Történelmien magas a bitcoin felár összege Nigériában

Volt már róla szó, hogy Nigériában a központi bank próbálja központi erővel legyűrni a kriptovalutákat. Egyetlen huszárvágással betiltották a digitális eszközök adásvételét, köztük a bitcoinét is. A feladat végrehajtását pedig a bankokra és más pénzintézetekre bízták, akik a bankszámlatulajdonosaik esetén kezdtek el kutakodni a kriptók kereskedelmében való részvételről. Tehát igazából nem a bitcoint tiltották be, hanem a bankokat vonták ki a történetből mindenféle szereplőként. Ennek eredményeként még inkább a decentralizáció felé tolták a felhasználókat, befektetőket, és előretörtek a decentralizált, P2P (peer-to-peer, vagyis felhasználó és felhasználó közötti) tőzsdék. Plusz a bitcoin felár is az egekbe ugrott.

Brutális a nigériai bitcoin felár

Az újabb érkező hírek szerint pedig a tiltás még csak értékesebbé tette a coinokat, a bitcoinnal már 72 ezer dollár felett kereskednek Nigériában. Ugye a cikk írásának pillanatában nagyjából 51500 dollár környékén van a bitcoin, úgyhogy ez jelentős különbség. Sőt, a bitcoin történelmében ez a legnagyobb különbség egyes helyek között az árfolyamot tekintve. A NairaEXen, Nigéria egyik legnagyobb tőzsdéjén nagyjából 25 millió nairáért (a helyi pénznem) kereskednek egy bitcoinnal, ez hozzávetőleg 65-70 ezer dollár között van. Mindenesetre a NairaEX sem igazán tud most befektetéseket fogadni, bár elmondásuk szerint továbbra is fogadnak értékesítési utasításokat és kifizetési kéréseket. Ezek feldolgozási ideje kissé csúszik ugyan, de ettől függetlenül egyértelmű az üzenet, hogy miért ilyen drága a kriptó Nigériában.

A tiltás miatt egyre nehezebb az országban hozzájutni mondjuk bitcoinhoz, akinek pedig van, ő meg nem nagyon akarja eladni. A P2P tőzsdeként ismert Paxful esetén valamennyire olcsóbb a BTC, de még ott is 12 ezer dolláros a bitcoin felár. Ugyanez a helyzet például a tether esetén is, ahol majdnem 1,3 dollár a prémium egy coin esetén. Levonható a következtetés. A romló gazdasági körülmények és a növekvő infláció közepette a nigériai központi bank döntése csak a kínálatot érintette. A keresletre inkább talán még felhajtó hatással is bírt. Azért azt tegyük hozzá, hogy a bitcoin továbbra sem illegális az országban. Erre vonatkozóan nincs törvény, tehát lehet birtokolni, kereskedni vele, viszont a nigériai bankok senkivel nem léphetnek tranzakcióra, aki bármilyen formában érintett kriptók kereskedelmében. Tehát ez a P2P-kereskedelmet nem nagyon befolyásolta. A fő gond az most, hogy a nagy bitcoin eladók nem igazán akarnak kockáztatni, hogy esetleg nem tudják a nairájukat bitcoinra váltani.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük