Olyanba ütné bele az orrát az EU, amit Kína biztosan nem szívlelne
Josep Borrell, az EU külügyi vezetője szerint a béke és a stabilitás döntő fontosságú Európa számára, amiért európai járőrhajókat küldene a Tajvani-szorosba.
Borrell kihangsúlyozta, hogy a sziget „gazdasági, kereskedelmi és technológiai szempontból is érint minket”, majd sürgette az európai haditengerészeteket, hogy biztosítsák a sziget védelmét.
„Felszólítom az európai haditengerészeteket, hogy járőrözzenek a Tajvani-szorosban, hogy megmutassák Európa elkötelezettségét a hajózás szabadsága mellett” – tette hozzá.
Borrell megjegyzései szembemennek Emmanuel Macron francia elnök álláspontjával, aki – miután találkozott Hszi Ching-ping kínai elnökkel – kihangsúlyozta: Európa nem követeheti az USA tajvani politikáját. Az elnök ezzel együtt megfogalmazta az EU stratégiai autonómiáját, amely támogatja a KKP gondolatát, miszerint a Nyugat hanyatlik, Kína pedig megerősödik.
“A paradoxon az lenne, hogy pánik miatt azt hisszük, hogy mi csak Amerika követői vagyunk. Az európaiaknak arra a kérdésre kell válaszolniuk, hogy érdekünkben áll-e felgyorsítani egy tajvani válságot? Nem. A legrosszabb az lenne, ha azt gondolnánk, hogy nekünk, európaiaknak ebben a témában követőkké kell válnunk” – fogalmazott.
A francia elnök szerint „ha a két szuperhatalom közötti feszültség tovább eszkálálódik, nem lesz sem időnk, sem erőforrásunk a startégiai autonómiánk finanszírozására, és vazallusok leszünk”.
Mindeközben a kínai hadsereg folyamatosan hadgyakorlatot tart a Tajvani-szorosban, és nemrégiben egy csapássorozatot is szimulált. Ami pedig azt illeti, Kína minden bizonnyal további provokációnak tekintene minden olyan forgatókönyvet, amely szerint az európai országok és az USA tengeri jelenlétet tervez a Tajvani-szorosban.
Kapcsolódó cikkeink:
- Ez már a vég kezdete? Közel 200 amerikai katona érkezett Tajvanra
- Macron: Európának csökkentenie kell az amerikai dollártól való függőséget
- Drámai videókon, ahogy megrohamozzák az LVMH luxusóriás párizsi központját a tüntetők