Úgy tűnik, hogy pénzükhöz jutnak a Bittrex felhasználók

Engedélyt kapott a delaware-i csődbíróságtól a Bittrex US, hogy teljesítse a felhasználók kifizetési igényeit. A döntés lehetővé teszi az amerikai ügyfelek számára, hogy a mai naptól kezdve hozzájussanak a Bittrexnél tárolt eszközeikhez.

Érdekes jogi helyzet közepén találták magukat a Bittrex amerikai ügyfelei: a kriptotőzsde csődöt jelentett, miközben a szabályozó SEC is rászállt. A csődeljárásokban jellemzően az ügyfelek kártalanítása az egyik első számú cél, ám a SEC ringbe szállásával, és a kriptoeszközök jogi státuszának vitatásával veszélybe került ennek teljesítése. A Bittrex US még májusban ment csődbe, de az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma ellenállt annak, hogy a tőzsde visszaállítsa az ügyfelek hozzáférését az eszközeikhez.

A gordiuszi csomót végül Brendan Shannon bíró vágta át a delaware-i csődbíróságon, akinek a döntése engedélyezi a Bittrex US számára, hogy megkönnyítse az ügyfelek pénzkivonását a platformról. Ez a végzés lehetővé teszi a tőzsde számára, hogy a vitathatatlan követelésekkel rendelkező ügyfelek kiutalják fiat egyenlegüket és kripto eszközeiket a Bittrex platformról.

A bírósági végzés felhatalmazza a Bittrex US-t a végzésben biztosított kedvezmény végrehajtásához szükséges intézkedések megtételére, de nem oldja meg a tőzsde és az ügyfelek, valamint más hitelezők közötti tulajdonjogi vagy elsőbbségi vitákat, beleértve az Egyesült Államok kormányát is. Ezenkívül a végzésnek nincs precedens hatása más kriptodeviza eszközöket vagy kriptodeviza tranzakciókat érintő csődeljárásokra az Egyesült Államokban.

A végzés kiemeli, hogy sem az indítványban, sem a bírósági végzésben semmi sem értelmezhető úgy, hogy az eldöntené, hogy a kriptoeszközök vagy a kriptoeszközöket érintő tranzakciók értékpapírnak minősülnek-e az értékpapírtörvények értelmében. Ez azért fontos, mert az értékpapírtörvények szabályozzák az értékpapírok kibocsátását, eladását és kereskedelmét az Egyesült Államokban. Ha a kriptodeviza eszközöket értékpapírnak tekintenék, akkor az értékpapírtörvények hatálya alá esnének, ami jelentősen más helyzetet eredményezne a csődbe ment kriptotőzsde és ügyfelei számára. Tehát a bíróság végzése nem dönt arról, hogy a kriptodeviza eszközök vagy a kriptoeszközöket érintő tranzakciók tartalmilag értékpapírnak minősülnek-e vagy sem, egyszerűen csak lehetővé teszi a Bittrex US számára, hogy megkönnyítse az ügyfelek kifizetését anélkül, hogy a kriptoeszközök jogi státuszáról döntést hozna.

Áprilisban az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyelete (SEC) vádat emelt a Bittrex és korábbi vezérigazgatója, William Shihara ellen, amiért nem regisztrálták magukat a felügyeletnél sem értékpapírtőzsdének, sem brókernek, sem elszámolóháznak. A SEC a Bittrex külföldi leányvállalatát, a Bittrex Global GmbH-t is vád alá helyezte. A vád szerint a Bittrex olyan illegális platformként működött, amely elősegítette az értékpapírként kínált és értékesített kriptoeszközök vételét és eladását.

2017 és 2022 között a Bittrex több mint 1,3 milliárd dollár bevételt generált a platformján végrehajtott kereskedés jutalékaiból, miközben a SEC szerint brókerként, tőzsdeként és elszámolóházként működött, anélkül hogy ezeket a tevékenységeket bejelentette volna, és a hatályos jogszabályokat betartotta volna.