Mitől olyan hasznos a Bitcoin Lightning hálózata?

A Bitcoin számos előnye mellett rendelkezik egy olyan negatívummal, mely hátráltatja abban, hogy az érme tömegesen, mindennapi használatú kriptopénzként terjedjen el. Ez pedig nem más, mint a tranzakciófeldolgozási ideje. A jó hír azonban, hogy néhány okos ember összedugott feje szült erre egy megoldást, amit ma már Bitcoin Lightning Network, magyarul Lightning hálózatként ismerünk.

A Bitcoin hálózat hiányossága

A Bitcoin-hálózat (mainnet) másodpercenként 7 tranzakciót képes feldolgozni. Ezek megerősítése 10 percet vesz igénybe. A kézenfekvő megoldás a Bitcoin blokkméretének növelése lenne, ami által minden blokk sokkal több tranzakciót tartalmazna, növelve a másodpercenkénti blokkfeldolgozást (tps-t) és csökkentve a tranzakciós díjakat. De sajnos a blokkméret növelése nagyobb terhet jelentene a bányászok számára, ami a hálózat centralizációjához vezetne (ami egy erősen elkerülendő dolog), mivel kevesebb csomópont rendelkezne elegendő tárolókapacitással.

A probléma még hangsúlyosabbá vált, ahogy megjelentek a jobb tranzakciós kapacitással rendelkező új blokkláncok, mint például az Ethereum és a Solana. Az Ethereum másodpercenkénti 30 tranzakciója (tps), valamint a Solana 65 000 tranzakciója nem hagyott más választást a Bitcoin hálózatának, mint előállni valamiféle megoldással. Így született meg a Lightning Nework.

Hogyan működik az LN?

Ahogyan bárki üzemeltethet egy Bitcoin-csomópontot, ugyanúgy bárki üzemeltethet egy Lightning Network-csomópontot nyílt forráskódú szoftver telepítésével.

Míg a Bitcoin főhálózatán akár egy óráig is eltarthat az átutalás, addig a Lightning Networkon ez másodpercek alatt lezajlik. Hogyan lehetséges ez?

A Lightning Network lényegében egy off-chain, azaz láncon kívüli, másodlagos tranzakciós hálózat.

Tehát a Bitcoin hálózatának skálázhatósági akadálya ott kezdőik, hogy a blokklánc túl kevés tranzakciót képes feldolgozni egyidejűleg. Az LN ezt úgy oldja meg, hogy a tranzakciókat “kiveszi a blokkláncból” (ezért off-chain), szem előtt tartva a biztonsági és anonimitási szempontokat.

Mivel a tranzakciókat leveszik a fő blokkláncról, és a 2. rétegbeli blokkokban folytatják, ezáltal a fizetés sokkal gyorsabb (szinte instant), ami hatékonnyá teszi a mindennapi fizetésekhez. A tranzakciókat egy kétoldalú konszenzusmechanizmuson, úgynevezett fizetési csatornán keresztül hajtják végre.

lightning network

Az LN a Bitcoin Segregated Witness (SegWit) frissítéséből nőtt ki, amely 2017 augusztusában lépett működésbe. A SegWit nem csak a Bitcoin blokklánc tranzakciótárolását javította, akár négyszeresére, hanem átstrukturálta a Bitcoin tranzakciók alakíthatóságát is.

Az aláírási adatoknak a tranzakciós adatoktól való elkülönítésével a SegWit kikövezte az utat az LN-fejlesztéshez. Ezután lehetővé vált a biztonságos, láncon kívüli fizetési megoldások megvalósítása, mivel az aláírási adatokat többé nem lehetett módosítani a tranzakcióazonosító (TXID) megváltoztatása nélkül.

Végül, de nem utolsósorban, a Bitcoin oly sokat kritizált energiafogyasztására is pozitív hatással van az LN. Tekintettel arra, hogy a tranzakciókat leveszik a láncról, a Lightning Network csökkenti a csomópontok működéséhez szükséges energiát. Ez fenntarthatósági szempontból jelentős következményekkel jár, mivel az említett tranzakciók támogatásához szükséges energiaigény alacsonyabb, mintha a Bitcoin-hálózaton hajtották volna végre őket.

Az LN előnyei összefoglalva:

  • Villámgyors, szinte azonnali tranzakciók
  • Elhanyagolható tranzakciós díjak: Az LN fizetési csatornák használata jellemzően tranzakciónként néhány centet ró ki, szemben a bankkártyatársaságok magas, 3%-os díjaival.
  • Globális engedély nélküli fizetési hozzáférés: mivel nincsenek bankközi közvetítők, amelyek megtiltanák a fizetéseket. Az LN egyszerűen csatlakozik a Bitcoin globális peer-to-peer hálózatához, így ideális mindazok számára, akik nem rendelkeznek bankszámlával, vagy el akarják kerülni a törékeny központi bankrendszert.
  • Fokozott biztonság: Mivel az LN a Bitcoin főhálózatának kiterjesztése, az elszámolt tranzakciók ugyanolyan biztonságossá és visszafordíthatatlanná válnak, mintha magát a Bitcoin főhálózatát használnák.
  • Fokozott adatvédelem: Bármikor, amikor az információknak központi tárolója van, az sérülékeny az adatok megsértésére. Mivel az LN a Bitcoin kriptográfiájára és a P2P-hálózatra támaszkodik, nemcsak hogy nincs szükség személyes adatok megadására, de a Bitcoin-tárca tulajdonosai az egyetlenek, akik engedélyezhetik a tranzakciókat.