A FED-vezér szerint a Bitcoin továbbra sem legitim – aggódik a fogyasztókért

A FED régóta figyelemmel kíséri a digitális eszközök térnyerését, ugyanakkor egyértelmű álláspontot intézményi szinten még nem közöltek. A Federal Reserve már többször is kifejezte aggodalmát a pénzmosási és pénzügyi stabilitási kockázatok miatt, ugyanakkor Neel Kashkari most konkrétabban nekiment a világ vezető kriptovalutájának.

A Federal Reserve Bank of Minneapolis elnöke és vezérigazgatója, Neel Kashkari aggodalmának adott hangot a Bitcoin-t körülvevő csalás, hírverés és zűrzavar miatt. Kashkari szerint a kriptovaluták több, mint egy évtizede léteznek, de ez idő alatt nem voltak képesek arra, hogy legitim felhasználási esetet teremtsenek egy fejlett demokráciában.

Kashkari aggódik a fogyasztókért

Neel Kashkari a LinkedIn Live eseményén osztotta meg véleményét a kriptovalutákkal kapcsolatban a Pensions & Investments vezető főszerkesztőjével, Jennifer Ablallal. A republikánus politikus és szakember szerint a Bitcoin fogyasztóvédelmi kérdéseket vet fel azáltal, hogy az emberek a kriptovaluták működésének megértése nélkül vásárolhatnak Bitcoint. Kashkari szerint a kriptovaluták továbbá annyira volatilisek, hogy egyes érzékenyebb befektetők hatalmas károkat szenvedhetnek, mivel a hagyományos piacokon tapasztalatot szerző befektetők nincsenek szokva ekkora hullámzáshoz.

A Minneapolis Federal Reserve bank vezetője e mellett a játékfigurákhoz és plüss állatokhoz hasonlította a Bitcoin-t, mely azon kívül, hogy egy szép, gyűjthető játékszer, gyakorlati haszonnal nem rendelkezik egy fejlett demokratikus rendszerben. Kashkari szerint a „Bitcoinisták” megpróbálják felforgatni a banki szabályozást, kikerülni a centralizáltan működő intézményesített pénzügyi rendszert és ezzel tiltott tevékenységeket is támogatnak.

A Bitcoin nem az „új Amazon”

A Bitcoin-kereskedők korábban azt mondták, hogy a Bitcoin olyan, mint az Amazon, mely online könyvárusítással kezdett foglalkozni az 1990-es évek közepén úgy, hogy korábban senki nem vásárolt online könyvet. Kashkari hangsúlyozta, hogy az Amazon bő tíz év alatt meghatározó szerepet tölt be az amerikai és a globális piacgazdaságban, azonban a Bitcoin bő tíz év alatt nem tudott egyetlen legitim felhasználási esetet sem teremteni.

Az Amazon (NASDAQ: AMZN) egyébként jelenleg a világ hatodik legértékesebb eszköze a maga 1920 milliárd dolláros piaci kapitalizációjával három hellyel megelőzve a Bitcoin-t, a világ kilencedik legnagyobb kapitalizációjával (1365 milliárd dollár) rendelkező eszközét. Az Amazon részvénye az elmúlt tíz évben közel megtízszereződött, jelenlegi értéke 185 dollár.

Nem mindenki ért egyet Kashkari-val

Alex Gladstein, a Human Rights Foundation stratégiai igazgatója nem ért egyet azzal, ahogyan Kashkari fogalmazott a Bitcoinnal kapcsolatban, és sokan mások is a FED-elnökkel ellenvéleményen vannak. Gladstein az X-en azt írta, hogy megdöbbentő az a tudatlanság, miszerint a Bitcoin-nak nincs törvényes felhasználási esete. A szerző szerint a Bitcoin amellett, hogy az elektromos hálózatot fenntartja, ellátja a nemzetközi pénzküldés funkcióját is, csökkenti a metánkibocsátást, kereskedelmi hálózatokat épít ki, értékmegőrző eszközként szolgál és jótékonysági adományozásban is megkérdőjelezhetetlen szerepe van.

Gladstein kitért továbbá arra is, miszerint Kashkari szerint egy fejlett demokráciában nincs szerepe a Bitcoinnak, majd visszakérdezett, hogy egy hibás demokráciában vagy egy diktatúrában, ahol a feketegazdaság és a törvénytelenség dominál, ott lenne? Talán eljutunk odáig is, addig is viszont kénytelenek elfogadni, hogy a Bitcoin-t már a legnagyobb eszközökkel egy lapon említik, hiszen az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyelete (az SEC) többek között a Bitcoin azonnali ETF-jét is jóváhagyta 2024 januárjában, mely azóta hihetetlen népszerűségnek örvend.