Kilőtt a Robinhood részvényárfolyama a tokenizált részvények és a Bitstamp-felvásárlás hírére

A Robinhood tőzsde nevéhez sokáig a részvénykereskedés demokratizálása fűződött. Az app, amely a nullás jutalékaival felforgatta a piacot, különösen a fiatalabb, technológia iránt nyitott befektetők körében lett népszerű – nem véletlen, hogy a 2021-es GameStop-őrületben is kulcsszerepet játszott. Az elmúlt hónapokban azonban a Robinhood új lapot nyitott: az európai piacon tokenizált részvénytermékeket vezetett be, és felvásárolta a kriptotőzsdék egyik régóta ismert szereplőjét, a Bitstampet. Ezzel nemcsak a kriptós jelenlétét erősíti, hanem új pénzügyi területek felé is nyit.

Mit jelent az EU-soknak a Robinhood új részvénycsomagja?

A Robinhood legújabb, az Európai Unióban elindított terméke lehetőséget biztosít a felhasználók számára, hogy több mint 200 amerikai részvényt és ETF-et kereskedjenek tokenizált derivatívák formájában. Ezek a pénzügyi eszközök a hagyományos részvények árfolyamát követik, de maguk nem biztosítanak közvetlen részvénytulajdont – tehát például osztalékra vagy szavazati jogra nem jogosítanak fel. A tokeneket az Ethereum hálózat egyik legnépszerűbb Layer 2 megoldásán, az Arbitrum hálózaton bocsátják ki, kihasználva annak gyors és költséghatékony tranzakciós képességeit.

Érdekesség, hogy a Robinhood EU-s platformja emellett lehetőséget kínál jelentős, magántulajdonban lévő cégek – például az OpenAI és a SpaceX – értékelésének megismerésére is. Ez egy szokatlan húzás, hiszen ezek a vállalatok még nem nyilvánosak a hagyományos tőzsdéken, és eddig a hétköznapi befektetők nemigen férhettek hozzá ilyen típusú információkhoz vagy befektetési lehetőségekhez.

Bitstamp-felvásárlás: a Robinhood globális kriptós offenzívája

A Robinhood egyidejűleg a Bitstamp felvásárlását is véglegesítette, amely az egyik legrégebben működő, eredetileg szlovén alapítású, komoly hírnévvel rendelkező globális kriptovaluta-tőzsde. A Bitstamp több mint 50 engedéllyel és hivatalos bejegyzéssel rendelkezik világszerte, ami a Robinhood számára stratégiailag kulcsfontosságú, hiszen így egyetlen lépéssel jelentős szabályozási előnyre tesz szert az európai piacon és globálisan is.

A felvásárlás ezen túlmenően megnyitja a Robinhood előtt az utat a vállalati szintű szolgáltatások irányába is: ezek közé tartozhatnak például a kriptohitelezés, staking szolgáltatások, valamint intézményi szintű kriptoeszközök, amelyeket fedezeti alapoknak, fintech cégeknek és más nagyvállalati ügyfeleknek kínálhatnak majd.

Ez az akvizíció tehát nem pusztán piacszerzés, hanem a Robinhood hosszabb távú stratégiájának is fontos eleme lehet, amellyel a vállalat komolyan belép a kriptovaluták intézményi felhasználásának területére is.

Piaci optimizmus és politikai hátszél – lendületben a Robinhood

A Robinhood terjeszkedése épp egy olyan időszakban zajlik, amikor a kriptovaluták piacán ismét pozitív hangulat uralkodik. Ennek részben az Egyesült Államok szabályozó hatóságai által sugárzott kedvező jelzések állnak a hátterében. További lendületet adott, hogy Donald Trump táborához kötődő politikusok és véleményvezérek is látványosan támogatják a kriptós piac liberalizálását, ezáltal segítve a kriptoeszközöket érintő pozitív piaci hangulat kialakulását.

Ez a politikai környezet a Robinhood részvényeinek is erős támaszt adott az elmúlt időszakban. A cég részvényei jelenleg körülbelül 95 dolláron mozognak, ami jelentős emelkedést jelent, de egyes piaci elemzők óvatosságra intenek: szerintük a vállalat jelenlegi értékelése túl magas lehet. A Robinhood ár-érték aránya (P/B) 24,1, ami messze meghaladja az S&P 500 index átlagos 3,1-es értékét. Az ár-nyereség (P/E) mutatója is magas, jelenleg 49,5, ami jóval a benchmarknak tekintett 26,9-es átlag felett áll.

robinhood chart

A cikk írásakor a Robinhood részvénye 91,49 dolláron állt, ami az elmúlt egy hónapban 23,12%-os emelkedést jelentett. Az év eleje óta 138,32%-kal, míg egy év alatt több mint 300%-kal emelkedett a HOOD-részvény, ezzel messze túlteljesítve a piacot.

Ennek ellenére nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy a Robinhood pénzügyi alapmutatói rendkívül erősek. Az elmúlt 12 hónapban a vállalat árbevétele közel 60%-kal emelkedett, elérve a 3,3 milliárd dollárt, miközben a negyedéves bevétel növekedése éves szinten meghaladta az 50%-ot. A nyereségességi mutatók is kiválóak: nettó jövedelmezőségi marginja 48,8%, üzemi eredménye pedig 1,3 milliárd dollár, ami 39%-os margin szintet jelent – jócskán az iparági átlag felett.

Vizsgálatok és viták árnyékolják be a Robinhood új termékeit

A Robinhood új termékei ugyan látványos piacépítési kísérletként hatnak, ám komoly jogi és szabályozási kérdéseket is felvetnek. A cég tokenizált részvénytermékei – amelyek az Ethereum Arbitrum hálózatán futnak, és az EU-ban érhetők el – nem valódi részvényeket képviselnek, hanem azok árát lekövető származtatott eszközök. A Robinhood külön is hangsúlyozza, hogy ezek nem járnak szavazati joggal vagy egyéb részvényesi jogosultságokkal.

Ennek ellenére a termékek éles kritikákat váltottak ki, különösen amiatt, hogy a Robinhood kínálatába olyan magáncégek tokenizált értékei is bekerültek, mint az OpenAI vagy a SpaceX. A litván jegybank vizsgálatot indított annak tisztázására, hogy ezek az eszközök megfelelnek-e az uniós szabályoknak, illetve megfelelő tájékoztatást kaptak-e a befektetők.

Az ügy különösen nagy figyelmet kapott az OpenAI nyilatkozata után, amelyben a cég egyértelművé tette: semmilyen módon nem vett részt az említett tokenek kibocsátásában, és figyelmeztette a befektetőket a lehetséges megtévesztésre. Elon Musk – bár közvetlenül nem foglalt állást a SpaceX tokenek ügyében – a közösségi médiában „hamisnak” nevezte az OpenAI tokenjeit, ezzel még nagyobb figyelmet irányítva a vitára.

Jogi szakértők szerint a Robinhood által kínált tokenek az Egyesült Államokban valószínűleg azonnal a SEC (Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet) célkeresztjébe kerülnének. Ezek az eszközök ugyanis nem kínálnak tényleges tulajdonjogot, csupán szintetikus kitettséget biztosítanak a befektetők számára – ennek megfelelően pedig likviditási kockázatokkal és jogi bizonytalanságokkal is számolni kell.

Jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak. Részletes jogi információ