Mikorra várható a Fed kamatcsökkentése?

A Fed decemberi kamatdöntése óta javában folyik a találgatás a jegybank által beígért kamatcsökkentéséről. Míg egyesek abban is kételkednek, hogy valóban több kamatcsökkentés is várható, addig mások úgy vélik, hogy az elsőre három hónapnál sem kell többet várni.

Az amerikai jegybank tavaly decemberi kamatdöntése alapján változatlanul 5,25-5,5%-on hagyta az irányadó kamatot. Az idei évre 75 bázispontos kamatvágást prognosztizálnak, mely során az irányadó ráta 4,5-4,75%-ra csökkenhet év végére.

A nagyágyúk véleménye a kamatcsökkentésről

Bill Ackman, a Pershing Square Capital Management vezetője arra számít, hogy a Fed korán megkezdi a kamatcsökkentést 2024-ben, és nagyobb gyakorisággal, mint tervezték.

Ugyanis a decemberi kamatdöntő ülésüket követően a Fed tisztviselői jelezték, hogy idén három kamatcsökkentést hajthatnak végre, amelyet a következő néhány évben több további lépés követhet a rövid távú kamatlábak semleges szintre történő csökkentése érdekében.

“Most, hogy az infláció nagyon jelentősen lehűlt, a pénz reálköltsége nagyon magas. Úgy gondolom tehát, hogy korán kell lépniük”mondta Ackman péntek reggel a CNBC “Squawk Box” című interjújában. “Szerintem több mint három csökkentésre is képesek lennének” – tette hozzá a milliárdos befektető.

Ackmannal ellentétben, Larry Fink, a BlackRock vagyonkezelő óriáscég vezérigazgatója pénteken a CNBC-nek azt nyilatkozta, hogy szerinte a jegybankárok nem fognak túl gyorsan lépni.

“Hiszem, hogy a Federal Reserve alkalmazkodóbb lesz. De nem hiszek abban, hogy idén három lazítást is fogunk látni” – mondta Fink. “Hacsak nem történik valami igazán jelentős változás a gazdasági adatokban, akkor szerintem valószínűleg júniusra várhatjuk [az első kamatcsökkentést].”

A Fed politikája

A következő gondolatok Mark Thornton közgazdásztól származnak, aki az elmúlt évtizedek nagy részét a közgazdaságtan tanulmányozásával töltötte:

A Fed a rossz gazdasági körülményekre a szövetségi alapkamatláb csökkentésével reagál, amely a gazdaság alapkamatlába. Ilyenkor a Fed a fehér lovag szerepében tetszeleg, aki megmenti a gazdaságot, holott valójában eleve Ő okozta a problémát.

A második világháborútól 2000-ig a Fed kamatcsökkentési mintája általában egybeesett a recessziós időszakokkal, mivel a csökkentések olyan időszakokban kezdődtek, amelyeket később hivatalosan recessziónak neveztek el. Azonban az ezredforduló óta egészen napjainkig a Fed kamatcsökkentései a hivatalos recessziós időszakok előtt kezdődnek. A Fed ilyenkor megelőző intézkedéseket hoz, mintha tudná, hogy valami közeledik.

Miután túlzásba vitték a kamatcsökkentési politikát, és mesterséges bővülést hoztak létre a gazdaságban, esetleg egy tőzsdei buborékot, a Fed következő lépése, hogy ismét kamatot emelnek, hogy megfékezzék az általuk okozott magasabb inflációt a gazdaságban.