Milyen veszélyt jelentenek a kvantumszámítógépek a Bitcoinra?

A CoinShares befektetési vállalat egy új kutatást publikált a Bitcoin lehetséges veszélyeiről, amelyben vizsgálta a kvantumszámítógépek potenciális fenyegetését is. A mainstream média sokat foglalkozik mostanában a kvantumszámítógépek fejlesztésével, azokban rejlő lehetőségekkel és előnyökkel. De a CoinShares elemzése szerint még messze van a pont, hogy ez a technológia veszélyt jelentene a Bitcoin működésére.

Elméletileg azonban számos forgatókönyv létezik, amelyek lehetővé teszik a kvantumszámítógépeket felhasználva a rossz szereplők számára, hogy kihasználják a Bitcoin hálózat bizonyos sebezhetőségeit. Az elkövetkező évtizedben ez a kvantumtechnológia általánossá válhat, veszélybe sodorva a kriptovalutát és a köré épülő egész gazdasági szektort világszerte.

A befektetési cég azonban azt állítja, hogy a Bitcoin rendelkezik azokkal a tulajdonságokkal, amelyek ellenállóvá teszik a hagyományos hackelési technikákkal szemben. Az SHA-256 algoritmus gyakorlatilag „feltörhetetlenné” teszi a blokkláncot. Azonban ha a kvantumtechnológia továbbfejlődik, úgy viszont felhasználók a tranzakciós modelljén keresztül veszélyt jelenthet. Ez a biztonsági kockázat az elliptikus görbe sebezhetőségére és a Bitcoin hálózat tranzakciók feldolgozására vezethető vissza.

Ha megengedik egy rossz szereplőnek, hogy megtalálja a tranzakció során használt nyilvános kulcsok egyikét, a hackerek manipulálhatják az UTXO-t (Unspent transaction output), és elméletileg elküldhetik a BTC-t bármely címre, beleértve a saját címükre is irányíthatják. A CoinShares szerint ez leginkább a régi tranzakciók és a korai BTC alkalmazók esetében volt lehetséges, mivel a Pay-To-Public-Key (P2PK) nevű technológiát használták a cég által idézett kutatás szerint.

“A hatékony kvantumtámadás abból állna, hogy megtalálják a privát kulcsot, amikor a nyilvános kulcsot egy aláírt tranzakció hálózatra közvetítése után felfedik. Ez lehetővé tenné a támadó számára, hogy új tranzakciót írjon alá a privát kulccsal, és ezzel kiadja magát a kulcs tulajdonosának.”

Az eredeti P2PK technológiát a Pay-to-Public-Key-Hash (P2PKH) váltotta fel, és a Bitcoin legújabb fejlesztésével Pay-To-Taproot-ra frissítették. Ez ismét láthatóvá teszi a nyilvános kulcsokat. De a CoinShares úgy véli, hogy a központi fejlesztők nem aggódnak túlságosan egy ilyen jellegű támadás miatt.

Kína kvantumfölény

Miért vannak nagyobb veszélyben a hagyományos pénzügyi technológiák a kvantumszámítógépek fenyegetettságe miatt?

A Bitcoin 51%-os hálózati támadást is elszenvedhet el a kvantumszámítógépek által hozott technológiától. Ha több, ezen a technológián alapuló rendszer elér egy kritikus tömeget, akkor egy csoport vagy szervezet megpróbálhatja megszerezni az irányítást a Bitcoin hálózat felett, ha ők képesek felügyelni ezt a kvantumszámítógépes rendszert. Azonban a Bitcoin nehézségi kiigazítása és az a tény, hogy más csoportok ugyanazokat a kvantumszámítógépeket birtokolják, egyensúlyt teremthet. Ez szinte lehetetlenné teszi, hogy egy csoport vagy egyén átvegye a hálózat uralmát vagy 51%-os támadást indítson a Bitcoin ellen.

A következő évtizedekben ebben a szektorban a fejlődés gyorsan fog haladni, de a Bitcoin ökoszisztémája is hatalmas változásokon fog átesni. Sok szakértő beszél a Bitcoin hálózatot fenyegető lehetséges veszélyekről, de figyelmen kívül hagyja annak alkalmazkodási és fejlődési képességét.

A CoinShares felvetette a Bitcoin számára a kvantum éra utáni kulcsok vagy a kvantum utáni kriptográfia megvalósításának lehetőségét. Az Egyesült Királyságban működő Imperial College javaslata alapján a Bitcoin bevezetheti a „kvantumálló kriptotárcákat” is.

Mindenesetre a forgatókönyvek szerint sok optimista opció van, és ezek távol állnak a mainstream média által hirdetett „végítélet” helyzettől. A hagyományos pénzügyi platformok esetében a kilátások azonban sokkal rosszabbak. Náluk ugyanis hiányzik a Bitcoin és az SHA-256 kriptográfiai algoritmus által nyújtott biztonság. A CoinShares következtetése ezek alapján:

“A 128 bites kriptográfia széles körben elterjedt alkalmazása miatt a kvantumszámítástechnika sokkal nagyobb veszélyt jelent a meglévő e-kereskedelmi és banki szolgáltatásokra. Ezek a rendszerek ugyanis a mindennapi tranzakciók során erre a kevésbé biztonságos titkosítási eljárásra támaszkodnak.”