Engedélyezné a kormány, hogy a bankok kriptoszolgáltatásokat kínáljanak

A magyar kormány olyan jogszabálytervezetet terjesztett elő, amely lehetővé tenné a bankok, befektetési alapok és vagyonkezelők számára, hogy bitcoin- és más kriptodevizás szolgáltatásokat kínáljanak. Ezzel a kezdeményezéssel a magyar hatóságok arra törekszenek, hogy a nemzet szabályozási keretét összhangba hozzák a vonatkozó európai uniós jogszabályokkal.

A jogszabálytervezet egy még kidolgozás alatt álló törvény előzetes változata. Javaslatot tettek rá, de hivatalosan még nem fogadták el és nem léptették hatályba.

A javasolt szabályozás értelmében a Magyar Nemzeti Bank (MNB) felügyelné a kriptopénz-szolgáltatásokat országszerte. A tervek szerint a rendelet június 30-ig lép életbe, ez a fejlemény kulcsfontosságú lépés a kriptopiac legálissá tétele felé, hiszen eddig nem léteztek a kriptók használatát szabályozó külön törvények. Magyarországon jelenleg egyetlen digitális valuta sem elismert törvényes fizetőeszközként.

Az MNB vizsgálja továbbá egy jegybanki digitális valuta lehetőségeit is, de nem látja sürgős szükségét egy széles körben elérhető CBDC-nek.

A legújabb törvényjavaslat a magyar kormány és az MNB közötti feszültségek kirobbanása közepette született.

A Bloomberg friss jelentése szerint Matolcsy György jegybankelnök azzal vádolja az Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy a tervezett törvénymódosításokkal a jegybank függetlenségének aláásását tervezi. Matolcsy bírálja a kormány gazdaságpolitikáját, különösen az ösztönző intézkedéseket, és azt a törvényjavaslatot is, amely az intézmény autonómiájának közvetlen veszélyeztetéseként értékeli.

Válaszában a kormány úgy védi javaslatát, mint az átláthatóság fokozásának és a felelős pénzügyi gazdálkodás előmozdításának eszközét, anélkül, hogy beavatkozna a monetáris politikai döntésekbe.

További kapcsolódó cikkeink: