Már a kínai állami ingatlanfejlesztők is válságra figyelmeztetnek

A kínai állami tulajdonú ingatlanfejlesztők széles körű veszteségekre figyelmeztetnek. Ez tovább növeli az aggodalmakat, hogy a lakásválság a magánszektorból a kormányzati támogatású vállalatokra is átterjed.

A idei év első félévében Hongkongban és a szárazföldön jegyzett 38 állami tulajdonú vállalatból (SOE) tizennyolc jelentett előzetes veszteséget. Szemben a 2022-es egész éves 11 veszteséggel a Bloomberg vállalati bejelentéseken alapuló összesítése szerint. Két évvel ezelőtt csak négy olyan cég jelentett veszteséget, amelynek többségi vagy jelentős állami részesedése van.

Állami ingatlanfejlesztők

A figyelmeztetések azt jelzik, hogy az állami építtetők már nem immunisak a két éve tartó ingatlanpiaci visszaesés ellen. Ez meggyengítette a gazdaságot, és több tucatnyi fizetésképtelenséget idézett elő a magánvállalatoknál. Spekulációk szerint a Country Garden Holdings lehet a következő. Az állami vállalatok azon képességét is csökkentik, hogy a befejezetlen projektek átvételével támogassák a piacot. És hogy biztosítsák azok átadását a lakásvásárlóknak.

A kínai ingatlanpiaci lassulás már most is minden fejlesztőt sújt, beleértve a nagy, kormányközeli fejlesztőket is. Nem számítunk arra, hogy a második félévben érdemben javulni fog a helyzet.

– mondta a CreditSights Singapore egyik vezető hitelelemzője.

Néhány állami tulajdonú fejlesztő figyelmeztetéseiben a csökkenő bruttó haszonkulcsokra és az ingatlanpiaci gondok miatt az eszközértékek leértékelésére képzett nagyobb céltartalékokra hivatkozott. Az új lakások árai júliusban már második hónapja csökkentek, mutatták ki a héten a kormányzati adatok. A Bloomberg jelentése szerint a helyzet sokkal rosszabb, mint amit a hivatalos adatok mutatnak.

A vesztesek

A veszteségeket elkönyvelő cégek között van a központi kormányzat tulajdonában lévő legnagyobb fejlesztők némelyike. A Shenzhen Overseas Chinese Town 1,7 milliárd jüan (320,3 millió szingapúri dollár) veszteségre számít, részben az otthoneladások felgyorsítását célzó marketingstratégia miatt. Ezt követte a 2022-es év második felében elért veszteség, amely az első volt az 1997-es tőzsdei bevezetés óta.

A gazdaságilag erősebb városok piaci szereplői is szenvednek. Az Everbright Jiabao, amelyet egy helyi állami vagyonkezelő működtet Sanghaj Jiading kerületében, közölte, hogy a tőzsdére való bevezetése óta először számít féléves veszteségre.

A Bloomberg Intelligence hitelelemzője szerint a veszteségre figyelmeztető hangok mégsem feltétlenül jelentenek rosszat az állami fejlesztők számára. Szerinte természetes, hogy az értékek visszaesését tükrözendő leírják készleteiket.

Az állami vállalatok az elkövetkező jobb években reménykedve elsüllyeszthetik a mostani eredményeiket. A kulcs az, hogy kaphatnak-e még likviditási támogatást a bankoktól. A kisebb állami tulajdonú fejlesztők esetében ez egyedileg lesz elbírálva.

– a hitelelemző szerint.

Rossz a hangulat

A veszteségek azonban csökkenteni fogják a lehetőségeiket, hogy a nem teljesítő magánszektorbeli cégek által hátrahagyott befejezetlen projekteket átvegyék, ami tovább rontja a lakásvásárlók hangulatát. A kínai szabályozó hatóságok az eszközértékesítést az adósságválság enyhítésének kulcsfontosságú lépésének tekintik, mivel Hszi Csin-ping elnök kormánya nagyrészt távol tartja magát a közvetlen mentőcsomagoktól.

“Az ágazati konszolidáció mindenesetre időbe telik” – mondják a szakértők. “Különösen egy ingatlanpiaci visszaesés idején, amikor a felvásárlók, például az állami vállalatok és a vagyonkezelő cégek jobb értékelést követelnek, az eladók pedig nem hajlandóak áron alul eladni.”