Több, mint 1000 btc-vel kenték meg az orosz tisztviselőt a hackerek

Elképesztő esetről számolt be az orosz média: a Kommerszant gazdasági portál cikke szerint a bűnüldözők 1032,1 BTC bitcoint (több, mint 26,5 milliárd forint) foglaltak le egy helyi kormánytisztviselőtől, akinek a feladata pont a kiberbűnözők elszámoltatása volt.

Marat Tambijev látszólag a törvény jó oldalán állt, az orosz nyomozóhatóság osztályvezetője volt – egészen addig, míg a belső elhárítás szóbeli jelzések alapján nem kezdett ellene korrupció miatt vizsgálódni. A végeredmény Oroszország történetének legnagyobb feltárt vesztegetési ügye lett. Bár a több tízmillió dolláros vesztegetési pénz önmagában is érdekes történetnek számít, a lebukás módja csak még különlegesebbé teszi az esetet.

Ilyen egy modern krimi: minden nyom a BTC-tárca kulcsaihoz vezet

A fekete vagyon akkor került elő, amikor az ügyészek átkutatták Tambijev moszkvai lakását, és a Macbookján egy papírról készült fényképet találtak. A fényképen szavak szerepeltek, melyekről hamar kiderült, hogy az inkriminált tárca seed phrase-ei. A vizsgálat kiderítette, hogy Tambijev 2022. április 7-én kapta meg a bitcoint az Infraud Organization nevű hackercsoporttól. A vádlott akkor még hivatalos személyként vizsgálódott a hackerek után, végül azonban úgy döntött, hogy a kenőpénzért cserébe eltekint az Infraud Organization tagjainak vagyonelkobzásától. Így történt, hogy 2022-ben a hackerek még elkerülték a vagyonelkobzást, most azonban Tambijevet azonnali hatállyal elbocsátották, a nála talált BTC-t pedig a hatóságok lefoglalták, és mint “tárgyi bizonyíték” már át is utalták saját hardver tárcájukra.

Oroszországban rohamosan terjed a kriptó

Nem feltétlenül meglepő, hogy rubel-halmok helyett BTC-t találtak a korrupt hivatalnoknál: az elmúlt időszak szankcióinak következtében az országban nagyon megnövekedett a kriptók elterjedtsége. A Triple A tájékoztatása szerint jelenleg több mint 14,6 millió orosz állampolgár rendelkezik kriptodevizával. Némi meglepetésre az Ethereum a legnépszerűbb eszköz, melyet a felhasználók 32%-a tart. A Bitcoin a második helyen áll, az oroszországi kriptotulajdonosok 30,8%-ának tulajdonában van BTC. Ezeket követi a Solana, a Ripple és a Dogecoin. Meglepő lehet a felmérés azon megállapítása is, hogy Oroszországban több nő tulajdonol kriptoeszközöket, mint férfi, és a tulajdonosok csak 59,1%-a van 18 és 34 év között.

A növekvő népszerűség eredményeként az orosz kormány azt tervezte, hogy 2023 második negyedévében elindítja kriptotőzsde programját, azonban május 29-én egy helyi hírügynökség arról számolt be, hogy a tőzsdékre vonatkozó terveket törölték. A jelentés szerint az orosz kormány most a tőzsdék szabályozására fókuszál inkább, melyet Anatolij Akszakov, az Állami Duma pénzügyi piacokért felelős bizottságának elnöke hozott nyilvánosságra. Az olcsó energia földjének számító Oroszországban az állam támogató a BTC-bányászattal szemben is, így 2023-ban már az USA mögött Oroszország a második legnagyobb bitcoin-bányász hatalom. Szintén vonatkozó hír, hogy Oroszország egyik legnagyobb bankja, a Roszbank elvégezte az első határokon átnyúló kripto-tranzakcióját, ugyanis úgy tűnik, hogy az Orosz Központi Bank hamarosan engedélyezni fogja a kripto-tranzakciók használatát nemzetközi ügyletekben.