Tönkre teszik a mémcoinok a Solana hálózatát?

Lenyűgöző az a teljesítmény, amit a Solana nyújtott a 2022 őszén tapasztalt FTX-botrány óta. A legnagyobb Ethereum-killer natív tokenjének árfolyama tavaly közel tízszeresére emelkedett. A lendület idén is folytatódik, ugyanakkor újfent felütötte a fejét a hálózat megbízhatóságának a kérdése, melyet a mémcoinok legújabb hullámában tapasztalhatunk.

A Solana hálózat védjegye a villámgyors tranzakciós sebesség és alacsony költség, ugyanakkor mit ér ez a fajta hatékonyság, ha a hálózaton rendszeres kimaradások és torlódások alakulnak ki – elvégre senki sem utazna szívesen egy olyan repülővel, amely rendkívül gyors, olcsó, ugyanakkor nagyobb eséllyel zuhan le, mint a versenytársai. A Solana hálózat jelenleg túlfeszültség alatt van, és nehezen képes feldolgozni azt a tranzakciós mennyiséget, melyet a közelmúltban tapasztalt mémcoin-őrület okoz.

Túlfeszültség és meghiúsult tranzakciók

Kétség sem fér hozzá, hogy a mémcoinok újabb hulláma rengeteg lehetőséget (és veszélyt) tartogat magában, melyről a napokban egyszer már írtunk. Ugyanakkor a kereskedők helyett most a hálózat szemszögéből vizsgáljuk meg a problémát, mely a napokban jelentkezett: a Dune Analytics legfrissebb adatai szerint 2024. április 4-én a Solana tranzakcióinak 77%-a nem teljesült – ez a legmagasabb meghibásodási arány a hálózat történetében.

A háttérben a fokozódó piaci aktivitás és a bikapiac előszele áll, mely jelentősen megterheli az egyébként rendkívül hatékony Solana hálózatát. A Trust Wallet vezérigazgatója, Eowyn Chen úgy kommentálta a jelenséget, hogy rendkívül sok felhasználó jelezte a problémáját a tranzakciókkal kapcsolatban, melyek függőben vannak / meghiúsultak. Chen szerint a 75%-os meghibásodási arány elfogadhatatlan.

Bot-problémák és tranzakciós díjak

A Solana-hívő Mert Mumtaz, a Helius vezérigazgatója ennek ellenére megvédi kedvenc hálózatát, és úgy reagált a Dune Analytics és Chen közlésére, hogy a rendszeres felhasználókat ez a fajta probléma nem igazán érinti, hiszen a meghiúsult tranzakciók 95%-ban arbitrázst kereső botokhoz köthető. Mumtaz ezáltal azon a véleményen van, hogy a Dune Analytics hamisan mutatja be a tényleges felhasználó élményt.

Az elégedetlen felhasználók az élmény romlásának megakadályozása érdekében azt javasolták, hogy érdemes lenne a Solana hálózat tranzakciós díjait megemelni, hogy kevesebb bot kereskedjen kedvenc hálózatukon, ugyanakkor Mumtaz szerint a díjak emelése nem jelentene megoldást a problémára, hiszen az ütemezett tranzakcióknál fordul elő ez a meghibásodás. A díjak megemelése csak a hálózat népszerűségéből venne el, mivel a felhasználók pénzpazarlását eredményezné csak, a hatékonyságjavulást nem.

Torlódási problémák, nem hálózati hibák

A technikai viták közepette megszólalt Anatolij Jakovenko is, a Solana társalapítója. Jakovenko szerint a hálózat problémáit nem egy egzakt hiba okozza, hanem a botok által kialakuló torlódás. Az üzletember szerint a torlódási hibák kezelése sokkal nagyobb probléma, mint egy hálózati meghibásodás, ugyanis előbbinél nincs mit tenni, meg kell várni, míg végigmegy a teljes folyamaton. Utóbbi esetben elég a hiba azonosítása és kijavítása.

A hálózati problémák nem először jelentkeznek a Solana esetében, többször is érte már a megbízhatatlanság vádja az egyik legnagyobb altcoint, melynek árfolyama is megsínylette a hibát. A SOL SOL Price SOL Price   árfolyama jelenleg 175 dollár körül kereskedik, az elmúlt 12 órában 5,5%-ot vesztett értékéből. Teljesítménybeli probléma legutóbb 2024 februárjában jelentkezett, amikor a tranzakciós tevékenységeket átmenetileg felfüggesztették. Ez az incidens emlékeztette a piacot arra, hogy 2023 februárjában csaknem egy napig állt a hálózat, 2022-ben pedig összesen majdnem tíz alkalommal érzékeltek ilyen fokú meghibásodást.