A legnépszerűbb kriptovaluta tőzsdék 2024-ben

A kriptovalutákhoz legegyszerűbbek tőzsdéken, brókereken keresztül lehet hozzájutni, azonban több, mint 200 centralizált és majdnem 500 decentralizált entitás kínál erre lehetőséget. 2024-ben már néhány lépéssel elérhető egy fiók regisztrálása a weboldalakon, applikációkon keresztül, ehhez néhol még KYC-azonosításra sincs szükség, ugyanakkor érdemes figyelembe venni néhány szempontot, mely egyénspecifikusan meghatározza a kriptovaluta vásárlást, ezek a biztonság, volumen/likviditás, listázott kriptovaluták és az általános megítélés.

Centralizált tőzsdék

A centralizált tőzsdék, vagyis CEX-ek olyan tőzsdék, melyek mögött egy cég, egy szervezet áll. A magas díjak ellenére itt érdemes elkezdeni a kereskedést, ugyanis számos oktatóvideó, magyarázat, jutalom elérhető a CEX-ek kínálatában, melyek megkönnyíthetik a kriptovalutákhoz való hozzáférést. Előfordulhat, hogy egy promóció keretein belül megszűntetik a költségeket is például a Bitcoin-kereskedésre. A CEX-ek sajnos számos hackertámadásnak estek áldozatul, ugyanakkor az azonosítási procedúrát követően még mindig ezek a felületek igénylik a legkisebb kriptotudást. Nézzük meg 2024 legnépszerűbb centralizált tőzsdéit:

Binance

A Binance a világ legnagyobb kriptotőzsdéje, mely 2017 óta üzemel. A Binance és Binance US több, mint 180 millió felhasználóval rendelkezik világszerte, eszközállománya nagyjából 120 – 150 milliárd dollár között ingadozik, melyek 100%-ban fedezve vannak, az eszközeik pedig 90%-ban hardveres tárcán vannak tárolva. A Binance napi forgalma átlagosan 50 milliárd dollár körül mozog, a rekordot 2022 augusztusában mérték, amikor a napi volumen túllépte a 76 milliárd dollár. A Binance forgalma nagyobb, mint együttesen a 2-10. legnagyobb kriptotőzsdéké, tehát a likviditás biztosított. A Binance rendelkezik egy saját tokennel is, a BNB-vel, BNB Price BNB Price mely a Binance Smart Chain natív tokenje, ez pedig a világ 4. legnagyobb kriptovalutája.

A Binance által listázott tokenek száma eléri 400-et, ez a lista pedig folyamatosan változik: hol újabb projekteket listáznak, hol régebbi projekteket vesznek le. A tőzsde által kínált tranzakciós díj átlagos, 0,1% alacsony mennyiségnél, 0,05% magasabb szinteken. A Binance által biztosított 1 eurós SEPA beutalás kedvező, ugyanakkor a 2022 októberi hackertámadás és a folyamatos perek óvatosságra intenek.

Coinbase

A Coinbase az egyik legrégebbi centralizált kriptotőzsde a piacon a maga 2012-es létrehozásával. A Coinbase amellett, hogy régi motorosnak számít a kriptoszférában, az egyik legbiztonságosabb is, ugyanis nagy mértékű hackertámadás nem érte 12 éves élettartama alatt. A Coinbase az egyetlen kriptotőzsde, mely részvénykibocsátást is végrehajtott, a $COIN részvény a NASDAQ-on található, árfolyama 242 dollár.

Az Egyesült Államok legnagyobb kereskedési volumenét a Coinbase generálja, e mellett pedig több, mint 100 országban elérhető. A Deloitte által auditált tőzsde nagyjából 150 – 200 kriptovalutát listázott eddig, ezekre a tranzakciós költség viszonylag magas, 0,1 – 0,6% a kereskedési mennyiségtől függően. A Coinbase rengeteg oktatóanyagot és jutalomkampányt kínál, ők állnak a legtöbb Bitcoin spot ETF mögött is.

