Mi a fene folyik itt? 2000 Starknet airdrop-tulaj eltűnt

2023 egyik legjobban várt aidropja volt a Starknet, mely végül tavaly decemberben hozta nyilvánosságra az STRK tokenek elosztására vonatkozó részleteket. A zéró tudásalapú Ethereum Layer 2 skálázási megoldása 2022 novemberében indította el se nem átruházható, se nem kereskedhető tokenjét, azóta pedig közel 2000 jogosult airdrop vadász egyszerűen eltűnt.

Minden, amit a Starknetről tudni érdemes

A Starknek Ethereum Layer 2 skálázási megoldása mögött a StarkWare fejlesztőcsapata áll, mely 260 millió dolláros finanszírozású projektjébe olyan partnereket vont be, mint a Paradigm, Sequoia vagy a Pantera. A Starknet alapítvány közlése alapján a teljes, 10 milliárdos STRK token készletből 900 millió darabot kíván kiosztani a felhasználóknak és a közösség tagjainak, akik múltbeli és jövőbeli hozzájárulásukat és elkötelezettségüket mutatták a projekt iránt.

Alapvetően egy airdrop körüli felhajtás jellemzően a fejlesztési és felhasználási időkeret végén vagy annak lezárulta után éri el a nagyobb tömegeket, ez a Starknet esetében sem volt másképp. A Starknet felhasználói abban az esetben jogosultak STRK tokenek szerzésére, ha 2022 vége előtt, 3 hónapon át, legalább ötször, 100 dollár értékben bonyolítottak tranzakciókat a hálózaton.

Az STRK token airdropja körül januárban erősödtek fel a spekulációk, miután az Alpha v0.13.0 verzió frissítése végbement a mainneten, melyet a közösség 99,86%-a támogatott. A Starknet csapata 2023 decemberében bejelentette airdrop szándékát, azonban ütemtervet nem közölt – eddig.

A Techopedia információi szerint a következő hónapokban legalább 700 millió token kiosztásra fog kerülni. Február 14-én, a Starknet alapítvány bejelentette közelgő airdropját, mely során 1,3 millió Ethereum-tárca válik jogosulttá az STRK tokenek átvételére. Az átvételre 2024 június végéig van lehetőség, a jogosultságot pedig az STRK Alapítvány blogján ellenőrizhetik a korai felhasználók.

Hová tűntek mégis a jogosultak?

Banteg (@bantg) kriptokommentár Twitter felületén osztotta meg 178 ezer követőjével, hogy közel 2000 – pontosabban 1854 – airdrop-résztvevő átnevezte fiókját vagy törölte azt. Ugyan az 1854 elenyésző szám az összes jogosultból, mégis markáns számról van szó annak tudatában, hogy a Starknet tényleg majdnem akkora felhajtásnak örvend, mint a Celestia, a Dymension vagy az Arbitrum. Banteg Twitter felületén az egyik felhasználó azt a javaslatot tette, hogy az airdrop-jogosultságot nem felhasználónévvel, hanem felhasználói azonosítóval kellene kihirdetni, hogy kiküszöbölhessék ezt a problémát. A kriptokommentár annyival egészítette ki a helyzetet, hogy az „eltűnt” felhasználók fele jogosulatlanul szerepel a listán, Banteg pedig gondoskodását fejezte ki afelől, hogy ezek az általa squatter-nek – magyarul: olyan személy, aki engedély nélkül, más tulajdonában él – felhasználók ne is kapjanak a Starknet airdropjából.

A Decrypt információi szerint a felhasználók, akik november 15-e előtt a Starknet hálózatát használták, tárcánként 500 – 180 000 STRK tokenre számíthatnak aktivitástól és összegtől függően. Az összesen 728 millió token a várakozások szerint elérheti az 1 – 1,2 milliárd dolláros piaci kapitalizációt is, mely azt jelentené, hogy az STRK token árfolyama 1,37 – 1,65 dollár között debütálna. Az Aveo protokollon jelenleg 1,79 dollárért kereskedik az STRK tokent pre-market, tegnap az STRK/USD páron elérte az 1,90 dollárt is.