“Majdnem minden páciens covidos” – tömve vannak a kínai kórházak és krematóriumok

Alig egy hónapja még lázongó tüntetőktől volt hangos a legtöbb kínai nagyváros, akik megelégelték a végtelenségig nyúló korlátozásokat. Mára ez a káosz átköltözött a kórházakba, és krematóriumokba, ahol állítólag annyira “teltház” van, hogy egy újabb hamvasztási helyre jövő évig kell várni.

A korlátozások feloldása, amelyre az ellenük irányuló széles körű tiltakozások után került sor, azt jelenti, hogy a COVID nagyrészt ellenőrizetlenül terjed, és egyes nemzetközi egészségügyi szakértők szerint valószínűleg naponta több millió embert fertőz meg.

Kína egészségügyi ellátása eszméletlenül túlterhelt

“30 éve végzem ezt a munkát, és ez a legpörgősebb időszak, amit valaha is tapasztaltam” – mondta egy mentőorvos a kórház előtt, aki nem kívánta magát megnevezni.

Kedd este hosszú sorok álltak a kórház sürgősségi osztályán és a szomszédos klinikán belül és kívül. A mentőautókkal érkezők többsége oxigént kapott, hogy segítsék a légzésüket.

“Majdnem minden beteg covidos “– mondta a sürgősségi osztály egyik gyógyszertári munkatársa.

covidos, kínai

“A kórháznak nincs COVID-specifikus gyógyszerkészlete, és csak az olyan tünetekre, mint például a köhögés, tudnak gyógyszereket adni” – folytatta.

A krematóriumok is megállás nélkül füstölnek

A Dongjiao temetkezési vállalat, Csengtu egyik legnagyobb temetkezési vállalata körüli parkolók megteltek. A krematóriumból folyamatosan füst szállt fel.

“Naponta körülbelül 200-szor kell ezt megtennünk” – mondta egy temetkezési dolgozó. “Annyira elfoglaltak vagyunk, hogy még enni sincs időnk. Ez a nyitás óta így van. Azelőtt körülbelül 30-50 volt naponta”.

covidos, kínai

Egy másik chengdui krematóriumban, a magántulajdonban lévő Nanlingban a személyzet ugyanilyen elfoglalt volt. “Az utóbbi időben nagyon sokan haltak meg a COVID miatt” – hangzott el az egyik dolgozó szájából. “A hamvasztási helyek mind tele vannak. Újévig nem lehet foglalni egyet sem” – tette hozzá.

Kína azt mondta, hogy csak azokat az eseteket számolja COVID-okozta halálesetek közzé, amelyeket tüdőgyulladás és légzési elégtelenség okozott.

Zhang Yuhua, a pekingi Chaoyang kórház tisztviselője elmondta, hogy a legutóbbi betegek többsége idős és súlyos beteg volt. Hozzátette, hogy a sürgősségi ellátásban részesülő betegek száma az állami média szerint napi 450-550-re emelkedett a korábbi körülbelül 100-ról.

A pekingi Kína-Japán Barátság Kórház klinikája is “dugig volt” idős betegekkel – jelentette az állami média.

Míg sok helyen a kórházak emberhiánnyal küzdenek, addig más városoknak a gyógyszerhiány problémájával kell szembenézniük. A kórházi alkalmazottak olyannyira nem bírják tartani a frontot, hogy a betegszabadságon lévő illetve a vidéki közösségekben dolgozó nyugdíjas egészségügyi dolgozókat újra felvették, hogy besegítsenek.

Módosult utazási szabályok

A jelenlegi szabályok szerint a külföldről Kínába utazóknak ötnapos hotelkaranténon és háromnapos otthoni karanténon kell átesniük, mielőtt más emberekkel érintkezhetnének. Hétfőn az ország elfogadott egy rendeletet, miszerint a január 8-ától a Kínába utazóknak nem kell ezen karanténokon átesniük. A beutazáshoz csupán egy 48 óránál nem régebbi negatív COVID-tesztre van szükségük.

India, Tajvan és Japán a Kínából érkező utazóktól negatív COVID-tesztet követel. A Japánban pozitív eredményt produkálóknak pedig egy hét karanténon kellene átesniük. Tokió azt is tervezi, hogy korlátozza a Kínába közlekedő járatok számát növelő légitársaságokat.

A Fülöp-szigetek szintén fontolgatja a tesztek bevezetését a Kínából érkezők számára.

Gazdasági helyzet

Kína 17 billió dolláros gazdasága várhatóan lassulni fog a gyárak termelésében és a belföldi fogyasztásban, mivel a dolgozók és a vásárlók megbetegednek.

Amint elmúlik az új fertőzések okozta kezdeti sokk, egyes közgazdászok arra számítanak, hogy a kínai növekedés erőteljesen vissza fog pattanni az idei – közel fél évszázad óta legalacsonyabb – 3% körüli értékről.

A Morgan Stanley közgazdászai 5,4%-os növekedést várnak 2023-ra, míg a Goldman Sachs közgazdászai 5,2%-ot.