A dollárhegemónia megdöntése az egyik fő célja a BRICS-nek

A SWIFT rendszer adatai szerint az amerikai dollár dominanciája tovább erősödött a globális fizetésekben. Az amerikai dollárban lebonyolított SWIFT devizafizetések aránya júliusban 46%-os rekordra emelkedett. Emellett nőtt a kínai jüant érintő tranzakciók aránya is.

Az amerikai dollár dominanciáját jelzik a SWIFT-adatok

A Nemzetközi Bankközi Pénzügyi Telekommunikációs Társaság (SWIFT) legfrissebb adatai szerint az amerikai dollár a nemzetközi fizetésekben rekordot döntött. A SWIFT üzenetküldő platformja, termékei és szolgáltatásai több mint 11 000 bankot és értékpapír-szervezetet, pénzpiaci kiszolgálót és más vállalati ügyfelet kapcsolnak össze több mint 200 országban. A társaság évente körülbelül 200 millió deviza visszaigazolást állít össze.

Az adatok azt mutatják, hogy az USA dollárban lebonyolított SWIFT deviza tranzakciók aránya elérte a 46%-ot, ami új rekord az egy évtizeddel ezelőtti egyharmados arányhoz képest, írja a Bloomberg. A növekedés nagyrészt az euró kárára történt, amely 2012-ben érte el a legmagasabb, szintén 46%-os értéket. A dollár rekordjával párhuzamosan az euró negatív rekordot döntött a valaha volt legalacsonyabb 25%-os kereskedési részesedésével.

forrás: statista.com

A legtöbbet kereskedett deviza évtizedek óta töretlenül a dollár. 2022-ben a FOREX tranzakciók több, mint 88%-át az USA fizetőeszközében bonyolították és ezen felül a globális devizatartalékok 58%-át is a dollár teszi ki.

A SWIFT adatai szerint a kínai jüannal lebonyolított tranzakciók növekvő tendenciát mutatnak. Júliusban a társaságon keresztül küldött tranzakciók 3%-a kínai jüanban történt, ami szintén nagy emelkedésnek számít a 2010-es 0,03% körüli arányhoz képest.

A globális dominancia vitathatatlan, de számos ország igyekszik csökkenteni az uralkodó pénznemtől való függőségét. Ezt mutatja a jüan erősödése is.

Csapás az anti-dollár országokra

Számos közgazdász, köztük a Nobel-díjas Paul Krugman is figyelmeztetett arra, hogy az amerikai dollár dominanciája nem tart örökké. A legtöbben azonban nem látják, hogy a kínai jüan komoly fenyegetést jelentene a dollár hegemóniájára, legalábbis a közeljövőben.

15. BRICS csúcstalálkozó Johannesburgban. Forrás:flickr.com

Az anti-dollár tendencia töretlennek látszik és egyre több ország hagyja maga mögött a hegemón dollárt a kínai jüan vagy más deviza javára. A dollármentesítési törekvések élén a BRICS-országok (Brazília, Oroszország, India, India, Kína és Dél-Afrika) állnak. A gazdasági blokk a héten zárta le 15. éves csúcstalálkozóját, és a BRICS-vezetők egyetértettek abban, hogy a nemzetközi kereskedelemben és a pénzügyi tranzakciókban ösztönözni kell az alternatív fizetőeszközök használatát.

Az egyetértést minden bizonnyal többen is osztják, mivel a gazdasági blokk további 6 országgal bővül 2024-től. Ezen felül több, mint 40 ország jelezte érdeklődését, közülük 23 ország már be is nyújtotta kérelmét.

Kezdeményezés van, de a valódi eredményre még várni kell

A BRICS országok között alapvető egyetértés van a dollár-ellenességben, de kidolgozott tervek, kezdeményezések vagy akár a közös fizetőeszköz megvalósulása még nagyon messze van.

Moszkva ukrajnai invázióját követően Kína, Oroszország és India felerősítette a már régóta jelenlévő dollárellenes kampányt, különösen azután, hogy a nyugati szankciók révén több orosz bankot kizártak a SWIFT-ből és befagyasztottak 330 milliárd dollárnyi orosz tartalékot. A kampánynak azonban még nincs fenyegető hatása az amerikai dollárra, főleg ha a júliusi adatokat figyelembe vesszük.

Hardeep Singh Puri, India kőolaj- és földgázügyi minisztere nemrég kijelentette, hogy a dollármentesítés még messze van, mivel a globális kereskedelemben az amerikai fizetőeszköz stabilan tartja a vezető szerepet. A miniszter hangsúlyozta, hogy hiába magas egyes szektorokban, például az olajügyletekben az indiai rúpia, az orosz rubel és a kínai jüan használata, ezek egyáltalán nem kérdőjelezik meg az uralkodó dollár pozícióját.

A realista felismerések ellenére a BIRCS országok képviselői ambiciózusak. Az akadályok ellenére többször szálltak szembe a nyugat elvárásaival és nem szabad elvitatni az elszántságukat sem. Így lehet, hogy a dollár még az elkövetkezendő évtized uralkodó devizája lesz, de a kihívások vele szemben folyamatosan erősödni fognak.