Oroszország szárnyra kap: nem várt növekedést jósolnak az elemzők

A Moszkva növekedési előrejelzéseit vizsgáló év eleji IMF-jelentés arra az eredményre jutott, hogy Oroszország idén +2,6%-os növekedéssel számolhat, ami még az Egyesült Államokénál is jobb. Kérdés, hogy fenntartható-e ez hosszú távon?

Közel két évvel az ukrajnai háború kezdete után Oroszország igencsak távol áll az összeomlástól, hiába várták azt a nyugati kormányok és hiába számítottak rá az elemzők mind katonai, mind gazdasági szempontból.

Valójában Vlagyimir Putyin vezénylete alatt az orosz autokrácia idén várhatóan sokkal jobban növekedik majd az európai országokhoz, vagy akár az Egyesült Államokhoz képest. Az orosz gazdaság előre jelzett „sebességváltását” az IMF 2024 eleji Világgazdasági kilátásai (WEO) dokumentálják.

A washingtoni intézet közgazdászai szerint az orosz GDP idén várhatóan nem 1,1%-kal növekszik, ahogy néhány hónappal ezelőtt jósolták, hanem több mint a duplájával: 2,6%-kal. Ez kicsit kevesebb, mint a +3%, amit Moszkva a 2023-as talpra állásával szerzett, szintén az IMF szerint.

Ugyanakkor ez majdnem háromszor annyi, mint amekkora növekedéssel a „szegény” euróövezet számolhat (+0,9%, még annál is kevesebb, mint amit októberben jósoltak). Ez az Egyesült Államokban várható erős +2,1%-nál is több, ennyivel számolnak ugyanis Joe Biden amerikai elnök utolsó évében. De hogyan lehetséges mindez? És tartós lesz vajon ez a növekedés?

Háborús gazdaság

A növekedési előrejelzések még „előzetesek”, hangsúlyozta a Financial Times-nak az IMF vezető közgazdásza, Pierre-Olivier Gourinchas, de szerinte valójában „úgy tűnik, hogy az orosz gazdaság jobban teljesít az általunk vagy sok más szakértő által elvártakhoz képest.”

Gourinchas úgy látja, hogy az orosz gazdaság vitorláját két fő tényező hajtja: egyrészt a már most háborús gazdaságnak számító keretek közötti erős közintézményi ösztönzés; másrészt az exporton alapuló nyersanyagárak (fosszilis tüzelőanyagok, de fémek is) állandó szinten tartása.

Azonban a külső és belső megfigyelők egyaránt úgy látják, hogy az oroszoknak nem szabad túlságosan hátradőlniük. A stabilitás látszata mögött ugyanis egy strukturálisan gyengébb gazdaság rejlik. „Ha megpróbálsz egy autót gyorsabban vezetni, mint amennyire tervezték, és a lehető legerősebben nyomod a gázpedált, előbb-utóbb a motor túlmelegszik, és nem fogsz messzire jutni” – üzente a Kremlnek decemberben az Orosz Központi Bank szókimondó igazgatója, Elvira Nabiullina.

Az IMF vezető közgazdásza szerint a hosszú távon az orosz gazdaság növekedése várhatóan kevesebb lesz, mint az ukrajnai háború kezdete előtt volt. Azonban ez a forgatókönyv, nyilvánvalóan sok előre nem látható tényezőtől függ.