OKX

Az OKX-et eredetileg OKEX néven hozták létre 2017-ben Kínában, majd a Seychelle-szigetekre költöztek és megváltak az E betűtől is. Az OKX állítása szerint több, mint egy tőzsde, egy komplett ökoszisztémát kívánnak létrehozni azáltal, hogy számos DeFi szolgáltatás, NFT-hozzáférés, crypto-gaming, internetes tárca és Metaverzum hozzáférés is elérhető a platformjukon.

Sokakkal ellentétben, 2022-ben nem kényszerült rá az OKX, hogy nagyobb leépítéseket és csődeljárást jelentsen be, sőt, olyan neves partnerekkel kötöttek együttműködést, mint a Manchester City vagy az F1-es McLaren csapata. Az eszközállományuk több, mint 100%-ban biztosítva van, ezek 95%-a hardveres tárcán található. A maximum tranzakciós díj az OKX-en 0,09%, majdnem 50 fiat valutát fogadnak el, és nagyjából 300 kriptovaluta van listázva platformjukon. Teljes eszközállományuk 18,5 milliárd dollár körül van.

Decentralizált tőzsdék

A haladó kriptovaluta-kereskedők előszeretettel vonulnak át decentralizált tőzsdékre, vagyis DEX-ekre a kedvező díjszabások és DeFi-szolgáltatások miatt, melyek kiterjednek a kölcsönzésre és kölcsönadásra, copytradingre, margin-kereskedésre és tőkeáttételes kereskedésre, ugyanakkor ezek használata több biztonsági lépést, és nagyobb fokú blokklánc ismeretet igényel.

Uniswap

Az Uniswap kétségtelenül a legismertebb DEX, melyet 2018-ban hoztak létre az Ethereum hálózaton. Mára már nemcsak az ERC-20-on, hanem az Ethereum második rétegén (Optimis, Arbitrum, Base) is elérhető, illetve a Binance Smart Chain-en. A hatalmas ökoszisztémával rendelkező Uniswap natív tokenje, az UNI jelenleg a 19. legnagyobb piaci kapitalizációval (7,3 milliárd dollár) rendelkező kriptovaluta, árfolyama 12,21 dollár körül van. Az Uniswap felelős minden idők legnagyobb airdropjáért, amikor 6,4 milliárd dollárnyi UNI-t szabadítottak rá az aktív felhasználókra.

Jupiter

A Solana ökoszisztéma DEX-protokollját 2021 októberében indították el, mely 2024 februárjában jelentette be natív tokenjének, a JUP-nak az elindítását. A JUP árfolyama jelenleg 1,37 dollár, piaci kapitalizációja 1,85 milliárd dollár körül mozog. Napjainkra a Jupiter forgalma (2,5 milliárd dollár) meghaladja az Uniswap forgalmát is. Használata rengeteg átváltással, bridgeléssel járhat, ugyanakkor díjszabása és tranzakciós sebessége messze felülmúlja versenytársaiét.

Összegzés

Az említett CEX-eken kívül érdemes említést tenni a Bybit-ről, a KuCoin-ról és a Huobi-ról, melyek a legnagyobb listázott kriptovaluta állománnyal rendelkeznek a Coinmarketcap adatai szerint, ugyanakkor értékelésük messze elmarad a Coinbase – Binance párostól. Szintén ebbe a kategóriába tartozik az Egyesült Államok egyik legnépszerűbb kriptotőzsdéje, a kevés listázott kriptovalutával rendelkező Kraken Exchange is.

A teljesség igénye nélkül az Upbit, Gate.io és MEXC is kedvező ajánlattal várja a felhasználókat, ugyanakkor nem szabad figyelmen kívül hagyni a 2022-es medvepiacon történteket, amikor a Celsius, a 3AC és a BlockFi mellett az FTX csődje milliárdokkal károsította meg a felhasználókat. Bármilyen kriptotőzsde mellett tesszük le végül a voksunkat, érdemes csak vásárlásra használni azokat, a birtokolt kriptovalutákat pedig azonnal kiutalni hardveres vagy internetes tárcánkra.