Mit jelent bitcoin-tulajdonosnak lenni?

Amikor a bitcoin BTC Price BTC Price elfogadása globális méreteket ölt majd, valószínűleg nem lesznek többé bitcoin podcastok, bitcoin konferenciák és bitcoin magazinokra sem lesz már szükség. Akkorra már talán nem is lesz olyan ember, aki nem ismerné ki magát ebben a világban. Addig a pontig azonban meg kell különböztetni a bitcoin iránt érdeklődőket azoktól, akik még nem indultak el felfedező útjukra a bitcoin útvesztőiben. Felmerül a kérdés, hogyan írja le magát egy bitcoin-felhasználó azoknak, akik még mindig a Mátrixhoz kapcsolódnak? Milyen információkkal lehetne áthidalni a két csoport közti szakadékot?

A rendszerben maradás – vagyis a nem-bitcoinos lét – hátrányai

Tekintettel az egymást követő kormányok inflációt okozó kalandor gazdaságpolitikájára világszerte (további információkért lásd Rune Østgård kiváló könyvét, a Fraudcoin-t), szinte mindenki, aki rendelkezik bizonyos erőforrásokkal, kénytelen volt „befektetővé” válni annak érdekében, hogy fenntartsa a vásárlóerejét.

Sajnos olyan világban élünk, ahol befektetővé kell válnia mindazoknak, akik birtokolni szeretnék az ingatlant, amely lakóhelyükül szolgál. Érthető, hogy nem szeretnének aggódni a kilakoltatás miatt, s hogy szeretnék elkerülni a bérleti díj túlzott költségeit. Az ingatlanok monetáris felára miatt azonban az embereknek nem csak hogy kockázatot kell vállalniuk azáltal, hogy jelzáloghitelt vesznek fel, de azt is meg kell oldaniuk, hogy idővel kellő mértékben emelkedjen az otthonuk értéke ahhoz, hogy ellensúlyozza a vásárlással és költözéssel járó költségeket, valamint hogy fedezze az adósságuk kamatait.

A vagyongyarapítás igénye mellett a nem bitcoin-tulajdonosoknak a jövőre vonatkozó terveik miatt is „külső irányítás” alá kerülnek, hiszen ezek a tervek csak további befektetések révén valósulhatnak meg. Amíg az adóhatékonyság és – a szerencsésebbek esetében – a munkabér biztosítják a jövedelmet, addig csökkennek a befektetéssel kapcsolatos kockázatok. Ezeket az előnyöket azonban az érintett partnerek sem biztosíthatják változatlanul, hiszen bármikor változhat a kormányzati politika vagy a nyugdíjrendszerek, de a nyugdíjat biztosító vállalatok is pénzügyi nehézségekbe kerülhetnek. Enyhén szólva szívszorító tapasztalat lehet, ha valaki arról értesül, hogy a 30 év alatt befizetett nyugdíja önhibáján kívül hirtelen értéktelenné vált.

Mit jelent bitcoin-tulajdonosnak lenni?

Amióta a Blackrock nyilvánosan elismerte, hogy a bitcoin nem feltétlenül a „pénzmosás eszköze”, a bitcoin kezd elfogadott narratívává válni a befektetési célú eszközök között. Ez azt jelentheti, hogy a jövőnk tervezésénél a részvények, az ingatlanok és a nyugdíjak mellett a bitcoinra is a vásárlóerő fenntartásának eszközeként tekinthetünk.

A jövőt szem előtt tartva talán bölcs dolog lenne elgondolkodni azon, hogy milyen jelzővel lehetne illetni majd a bitcoin-tulajdonosokat. Olyan kifejezésre van szükség, amely többet mond a „befektető” szónál. A bitcoin természete is azt sugallja, hogy nem hasonlít más eszközökhöz – árucikkekhez vagy értékpapírokhoz–, így talán helytelen lenne ezek közé sorolni.

Tévhitek a bitcoinnal kapcsolatban

Mivel a bitcoin még nem terjedt el, így a róla alkotott nézetek meglehetősen ellentmondásosak. Ez év májusában Harriet Baldwin parlamenti képviselő, az Egyesült Királyság pénzügyi bizottságának tagja azt javasolta, hogy a „fedezetlen »tokeneket«” (beleértve a bitcoint is) „inkább szerencsejátékként, mint pénzügyi szolgáltatásként” kellene szabályozni.

Bár ez nagyrészt igaz a „kriptovalutákra” úgy általában, a Bitcoinra teljesen másként kell tekinteni, hisz a világ legnagyobb számítógépes hálózata áll mögötte. Ez a rendszer olyan protokollt működtet, amely rendkívül ellenálló a változásokkal szemben. A Bitcoin protokoll jellege azt jelenti, hogy a kormányzat, a szervezeti politika vagy a szervezet teljesítményének változásai (az ingatlanokkal vagy a nyugdíjakkal ellentétben) nem befolyásolhatják annak jövőbeli működését vagy hasznosságát. Ezzel együtt a Bitcoin a fix kínálatának köszönhetően nincs kitéve az inflációs politikán keresztül történő elértéktelenedésnek, ami más eszközök elszámolási egységét érinti.

Következésképpen, bár a múltbeli adatok azt mutatják, hogy a bitcoin dollárértéke rendkívül változékony (mivel azt a kereslet és kínálat dinamikája befolyásolja), az eszközzel kapcsolatos kockázatok valójában rendkívül alacsonyak. Ráadásul az eszköz alacsony költséggel saját magától is letétbe helyezhető – bizonyos szempontból mi magunk őrizzük azt. Mindennek köszönhetően további kockázatok szűnnek meg. A felsorolt előnyök tisztán láthatók, ha mindezt összehasonlítjuk azzal a helyzettel, amikor a vállalati részvényeket vagy árutőzsdei tanúsítványokat a brókercégeknél kell őrizni.

