Magas osztalékkal kecsegtető részvények a hosszútávú passzív jövedelemért

A pénzügyi edukáció elterjedésének köszönhetően egyre többen álmodoznak arról, hogy effektív munka nélkül, passzív jövedelemből éljenek meg. Az internet és távmunka térnyerésének hála az információszerzés és bevételszerzés rég nem kecsegtetett ennyi lehetőséggel. A befektetések iránt érdeklődő emberek számára az osztalékfizetés az egyik ilyen passzív bevételi forrás.

Az osztalék egy részvénytársaság által termelt, a részvényesei számára nyújtott kifizetés a vállalati nyereségből. Az osztalék cégenként és iparáganként is rendkívül eltérő, szóval, ha osztalék útján szeretnél passzív jövedelemre szert tenni, akkor jól meg kell válogatnod, hogy mibe és mennyit fektetsz.

Legjobb iparágak a magas osztalékért

Amennyiben a portfoliónkat kizárólag a magas osztalék és nem az árfolyamnyereség reményében állítjuk össze, úgy a hozamot, a stabilitást és a kockázatot együttesen kell kombinálni. A növekvő félben lévő tech-cégek hajlamosak a nyereségüket visszaforgatni a működésbe, így például az Apple, a Microsoft vagy az Nvida nem a magas osztalékhozamáról ismert. A magas osztalék reményében érdemes olyan iparágak cégeibe fektetni, melyek rugalmatlanok és akkor is van keresletük, ha éppen a gazdaság rosszul teljesít. Ezek a védekező iparágak a következőek:

  • Közüzemi szektor: A közüzemi szolgáltatási szektor messze az egyik legnépszerűbb szektor. A közüzemi vállalatok rugalmatlan, védekező árukat biztosítanak, akkor is szükség van rájuk, ha a gazdaság rosszul teljesít. Az elektromos áramot, fűtést, vizet biztosító vállalatok egyenletes bevétellel rendelkeznek, céljuk a megtérülés maximalizálása és költségeik kordában tartása.
  • Ingatlanbefektetési alapok: A kormányzat által szabályozott REIT-vállalatok jó befektetésnek bizonyulhatnak, mivel vagyonuk és jövedelmük 75%-át ingatlanok kell, hogy alkossák. A folyamatos bérleti díjak és bérleti szerződések lehetővé teszik a stabilitást, ugyanakkor a 2008-ban tapasztalt ingatlanválságból még máig nem regenerálódtak. A REIT szektornak bevételük 90%-át kötelező osztalék formájában kifizetni a részvényesek számára.
  • Energetikai szektor: A földgáz- és kőolajvezetékek, fosszilis energiahordozók tárolóival foglalkozó cégek számos adókedvezményben részesülnek, bevételüket nem a fogyasztás mértéke, hanem a vezetékeken keresztülfolyó mennyiség határozza meg. A díjalapú bevételek ezáltal kiváló hosszú távú befektetéssé teszik osztalékhozam szempontjából.
  • Telekommunikáció: A magas és stabil hozammal kecsegtető telekommunikációs szektor az információáramlás miatt nélkülözhetetlen. Ezen cégek bevételét az eszközök értékesítése, az adatforgalmi szerződések és a hálózatbővítési kezdeményezések adják. Magas osztalékot képesek fizetni, mivel a távközlésre mindig szükség volt és szükség lesz.
  • Gyógyszeripar: Annak ellenére, hogy a gyógyszeripari vállalatok rengeteget fordítanak kutatásra és fejlesztésre, képesek magas osztalékhozammal kecsegtetni, mivel egy technológia kifejlesztése után már filléres előállítási költséggel működnek. Az orvostudomány fejlődésének köszönhetően a gyógyszeripari vállalatokra mindig nagy kereslet fog hárulni.

Legmagasabb osztalékhozamú részvények

Az osztalékhozamot úgy lehet meghatározni, hogy elosztjuk az osztalék mértékét a részvény árfolyamával. Ahhoz, hogy stabil, hosszú távú osztalékjövedelemre tehessünk szert, olyan részvényeket kell portfóliónkba tenni, melyek nem túl volatilisek, képesek stabilan növekedni és magas osztalékot fizetni. Az Egyesült Államok legnagyobb osztalékhozamú részvényei a következők:

  • Verizon Communications Inc. (VZ): Az amerikai multinacionális távközlési konglomerátum részvénye az 1990-es évek közepe óta rendkívül szűk tartományban mozog, éves osztalékhozama 6,84%.
  • Pfizer Inc. (PFE): A 2020-as COVID-19 járvány legnépszerűbb oltását kínáló gyógyszergyártója ugyan a válság lecsengésével veszített értékéből, de ennek ellenére is képes 6,04%-os osztalékhozamot kínálni.
  • Philip Morris International (PM): Az amerikai dohányipari vállalat részvényárfolyama 2012 óta szinte stagnál. Annak ellenére, hogy számos működését nehezítő szabályozásnak kell megfelelnie, osztalékhozama 5,34%.
  • Altria Group Inc. (MO): A világ egyik legnagyobb dohányipari vállalata ugyan 2017 óta jelentős értékcsökkenésen ment keresztül, 2020 óta stabilizálódni látszik. A vállalat osztalékhozama 8,99%, mellyel a legnagyobb a listánkon.
  • Kinder Morgan Inc. (KMI): Észak-Amerika egyik legnagyobb energetikai infrastrukturális vállalata 2015 óta küszködik részvényárfolyama helyreállításával, a COVID-19 előtti szintet még most sem sikerült elérnie. Ennek ellenére 6,19%-os osztalékhozamot biztosít részvényesei számára.

Állítsd össze a saját portfóliódat

Ahhoz, hogy meghatározd, mekkora osztalékjövedelemre van szükséged, először azt kell kitalálni, hogy mekkora jövedelemre van szükség élves szinten. Ez életmódtól, szükségletektől függően változik. A legtöbb osztalékot negyedévente fizetik ki, így előfordulhat, hogy havi rendszeres jövedelemre nem lehet szert tenni. Az aktuális bevételek és kiadások jó áttekintést nyújtanak, az osztalékjövedelem meghatározásához elég az életmódomat fedező összeget elosztani az osztalékhozammal.

Tegyük fel, hogy 50 ezer dollár szükséges ahhoz, hogy megélj. Amennyiben az átlagos osztalékhozam 5%, úgy 1 millió dollárnyi részvényre van szükség ezt az igényt kielégíteni. Nyilvánvaló, hogy egymillió dollár önmagában már elég ahhoz, hogy kényelmesen eléldegéljen az ember, azonban az osztalékjövedelem biztosítja ezt az életet úgy, hogy a fő befektetéshez nem szükséges hozzányúlni.

Érdemes azonban fenntartásokkal kezelni ezt, mivel az osztalékok évről évre, negyedévről negyedévre változhatnak. Portfóliónkat érdemes a legjobb megtérülés elérése érdekében változtatni.