Portugália 6 napig 100%-ban megújuló energiával működött

Portugália október 31-től november 6-ig kizárólag szél-, víz- és napenergiával működött. Ez nem azt jelenti, hogy a fosszilis tüzelőanyaggal működő erőművek nem üzemeltek – csak azt, hogy a teljes megújulóenergia-termelés elég volt, hogy kielégítse a fogyasztók igényeit.

Szinte nullára csökkentek a termelői árak

“A gázerőművek készenlétben várták, hogy pótolják az energiát, amennyiben szükség lenne rá. Azonban nem volt, mert a szél fújt, és sokat esett az eső” – mondta Hugo Costa, az EDP Renewables megújuló energiaforrásokkal foglalkozó részlegének vezetője. “A termelés a fogyasztókra nézve pozitív hatással volt, ugyanis az árak szinte nullára csökkentek.”

Ahhoz, hogy 2050-ig elérjék a Párizsi Megállapodásban foglalt éghajlati célokat, a nemzeteknek nem csak hat napig, hanem egész évben szén-dioxid-kibocsátás nélkül kell működtetniük hálózataikat.

Néhány ország már most is képes erre, köszönhetően a bőséges vízenergia-állománynak, amelyet nagyrészt jóval azelőtt fejlesztettek ki, hogy az éghajlati válság miatt az erőművekbe történő beruházási döntések meghozatalára került volna sor.

Portugália a szén-dioxid-mentesítés útját némi örökölt vízenergiával kezdte. Nukleáris kapacitással nem rendelkezik, és nem is tervezi annak építését. Emiatt más módszert kellett kitalálnia az országnak, amivel csökkenteni tudja a fosszilis tüzelőanyag-felhasználást az új megújuló energiaforrások maximalizálásával.

Portugália
A Bemposta gát és vízerőmű Miranda do Douroban, Portugáliában

Portugália jóval az Európai Unió előtt jár

Az ország 2016-ban elkötelezte magát a megújuló energiaforrások korai és gyakori kiépítése mellett. 2050-re kitűzte a szén-dioxid-kibocsátás nullára csökkentésének határidejét. (Ez több évvel azelőtt történt, hogy az Európai Unió meghozta volna ugyanezt a döntést). Portugália utolsó szénerőművei 2022-ben leálltak, így az (importált) fosszilis gáz maradt az energiaellátás biztosítéka.

“Véleményem szerint a legfontosabb következtetés az, hogy ez [a hat nap] azt mutatja, hogy a portugál hálózat fel van készülve a megújuló villamos energia nagyon magas arányára és annak várható ingadozására. Képesek voltunk kezelni mind a víz- és szélenergia termelésének erőteljes növekedését, mind pedig a megújuló energiák alacsonyabb arányához való visszatérést, amikor a földgázerőműveket ismét felkérték az ország keresletének egy részének ellátására” – mondta Miguel Prado, aki az Expresso napilapnak a portugál energiaágazatról tudósít.

2040-re a gáztermelés teljes megszüntetését akarják

A portugál hálózat szén-dioxid-mentesítésének feladata az, hogy csökkentsék, majd végül teljesen megszüntessék azoknak az óráknak a számát, amikor az országnak földgázt kell égetnie a világítás fenntartásához. A vezetők azt szeretnék, ha a gáztermelés – amely a januártól októberig tartó időszakban az áramfogyasztás 21%-át tette ki – 2040-re teljesen megszűnne.

Az éghajlati célok elérése érdekében Portugália a megújuló erőforrások diverzifikálására összpontosít. Ahelyett, hogy elsősorban a szélre, a vízre vagy a napra támaszkodna, mindegyiküket beilleszti a portfóliójába, és megtalálja a módját annak, hogy ezek jobban kiegészítsék egymást. Az ország energiavállalatai most további jelentős tengeri szélerőmű lehetőségeket keresnek. Bővítik a napenergia-berendezéseket, és a régebbi szárazföldi szélerőmű-projektek újraindítását végzik, hogy a lehető legtöbbet hozzák ki a legmegfelelőbb helyszínekből.

Portugália
Európa legnagyobb úszó napelemparkja a portugál Alqueva vízerőműnél

A hatnapos rekord arra a 149 egymást követő órára utal, amikor “a megújuló forrásokból származó energia országszerte meghaladta az ipari és háztartási fogyasztási igényeket”. Az ország korábbi rekordja ebben a mérőszámban 131 óra (valamivel több mint öt nap) volt, amelyet 2019-ben értek el. Ez nem azt jelenti, hogy a fosszilis tüzelőanyaggal működő erőművek nem működtek – csak azt, hogy a teljes megújulóenergia-termelés bőven kielégítette a fogyasztók igényeit.

Ez a 6 nap jól példázza az energiaforrások terén bekövetkezett történelmi változást. A REN adatai szerint a portugál villamosenergia-termeléshez felhasznált földgáz mennyisége 39%-kal csökkent a januártól októberig tartó időszakban az előző év azonos időszakához képest. Ezzel a teljes gázfelhasználás 2006 óta a legalacsonyabb szintre esett.

Portugália korlátai

Portugália korlátozott földterülettel rendelkezik, és a legjobb szárazföldi szélerőművek helyei már foglaltak – mondta Costa. A korai projektek azonban még mindig 500 kilowattos turbinákat működtetnek, míg az új turbinák 6,2 megawattot tudnak termelni. Így egy régi turbina új turbinára cserélésével a meglévő kapacitás 12-szeresét lehetne felszabadítani. Az EDP Renewables ezt stratégiai megfontolásból teszi, hogy növelje a termelést azokban az időszakokban, amikor a projektek nem érik el teljes exportszintjüket. Az ilyen korszerűsítések egész évben több tiszta energiát termelnek anélkül, hogy a hálózati beruházásokra lenne szükség a villamosenergia-kiugrások kezeléséhez.

“Ha kombináljuk a szél- és napenergiát, azt látjuk, hogy nagymértékben kiegészítik egymást” – mondta Costa. “Általában, amikor fúj a szél, nincs napsütés. És amikor süt a nap, jellemzően nem fúj annyira a szél.”

A fejlesztések ilyen módon történő csoportosítása felhígítja az építés fix költségeit, így azok “gazdaságilag racionálisabbá válnak” – mondta Costa. Más szóval, a fejlesztők pénzt takaríthatnak meg, ha ugyanazokat az erőforrásokat különálló helyeken építenék meg.