Nobel-díjas közgazdász már 1984-ben megjövendölte a Bitcoint

Az 1899-ben Bécsben született Friedrich August von Hayek Nobel-díjas közgazdász, az osztrák közgazdaságtani irányzat kiemelkedő alakja egy 1984-ből származó videofelvételen arról beszél, hogy egy valódi ‘jó’ pénzhez (mint amilyenek az aranyhoz rögzített árfolyamú fizetőeszközök voltak a 20. század elejéig) való visszatérés egyetlen módja az, hogy annak irányítását és felügyeletét kivegyük a kormányok kezéből. Majd folytatva az interjúban okfejtését a Bitcoinnal egy az egyben megegyező pénzt ír le, olyat, amelynek használatához nincs szükség engedélyre és központi hatalom meglétére.

“Nem hiszem, hogy lesz egy jó pénzünk még azelőtt, hogy kivennénk azt a kormányok kezéből, vagyis nem vehetjük ki erőszakkal a kezükből, az egyetlen dolog amit tehetünk, hogy valamilyen ravasz megkerülőcsellel olyasmit vezetünk be, amit nem tudnak megállítani.”

Így 36 év után nem nehéz nem a Bitcoin összefüggésében értelmezni a szavait: kontrollálhatatlan, jegybanki irányítástól mentes globális értékőrző, menedékeszköz, fizetőeszköz és fizetési hálózat aminek kitalálója szándékosan maradt névtelen, mert ezzel nem rá, hanem innovációjára koncentrál a publikum.

Az angol nyelvű videót itt tudjátok megtekinteni, a jegybankoktól független pénz mondata a 19. perc körül hangzik el.

Amennyiben érdekel az uralkodó hitelalapú közgazdaságtani felfogással szemben merőben eltérő alapokra épülő osztrák iskola értékkínálata, akkor ajánljuk az ellenpropaganda.hu blogot vagy az angol nyelvű mises.org szakportált.

Kapcsolódó:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük