Svájc népszavazást tart arról, hogy 2050-ig 10 millióra korlátozza a népességét

A migráció korlátozása érdekében Svájc népszavazást tart arról, hogy 2050-ig 10 millió főre korlátozzák a lakosság számát.

A szavazásra azt követően kerül sor, hogy a populista Svájci Néppárt (UDC) mindössze kilenc hónap alatt 114 600 aláírást gyűjtött össze. Ezzel teljesítve a kormány azon követelményét, hogy 18 hónapon belül 100 000 aláírást kell gyűjteni a népszavazás megtartásához.

Fenntartható demográfiai fejlődés

Ha elfogadják, az biztosíthatja Svájc számára a “fenntartható demográfiai fejlődés” fenntartását. Ez azt jelentheti hogy a gazdag európai ország, a következő 25 évben 10 millió főre korlátozza állandó lakosainak számát.

“A javaslat értelmében a svájci kormánynak sürgős intézkedéseket kellene hoznia, amint az állandó lakosok száma meghaladja a 9,5 milliót, például felfüggesztve a migránsok tartózkodási engedélyhez, svájci állampolgársághoz vagy bármilyen más, az országban való tartózkodáshoz való jogát” – számol be a Remix News.

A szavazás valószínűleg azt is jelentené, hogy Svájcnak fel kell mondania az Európai Unióval kötött kétoldalú megállapodását a szabad mozgásról. Illetve kilépne az ENSZ globális migrációs egyezményéből.

Mit szolgál a népszavazás?

Marco Chiesa, az UDC vezetője szerint a népszavazás garantálná “a biztonságot, a szolgáltatásokat és a jólétét”. Eközben “értékeink megőrzését is szolgálná, amelyek a függetlenség, a közvetlen demokrácia, a szuverenitás és a szabadság”.

“2023 óta először, több mint 9 millió ember él hazánkban” – mondta Thomas Aeschi, az UDC nemzeti tanácsosa és frakcióvezetője. “Tavaly további 98 851 ember vándorolt be hazánkba. Ehhez jön még több mint 30 000 menedékkérő”.

Más európai országokhoz hasonlóan a Svájcba irányuló tömeges migráció problémákat okozott. “Lakáshiányt és növekvő bérleti díjakat, dugókat az utakon, zsúfolt vonatokat és buszokat, az iskolák színvonalának csökkenését, növekvő erőszakot és bűnözést, áramhiányt, stagnáló egy főre jutó jövedelmet, egyre magasabb egészségbiztosítási díjakat, eladósodott szociális szolgáltatásokat, valamint a táj szépségére és a természet megőrzésére nehezedő fokozott nyomást” eredményezett a párt szerint.

Az UDC korábban arra figyelmeztetett, hogy az országot tömeges migráció sújtja, az Afrikából érkezők aránya 34 százalékos.

A svájci börtönlakók mintegy kétharmada külföldi állampolgár, a legnagyobb arányban algériaiak.

Eközben Japán egészen más utat választott, és megnyitotta határait a tömeges migráció előtt, hogy megoldja a munkaerőhiányt.