Kapcsolódó cikk: Mi az a DeFi, és mennyit lehet vele keresni?

Hurrikán és repülőgép

A blokkláncon kívüli szolgáltatásokra példa a repülőgépkésés-biztosítás, egyes időjárási események, mezőgazdasági károk biztosítása vagy például a hurrikán okozta kár elleni biztosítás. Olyan, a digitális világon kívüli károkat lehet jól biztosítani a blokkláncon, amelyeknél a káreseményt jól nyilvántartják, dokumentálják. (Így az orákulumokba importálhatók az adatok.) Ennek az egyik úttörője az Etherisc.

A biztosítási szektor a Coingecko-nál.
A biztosítási szektor a Coingecko-nál.

Az egész blokklánc-alapú biztosítási szektor kapitalizációját a Coingecko 330 millió dollárra teszi (a Coinmarketcap 344 millióra), aminek azonban mintegy kétharmadát a Nexus Mutual érméje adja.

Az adott protokoll tokenjén kívül itt azonban más befektetési célpont is lehet. A befektetők – hasonlóan a DEX-ekhez, azaz decentralizált tőzsdékhez – kölcsönt nyújthatnak a a blokklánc-alapú biztosításokat kínáló protokollnak. Ezért pedig busás nyereségrészesedést kaphatnak. Persze nagy kérdés, hogyan lehet az ehhez kapcsolódó kockázatokat helyesen beárazni, érdemes-e a rizikót felvállalni az adott hozamért. Kéretik az apró betűs részt itt is alaposan elolvasni…

Kapcsolódó cikkeink:

A blokklánc-alapú biztosítások piaca várja a befektetőket

A kriptobiztosítás rögös útja: centralizált vagy decentralizált?

Az InsurAce biztosítási protokoll milliókat fizetett ki az UST-tulajdonosoknak

Címlapkép forrása: Pixabay.com