Mi várható a jövő munkaerőpiacán?

A mesterséges intelligencia fejlődése, valamint a környezetbarátabb jövő iránti igény számos ágazatban megzavarja a munkaerő-igényeket. Sok pozíció megszűnik, miközben más területeken nő az igény.

A Világgazdasági Fórum Globális kockázatok című 2024-es jelentése ezt a kérdést vizsgálja. A felmérésben részt vevőkön és az ILO munkaerő-piaci statisztikáin alapuló előrejelzések alapján mutatja be, hogy mely munkahelyek iránti igény növekedése várható a legnagyobb mértékben a következő öt évben. Nemcsak a foglalkoztatottak tényleges számát tekintve, hanem az egyes területeken 2023 és 2027 között meglévő munkahelyek relatív növekedésével is.

Az előrejelzések szerint azok számára, akik a közeljövőben biztos munkahelyet keresnek, jó választás lehet a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás specialistájának lenni.

A VF jelentése szerint ez a munkahely 2027-ig 40 százalékkal fog növekedni, ami mintegy egymillió új munkahelyet jelent. Ahogy ezt a grafikon is mutatja, az analitikus készségek általában véve hasznosak lesznek. Legyen szó akár üzleti intelligencia elemzőről, információbiztonsági elemzőről vagy adatelemzőről. A fenntarthatósággal kapcsolatos munkakörök is fontosak lesznek, a fenntarthatósági szakértő szakma a 2. helyen szerepel.

Ami azonban az abszolút növekedést illeti, a következő öt évben a mezőgazdasági gépkezelők, a nehéz tehergépkocsi- és buszvezetők, valamint a szakoktatók esetében várható a legnagyobb növekedés.

Az adatbeviteli ügyintézők, az adminisztratív és vezetői titkárok, valamint a számviteli, könyvelési és bérszámfejtési ügyintézők esetében várható a legnagyobb létszámcsökkenés.

A WEF elemzői szerint a 2023-as “Future of Jobs” (A munkahelyek jövője) című jelentésben az előrejelzések szerint ez utóbbi három szerepkör teszi ki a teljes várható munkahely megszűnés több mint felét az adott időszakban.