(forrás: BpH wealth)

Kriptobefektetések és szerencsejáték: hasonlóságok és párhuzamok

A legfelkapottabb digitális valuták árfolyama rendkívül változékony, így a bitcoint sokan a szerencsejátékhoz hasonlítják. A kriptobefektetések és a szerencsejáték között valóban vannak hasonlóságot. Kockázat és bizonytalanság: mind a kriptobefektetések, mind a szerencsejátékok jelentős kockázattal járnak. A befektetők és a játékosok mindkét esetben nagy nyereségre vágyhatnak, de ezek elérése bizonytalan és nem garantált. Azonban a kriptovalutáknál alapos utánajárással jó eséllyel bejósolhatóvá válnak az árfolyamok változásai, míg a szerencsejátékokban nagyrészt képtelenség jártasságot szerezni. Egy újabb párhuzam a kutatás és elemzés fontossága. Ahhoz, hogy sikeresek legyünk a kriptobefektetésekben és a szerencsejátékokban, fontos alapos kutatást és elemzést végezni. A kriptovaluták és a szerencsejátékokban való részvétel előtt alaposan meg kell értenünk a piaci trendeket, az esélyeket és a kockázatokat.

Bitcoin kontra államkötvény és bankbetét

Az államkötvények már nem „kockázatmentesek” – erre mutat rá a 2022-es globális kamatemelkedés is, amely az államkötvények értékének drámai csökkenéséhez vezetett. Ez a helyzet aztán kihatott a bankbetétekkel kapcsolatos kockázatokra, ami a közelmúltban nagy bankok csődjéhez vezetett az Egyesült Államokban. Az államkötvényekkel és a bankbetétekkel szemben a bitcoin biztonsága nincs kitéve sem a központi banki kamatpolitikai kockázatnak, sem az államkötvények tulajdonosaihoz kapcsolódó harmadik fél kockázatának (még akkor sem, ha a rövid távú érték változhat). Rögzített kibocsátási ütemtervének köszönhetően a bitcoin a „pénznyomtatásnak” és a kormányzati hiánynak sincs kitéve, amelyek a modern monetáris elmélet által támogatott módon csökkentették az alapul szolgáló valuta vásárlóerejét.

A Blackrock egy nemrégiben kiadott dokumentumában meglepő módon támogatja ezt a kontrárius álláspontot, és 84,9%-os bitcoin-allokációt javasol egy befektetési portfólión belül, ami más eszközökhöz képest nagyon eltérő kockázati profilt képvisel. Eltekintve a piacoknak egy új eszköz beárazására tett kísérleteivel járó volatilitástól, ez azt sugallja, hogy a Blackrock a bitcoint ajánlja a vagyon nagy részének tartására. Az alábbi ábra tehát egy alternatív keretezést javasol a bitcoin és más eszközök összehasonlításakor, ahol a befektetési hozamok bemutatása helyett a figyelmet a mögöttes elszámolási egység (fiat valuta) kockázataira fordítjuk az üzleti kockázattal szemben.

A deviza- és üzleti kockázatok megnövekedtek

A jelenlegi magas inflációs környezetben a deviza- és üzleti kockázatok megnövekedtek. A weimari Németország idején a valutával kapcsolatos problémák miatt azok, akik befektettek, pozitív hozamokkal teli időszakokat éltek át, de később, a hiperinfláció idején tönkrementek. (Több információ ezzel kapcsolatban a When Money Dies c. könyvben.) Akik viszont az aranyba való befektetés helyett a megtakarítást választották, azok átvészelhették a változékony ármozgásokat.

Szinte megdöbbentő, hogy ugyanez ma Argentínában a bitcoin esetében is bebizonyosodott.

A befektetők vagy kereskedők valószínűleg pénzt veszítettek, de a bitcoinban való megtakarítás hosszú távon sokkal jobb választás volt az átlagos argentinok számára.

Bitcoin vásárlás Argentínában "A megtakarítás még sosem volt ilyen egyszerű" - írja egy argentin bitcoin-tulajdonos

Tehát igen, „bitcoiner”, vagyis bitcoin-felhasználó vagyok, de ez nem azt jelenti, hogy befektető, spekuláns, szerencsejátékos vagy bűnöző lennék, és bár szeretnék az lenni, de nem vagyok Cypherpunk sem. Egyszerűen csak olyasvalaki vagyok, aki egy jobb jövőért dolgozik a magam, a családom és talán még a gyerekeim családjának a javára is. A bitcoin lehetőséget nyújt arra, hogy a munkám értékét átmentsem a jövőbe anélkül a kockázat nélkül, hogy azt rosszul kezelnék (részvények), törvényekbe foglalnák (nyugdíjak), a központi bankok politikája veszélyeztetné (államkötvények és fiat valuták) vagy villámcsapás érné (ingatlanok). Ugyanakkor azok számára, akik úgy vásárolják meg, hogy nem ismerik a hátterét és nem értenek hozzá, a bitcoin inkább lesz spekuláció vagy szerencsejáték, mintsem egy jó befektetés.

Ha egy bitcoin-tulajdonost önmagáról és a jövőjével kapcsolatos víziókról kérdezik, ő talán alázatosan majd azt válaszolja: „Elismerem, hogy sokat kell még tanulnom, de megragadom a lehető legjobb eszközt, amit találok” (lásd Mickey munkáját a makroszemléletről). Remélhetőleg mindez segít felkelteni az érdeklődéseteket, s elvezet a következő kérdéshez: „mondanál erről többet is?”. S akkor jöhet az a bizonyos narancssárga kapszula, amely sikeresen bevezethet a Bitcoin világába.