Rég nem látott olajszivárgás a Mexikói-öbölben az Ida hurrikán miatt

Rég nem látott olajszivárgás történt a Mexikói-öbölben, a katasztrófáért az Ida hurrikánt tették felelőssé, mely a napokban haladt át és pusztított az Egyesült Államok északkeleti részén.

A 23 kilométer hosszú olajfolt a Louisiana Offshore Oil Port (LOOP) nyersolajterminál mellett lelhető fel, állítja Sam Jones, a Louisiana Oil Spill Coordinator’s Office (LOSCO) vezetője.

Ez elhanyagolhatatlan mennyiség. – jelentette ki Jones – Ez az eddigi legnagyobb odakint.”

Az amerikai parti őrség közleménye szerint az olaj feltehetően a houstoni Talos Energy olaj-és gázkutató társaság tulajdonában lévő csővezetékből származik. A cég ugyanakkor nem vállalja a felelősséget, mondván, hogy az óriási olajszivárgás egy ismeretlen forrásból származik, ahol 2017-ben egyébként már beszüntették az olajtermelést.

A széleskörű megfigyelések szerint nem a Talos a [szivárgás] forrása.áll a vállalat közleményében – A cég folyamatosan együttműködik az Egyesült Államok parti őrségével, valamint egyéb állami és szövetségi ügynökséggel a kibocsátás kiindulópontjának azonosítása és megállítása érdekében.

A Talos továbbá elmondta, hogy két hajót telepített az öbölbe az olajfolt eltüntetése érdekében, és további hajókkal, valamint búvárokkal próbálják megtalálni a veszély forrását.

Vajon helyre tudjuk hozni?

A LOSCO egyre több jelentést kap hasonló horderejű kiömlésekről, gázszivárgásokról, és egyre komolyabb problémává válik az Ida környezeti hatása. A napokban az ügynökség már 265 hasonló kimenetelű környezeti katasztrófáról szerzett tudomást, köztük 32 súlyosabb esetről, az viszont még nem egyértelmű, pontosan kit fognak felelősségre vonni.

A baleset megelőzhető, és nem lenne szabad megengedni, hogy bekövetkezzen. – állítja Naomi Yoder, a Healthy Gulf környezetvédelmi csoport munkatársa – Vajon helyre tudjuk mindezt hozni, vagy valami nagyon hosszú távra nyúló folyamat lesz?”

Ha abból indulunk ki, hogy a 2004-es, az Iván hurrikán tombolása miatt bekövetkezett víz alatti olajszivárgás még mai napig is tart, nos, a katasztrófát nem szabad félvállról vennünk. A Mexikói-öböl ugyanis több száz faja kipusztulhat, és mivel az olaj jelentősen csökkenti a vízben lévő oxigén szintjét, elpusztulnak a planktonok, melyek a táplálékláncon keresztül hatással vannak a fejlettebb élőlényekre is. A természeti katasztrófa pedig közvetlenül érinti az embert is, hiszen a szennyezések által a területeken közegészségügyi okokból betilthatják a halászatot, aminek következtében a helyi halászok és közösségek elveszthetik legfőbb bevételi forrásukat.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük