Mi az a kriptovaluta és hogyan működik?

A globális gazdaságok mélyreható változásokon mennek keresztül, mivel a digitális kriptovaluták túlszárnyalják a kormányok által kibocsátott fiat valuták korlátait és hatékonyságát. A kriptovaluták forradalma gazdasági egyenlőséget hoz, és mindenki számára hozzáférést biztosít azokhoz a pénzügyi eszközökhöz, amelyekhez korábban csak a befektetési bankárok és gazdag ügyfeleik férhetnek hozzá.

Az új kriptovaluták világa egy olyan számítástechnikai környezetben kezdődött, ahol az algoritmusok és az adatszerkezetek annyira összetettek, hogy még a legfejlettebb szoftvermérnököket is lenyűgözik. Ma azonban a kriptovaluta kereskedés mindenki számára elérhető.

Mi az a kriptovaluta?

Mi az a kriptovaluta? A válasz attól függ, hogy kit kérdezel. Ha megkérsz egy szoftvermérnököt, hogy határozza meg a kriptovaluták jelentését, valószínűleg sokat fogsz hallani az algoritmusokról és az adatszerkezetekről. De ha ugyanazt a „Mik azok a kriptovaluták?” kérdést a bankároknak és a kormányzati döntéshozóknak teszed fel, akkor a válaszuk valószínűleg egy populista mozgalomra fog vonatkozni, amellyel óvatosnak kell lenni. Több millió befektető számára pedig a válasz a „Mi az a kriptovaluta?” kérdésre egyszerű: egy lehetőség arra, hogy jövőt biztosítsanak maguknak és családjuknak.

Mi az a kriptovaluta? Ez egy technológia, egy befektetési lehetőség, és a pénz egy teljesen új megközelítése. Amikor valaki megemlíti a „kripto” (vagy angolul crypto) szót, jelentése attól függ, hogy ki említeti meg, és hogyan látja.

A kriptovaluta minden meghatározásának tartalmaznia kell egy kis történelmet, a mögötte álló technológia összefoglalását és a piaci lehetőségek áttekintését. Pontosan erről lesz itt szó: kriptovaluták kezdőknek, áttekintés a kriptovaluták világának jelenlegi helyzetéről, és betekintés az általa ígért jövőbe.

Tehát mit is jelent a kriptovaluta? Merüljünk el a kriptovaluták világában, és fedezzük fel…

Hogyan működik a kriptovaluta?

A „kriptovaluta” szóban a „kripto” az angol „encypt” szóból ered, ami titkosítást, kódolást jelent, és az összes modern digitális valuta számára biztosított titkosításra utal. Az olyan kriptovalutáknak, mint a Bitcoin vagy a Ethereum, azért van értékük, mert az emberek fizetnek értük. A kriptovaluta ezután árukra, szolgáltatásokra vagy állami valutákra, például euróra, dollárra vagy forintra cserélhető.

A legtöbben úgy szereznek kriptovalutákat, hogy érméket (coinok) és tokeneket vásárolnak online a tőzsdéken, vagy eladnak valamit, és elfogadják a kriptovalutát fizetőeszközként. Egyes úgy szereznek érméket és tokenokat, hogy a számítógépen keresztül tranzakciókat erősítenek meg a blokkláncon. Ennek a folyamatnak a végrehajtását újonnan „kovácsolt” érmékkel jutalmazzák, és a folyamatot bányászatnak nevezik.

Amikor Satoshi Nakamoto létrehozta a Bitcoint, a forráskód korlátozta a „kovácsolható” Bitcoinok teljes számát – körülbelül 21 millióra. 2024 elején már csak körülbelül 2 millió Bitcoin maradt „kovácsolásra” és forgalomba hozatalra.

A kriptovaluták világába bevezető szövegeknél mindig megjelenik a „blokklánc” szó. A blokklánc egy elosztott adatbázis, amely rögzíti (feljegyzi) a kriptovaluta tranzakciókat. Bár a blokkláncok és a kriptovaluták a kezdetektől fogva összefüggnek, mégis különböznek egymástól. A blokklánc architektúra a kriptovaluták mellett számos más célra is használható, és a kriptovalutákat nem feltétlenül kell blokkláncon működtetni. A jelenlegi globális kriptovaluták azonban mind blokkláncon alapulnak, mivel a blokklánc architektúra egyedülálló technikai előnyökkel jár. Minden jelenleg forgalomban lévő digitális valuta egy blokkláncos kriptovaluta.

Érmék (coinok) és zsetonok (tokenek)

Amikor kriptovalutákról van szó, az „érme” és a „token” kifejezéseket általában felcserélhetőként használják, bár ezek eltérőek.
Az érme (coin) a blokklánc natív (hazai, saját, alapértelmezett) pénzneme. Az Ether például az Ethereum blokklánc natív érméje. Az egyéb kriptovaluták közé tartozik a Bitcoin, a Ripple, az Ethereum, a Dogecoin, a Neo és a Litecoin.

A zsetonok (tokenek) pedig olyan érmék, amelyek egy másik blokkláncra épülnek. Több tucat token épült az Ethereum blokkláncra, köztük az Enjin Coin, a Sand, a Radix és a Lotto. Az egyik legfelkapottabb token mostanában a Shiba Inu (SHIB), amely a Solana blokkláncra épül.

Az érmék és a tokenek közötti fontos különbség az, hogy a „gázdíjat”, amely lényegében a kriptovaluta-tranzakciókra számolt adó, mindig a blokklánc natív pénznemében kell megfizetni. Tehát ha SANDOT, Radixet vagy Lottót használsz, a tranzakciós díjakat (gázdíjakat) Etherben (ETH) fogod kifizetni. A váltás és a fizetések automatikusan megtörténhetnek a háttérben, vagy pedig szükséged lesz egy kis Etherre a virtuális kripto pénztárcádban, attól függően, hogy milyen tokennel kereskedsz, és milyen alkalmazást használsz.

Biztonságos a kripto?

A hírek azt a látszatot kelthetik, hogy a kriptovaluta befektetők rendszeresen csalásnak és hackertámadásoknak vannak kitéve.
Ezeknek a veszteségeknek egy része az olyan kriptovaluta-tőzsdéken évekkel ezelőtt bekövetkezett helyzetekhez kapcsolódik, amelyek nem használtak modern biztonsági intézkedéseket ügyfeleik pénzének tárolására.

A többi bizonyos alkalmazások szoftverhibáinak következménye, különösen a DeFi (decentralizált pénzügyek) szektorban.
De a nagy veszteségek ellenére maga a kriptográfiai technológia valójában nagyon biztonságos. A blokkláncok befogadhatatlan tranzakciós feljegyzést biztosítanak, és amíg senki nem fér hozzá a fiókodhoz, kriptovaluta eszközeid biztonságban lesznek.

A kriptovaluták jövője

A kriptovaluták a bankrendszer pénzügyi piac és befektetések feletti monopóliumának alternatívájává válhatnak. A kriptovalutákkal a bankszámlával nem rendelkező több mint egymilliárd ember is csatlakozhat a globális gazdasághoz, és az általuk megfizetett járulékok mindenki hasznára válhatnak.

Jelenleg számos kormány, bank és befektetési szervezet kísérletezik a reakciójával a kriptovaluták fejlődésére. Egyesek a kriptovalutát fenyegetésnek tekintik, míg mások olyan technológiaként látják, amely összhangban létezhet a hagyományos pénzügyi eszközök mellett. Egyes országok ösztönzik a kriptovaluták használatát, míg mások ellenzik. A szabályozások gyakran változnak – így befektetőként a számításaidban figyelembe kell venned ezeket a változásokat.