Lengyelország besokallt: nem szállít több fegyvert Ukrajnának

Derült égből villámcsapásként jött a hír, miszerint Lengyelország a továbbiakban nem nyújt több katonai segítséget Ukrajnának. Egyre ingatagabb az ukrán oldal nyugati államok általi támogatottsága s nem is lehetne rosszabb a lengyelek időzítése Volodimir Zelenszkij számára. Különösen, hogy a holnapi nap folyamán, azaz szeptember 22-én, találkozója van Joe Biden-nel a Fehér Házban. 

„Lengyelország ezentúl nem biztosít fegyveres támogatást Ukrajnának annak okán, hogy saját védelmére fókuszálhasson”, jelentette be Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök. Mindezt azután hozta nyilvánosságra, hogy a lengyel kormány Varsóba rendelte az ukrán nagykövetet a gabonavita kapcsán. Varsó ez idáig, vagyis az orosz-ukrán háború másfél éve alatt, Kijev leghűségesebb pártfogója volt.

Vajon ez a lépés hozhatja majd el a vég kezdetét avagy ezen a ponton túl már elkerülhetetlenek a béketárgyalások?

Az elmúlt napokban teljesen a feje tetejére állt Lengyelország és Ukrajna viszonya. Tudniillik, jónéhány EU tagállammal karöltve a lengyelek exporttilalmat szeretnének bevezetni az ukrán gabonára vonatkozóan. A helyi gazdák felháborodása csillapíthatatlan, ugyanis az országot elárasztja az olcsó ukrán búza, kiszorítva őket a piacról.

Október 15-én parlamenti választásokat tartanak Lengyelországban s az eddig Kijevet patronáló retorika drasztikusan megváltozott, egy „fuldokló emberberhez” hasonlítva Ukrajnát.

„Ukrajna úgy viselkedik, mint egy fulladozó ember, minden lehetséges dologba belekapaszkodik”, nyilatkozta Andrzej Duda, Lengyelország elnöke, az ENSZ Közgyűlésen.

„Rendkívül veszélyes egy olyan személy, aki éppen fuldoklik, képes lerántani magával másokat is a mélységbe … egyszerűen vízbe fojtja a megmentőjét”, magyarázta Duda. Ezzel a csatatéren elszenvedett vereségekre próbált utalni, illetve a kudarcba fulladt ellentámadásra Ukrajna részéről.

Ideje, ha Ukrajna felkészül a legrosszabbra?

Egy új felmérés szerint az ukrán menekültek támogatottsága a háború kitörésekor 91%-os volt a lengyel lakosság körében, ez azonban az utóbbi időben 69%-ra esett vissza.

Zelenszkij értelemszerűen nehezményezte a történteket az ENSZ-ben tartott beszéde során és riasztónak titulálta Lengyelország magatartását. Mi több, elmondása szerint Kijev azt tervezi, hogy beperli Varsót a Kereskedelmi Világszervezetnél, illetve embargót vezet be a lengyel termékekre Ukrajna-szerte.

Keményen rájár a rúd mostanában az ukrán kormányra, hiszen nem csupán szövetségesei fordulnak ellene, de saját berkein belül is felütötte a fejét a viszálykodás. Sokak szerint az lehetne a megoldás, ha Zelenszkijt nemes egyszerűséggel eltennék láb alól.

A Politico hírlap értesülései szerint Amerika is visszakozik attól, hogy még több fegyvert küldjön Ukrajnának, kiváltképp a republikánus oldal. Ennek apropóján az ukrán elnök amerikai bankok és befektetési alapok vezetőivel, valamint magánbefektetőkkel is tárgyalt pénzügyi segedelem reményében. A JPMorgan, mint Zelenszkij pénzügyi tanácsadója, többek között felvette a kapcsolatot a BlackRock, a Bloomberg LP, a Blackstone és a Pershing Square Capital igazgatóságával is.

Mindezek összefüggésében igencsak érdekfeszítőnek ígérkezik Zelenszkij washingtoni látogatása és csak találgatni lehet vajon miféle álláspontot képvisel majd Joe Biden az európai fejlemények tekintetében.