Kutyaszorítóban a szuperelit ügyvédei: Németország elfogatóparancsot adott ki

Négy évvel a Panama-akták néven elhíresült offshore adóelkerülési botrány kirobbanása után Németország elfogatóparancsot adott ki a panamai Mossack Fonseca ügyvédi iroda két alapítója ellen.

Jürgen Mossack (72, képen balra) és Ramón Fonseca (68, jobbra) alapítókat adóelkerülés és nemzetközi bűnszövetkezet futtatása miatt szeretnék a német hatóságok rács mögött tudni, írja a Süddeutsche Zeitung, NDR és WDR.

A kölni ügyészség sajtószóvivője megerősítette a hírt, miszerint nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki a két ügyvéd ellen, akik ügyvédi irodájukon keresztül évtizedekig segítették a globális elit tagjait adóelkerülésben, sokszor neves bankokkal, mint HSBC és USB együttműködve. A Panama-aktákból korábban az is kiderült, hogy drogkartellek vezetői, maffiavezérek, korrupt afrikai diktátorok is az ügyfeleik között voltak.

Kapcsolódó: Globális adózási visszaélések, pénzmosás és korrupció: a szegények a legnagyobb vesztesek

A kölni sajtószóvivő hozzátette, a 2014-ben lefoglalt Mossack Fonseca adatok elegendő bizonyítékkal szolgálnak legalább 600 bűncselekmény tényéről. Mossack és Fonseca mind ezidáig tagadja, hogy bűnösök lennének.

A Süddeutsche Zeitung riportjából kiderült, hogy Panama nem adja ki állampolgárait harmadik országoknak, tehát még kétes, hogy mikor és milyen formában lesznek elítélve. A nyomozók abban bíznak, hogy a Németországban született Mossack önkéntesen visszatér az országba, amiért cserébe enyhített börtönbüntetést kaphat idős korára való tekintettel.

Ramón Fonseca, aki korábban elnöki tanácsadó volt, 1986-ban alapította a hírhedt ügyvédi irodát. 2018-as bezárásáig a Mossack Fonseca 40 országban volt aktív Kínán és Magyarországon keresztül egészen Egyesült Államokig, és szolgálta a szuperelit kétes érdekeit.

(Forrás: icij.org)

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük