Újra kereskedhető az Evergrande részvény, egyből hatalmas veszteséggel indított

A pénzügyi piac számára aggodalomra adhat okot az Evergrande részvényeinek drasztikus értékvesztése, amely 17 hónap kihagyás után tért vissza ismét a piacra. A kínai ingatlanóriás részvényei 87%-kos mínusszal kezdték a hétfői napot a honkongi tőzsdén.

A tőzsdének nemrégiben közzétett jelentésében a vállalat, amely egy elhúzódó adósságátütemezéssel küzd, 33 milliárd jüan veszteségről számolt be a június 30-án zárult félévre vonatkozóan. Az egykor több mint 365 milliárd jüannal (50 milliárd dollár) büszkélkedő vállalat értéke mára már 4,2 milliárd jüanra (586 millió dollár) csökkent.

A vállalat kijelentette, hogy a továbbfejlesztett belső rendszerek és ellenőrzések megfelelnek a hongkongi tőzsdei szabályokban előírt kritériumoknak. A kereskedelem újraindítása azonban rávilágított a borús valóságra is. Az Evergrande piaci kapitalizációja a csúcsértékhez képest elképesztő, 99%-os visszaesést mutat. A vállalat részvényei jelenleg 0,35 honkongi dollárt érnek.

Az Evergrande részvényeinek értéke. Forrás: Google Finance.

A bizonytalanságot fokozva az Evergrande Group úgy döntött, hogy a tervezett hitelezői találkozókat szeptember végére halasztja. A cég hangsúlyozta annak fontosságát, hogy hitelezői számára lehetővé tegye a javasolt programok feltételeinek és következményeinek megértését.

Az adatok alapján az Evergrande első féléves nettó vesztesége 39,3 milliárd jüan volt. Ez a deficit elsősorban a megugró működési költségekből, a peres ügyekkel kapcsolatos veszteségekből és az ingatlanprojektek értékvesztéséből származik. Június végére az óriás elképesztő mértékű kötelezettségei 2,39 billió jüant tettek ki, ami túlszárnyalta az 1,74 billió jüant kitevő eszközeit. A likviditási helyzetének szempontjából szintén rossz hírnek mondható, hogy készpénzállománya pedig tovább csökkent.

A vállalat pénzügyi nehézségein túlmenően a szóban forgó óriás helyzete jól példázza a Kínát, a világ második legnagyobb gazdaságát sújtó széleskörű ingatlanválságot. Egyes szakértők arra figyelmeztettek, hogy az Evergrande tartós készpénzhiánya, amelyet valószínűleg nem enyhít a kereskedés újraindítása, nemcsak a vállalatot, hanem Kína lakásépítési fellendülését is veszélyezteti. A nehéz időket élő cég jövője most az adósságütemezési tervének sikeres végrehajtásán és a hitelezőivel folytatott tárgyalásaitól függ.