Rátámadt az egyik mérnökre egy robot a Tesla gyárában

A Tesla egyik mérnökét üzemzavar miatt megtámadta egy robot a vállalat Giga Texas nevű gyárában.

Két munkás is végignézte, ahogy a társukat megtámadja egy frissen öntött autóalkatrészek mozgatására használt robot. A gép leszorította a férfit, aki éppen két másik robot szoftverét programozta, és a fémkarjait a munkás hátába és karjába mélyesztette, nyílt sebet hagyva a munkás bal kezén. Az incidens a Travis megyei hatóságoknak benyújtott 2021-es, sérülésekről szóló jelentésből derült ki.

Érdekes módon a jelentés, amelyet a Teslának minden évben be kell nyújtania a hatóságoknak, hogy adókedvezményeket kapjon Texasban, azt állította, hogy a mérnöknek nem volt szüksége betegszabadságra.

Ennek ellenére egy ügyvéd, aki a Giga Texas dolgozóit képviseli, elmondta, hogy az ottani dolgozókkal folytatott beszélgetései alapján úgy véli, a vállalat nem számol be az összes sérüléssel járó esetről. Az ügyvédnő szerint ez az aluljelentés még egy olyan építőmunkás 2021. szeptember 28-i halálát is magában foglalja, akit azért szerződtettek, hogy segítsen a gyár építésében.

„Több munkásunk is megsérült és egy munkás meghalt, akinek a halála nem szerepel ezekben a jelentésekben, amelyeket a Teslának pontosan ki kellene töltenie és be kellene nyújtania a megyének, hogy adókedvezményeket kapjon.” – mondta Hannah Alexander, a munkásokat képviselő ügyvéd.

Több szervezet is csalással vádolja a Teslát

Tavaly egy munkások érdekeit képviselő szervezet a Giga Texas dolgozói nevében panaszt nyújtott be az amerikai munkavédelmi hatóságnak (OSHA), azt állítva, hogy a Tesla hamis tanúsítványokat ad egyes munkavállalóknak.

“A munkavállalók arról számoltak be, hogy amikor képzésre volt szükségük, egyszerűen PDF-fájlokat vagy bizonyítványok képeit küldték el nekik SMS-ben vagy WhatsAppon keresztül néhány napon belül.” – mondta Alexander. „Minden jel arra utal, hogy a dolgozóknak nem is volt lehetőségük elvégezni a szükséges képzést.”

Emellett a kaliforniai OSHA nyomozói például azt találták, hogy a Tesla csak 2018-ban 36 sérülést hagyott ki a kötelező kormányzati bejelentésekből. Ez megerősíti a Center for Investigative Reporting’s Reveal csapatának korábbi jelentését, amely megállapította, hogy a vállalat számos munkahelyi balesetet szándékosan félreminősített. A kaliforniai OSHA jelentése előtt a Tesla kijelentette, hogy a Reveal állításai “teljesen hamisak”, és azzal vádolta a csoportot, hogy titokban együttműködik a munkásokkal, akik aztán szakszervezetbe való belépéssel próbálkoztak.

Lezuhant és vérnyomot hagyott maga után a megtámadott mérnök

Az aluljelentések ellenére a Giga Texas 2021-es éves jelentése azonban dokumentálja a szoftvermérnök megtámadását, bár nem sok részlettel. A 2021. november 10-i bejegyzés leírja, hogy egy „vágás és nyílt seb keletkezett egy mérnökön”, amelynek okozója egy robot volt. A Tesla szerint a férfi bal kezén keletkezett sérülések ellenére a mérnöknek egy napot sem kellett kivennie.

Az eset két szemtanúja azonban ennél sokkal megrázóbb történetet mesélt a The Information riportereinek. Miközben a vérző mérnök megpróbált kiszabadulni az összeszerelő robot szorításából, egy munkás megnyomta a vészleállásokhoz használt „stop” gombot. Miután kiszabadult, a mérnök lezuhant egy alumíniumhulladék összegyűjtésére szolgáló csúszdán, vérnyomot hagyva maga után.

Tesla robot mérnök

Azt is érdemes megjegyezni, hogy a Tesla Giga Texas üzeme a balesetek számát tekintve megelőzi a többi autógyártó üzemét. A Tesla gyárában 2022-ben minden 21. dolgozó megsérült, szemben az ország éves autóipari átlagával, amely szerint csupán minden 30. munkás szenved el valamilyen sérülést.

„Texasban minden harmadik nap meghal egy építőmunkás”

A Bloomberg szerint a Tesla több mint 60 millió dolláros adókedvezményt kapott Travis megyétől és a Del Valle Független Iskolaközponttól a helyszín kiválasztásáért. Ezek az adókedvezmények azonban szigorú követelményekkel járnak, amelyeket Elon Musk cége nem biztos, hogy betart, legalábbis a munkásokat képviselő ügyvéd szerint.

“Van ez a követelmény, hogy a Teslának minden évben jelentést kell készítenie… Azt tapasztaltam sok építőipari munkásnál, akikkel beszéltem, és akiknek sérüléseik voltak, hogy a sérüléseik nem szerepeltek a jelentésben.” – mondta Alexander. “Minden építőipari munkás sérülését vagy halálát jelenteniük kell, és nem csak a Tesla által közvetlenül alkalmazott emberek sérüléseit és halálát, hanem minden olyan építőipari munkásét, aki a helyszínen dolgozott.” – tette hozzá az ügyvéd.

És bár a Tesla az autóiparon belül a sérülések számát tekintve kilóg a sorból, azt is hozzá kell tenni, hogy Texasban – ahol a Giga Texas gyár is található – halnak meg a legnagyobb arányban az építőmunkások az Egyesült Államokban.

Az amerikai Munkaügyi Statisztikai Hivatal szerint a texasi építőipari munkások 22 százalékkal nagyobb valószínűséggel halnak meg a munkájuk során, mint bárhol máshol az országban.

“Texasban minden harmadik nap meghal egy építőmunkás.” – jegyezte meg Alexander.