Még csak most jön a COVID utáni feketeleves

Japánban a koronavírus világjárványt követően még gyakoribbá vált az úgynevezett „hikikomori” társadalmi jelenség, amikoris az emberek elzárkóznak egymástól, és több mint hat hónapig fenntartják ezt az állapotot. Az országban ma már 1,46 millió ember él elszigetelve a társadalomtól.

A nemrégiben közzétett felmérést tavaly novemberben végezték a 10 és 69 évesek között. Az eredményekből kiderült, hogy a 15 és a 39 év közötti emberek 21,5 százaléka teljesen elszigetelte magát másoktól a világjárvány és a személyes nehézségek miatt. A 40 és 64 év közöttiek 21,9 százaléka már 2-3 éve hasonlóan él – e korcsoport inkább a munkahely elvesztését és a COVID-ot jelölte meg az elzárkózás okának.

A hikikomorik, vagy röviden csak hikky-k, becsült száma (1,46 millió ember) már több mint az ország népességének 2019-ben mért lélekszáma (1,15 millió). Saito Tamaki, a Tsukuba-i Egyetem professzora szerint a hikky-k száma akár 10 millióra is emelkedhet. A kutató úgy véli, a legtöbben szüleikre támaszkodnak élelem és fedél tekintetében; szerinte azonban a jelenség nem feltétlenül mentális betegségre vezethető vissza. Azokra ugyanis, akik „nem hasznosak a társadalom vagy a család számára, úgy tekintenek, mint egy semmirekellőre”, amiért szégyenérzetből a családok fokozaton elszakadnak a társadalomtól.

Mindeközben az Egyesült Államokban is készült egy felmérés, amely szerint az idősek körülbelül egyharmada a világjárvány óta magányosan, a társadalomtól elszigetelten él. Érdekes azonban, hogy az idősek 34%-a érzi magát hasonlóan, mint a hikky-k, ez a szám viszont jóval kevesebb a 2020. júniusában mért 56 százalékhoz képest (de még mindig magasabb, mint a 2018-as 27 százalék). A jelentés ugyanakkor rámutat arra, hogy bár az arány megváltozott, az idősebb korosztály többsége még mindig szociálisan elszigeteltnek érzi magát.

További érdekes cikkeink: