Magánbankok fogják kezelni a digitális euróhoz kapcsolódó tárcákat és tranzakciókat?

Az Európai Központi Bank a legújabb, központi banki digitális valutáról (CBDC) szóló jelentésében a pénzügyi közvetítők szerepét vázolta fel.

A hitelintézetek és a pénzforgalmi szolgáltatók fogják kezelni az Európai Központi Bank által kibocsátott digitális euróhoz kapcsolódó szolgáltatásokat – derül ki a bank legfrissebb, a saját digitális valutájáról szóló beszámolójából.

Az Európai Unió egyike annak a világszerte mintegy 100 joghatóságnak, amely egy valuta digitális változatának kibocsátását fontolgatja. Az EKB kétéves vizsgálata a digitális euró bevezetésére vonatkozóan 2023 októberében ér véget, ezt követően az uniós vezetők döntenek majd a CBDC kibocsátásáról.

Már 2023 első negyedévében befejezhetik a prototípus fejlesztését

A bank már korábban is azt mondta, hogy a “felügyelt magánközvetítők” lennének a legalkalmasabbak a felhasználóbarát szolgáltatások nyújtására, a szerdán közzétett jelentés pedig felvázolta, hogy milyen szerepe lesz ezeknek a szervezeteknek a digitális euró bevezetése után. Az EKB elmondása szerint ezek a közvetítők a CBDC-t használó “magánszemélyek, kereskedők és vállalkozások közvetlen partnereiként” fognak működni:

“Feladataik közé tartozna a felhasználókkal kapcsolatos szolgáltatások nyújtása, például a számlanyitás vagy a tárca létrehozása, valamint a felhasználók regisztrálása és törlése, illetve a pénzmosás elleni ellenőrzések végrehajtása. Emellett eszközöket vagy interfészeket biztosítanának a digitális euróval történő fizetéshez a fizikai üzletekben, online és személyesen is.” – olvasható a jelentésben.

A közvetítőket természetesen az EKB fogja ellenőrizni, de a bank feladata lesz a digitális euró kibocsátásának kezelése is. A jelentés szerint egyébként a bank 2023 első negyedévében fogja befejezni a prototípus fejlesztését, amelynek az volt a célja, hogy az EKB felmérje mennyire jól integrálhatók az eddig kifejlesztett potenciális back-end megoldások a front-end prototípusokkal. Ugyanakkor az EU nem mindenben ért egyet a központi bank politikájával, az EKB-t például az év elején az uniós törvényhozók kritikával illették, amiért az amerikai óriáscéget, az Amazont választotta az egyik prototípus megtervezésére.