A University of California is zsarolás áldozata lett: bitcoint kértek a támadók

Egy hackerekből álló csoport egymillió dollárt követelt a kaliforniai egyetem San Francisco School of Medicine intézményétől.

Az egyetem tisztviselői több mint egymillió dollárt fizettek a támadóknak bitcoinban azért, hogy a tudományos intézet bizalmas adatait ne hozza nyilvánosságra a csoport.

A University of California informatikai munkatársai június 1-jén azt tapasztalták, hogy a San Francisco School of Medicine által használt szervereket rosszindulatú program bénította meg. Előző nap ugyanis egy hackerekből álló csoport megtámadta a híres egyetem hálózatát. A támadás után a kutatók nem tudtak hozzáférni az intézmény hálózatán lévő titkosított adatokhoz.

“Az akadémiai munkánkhoz rendkívül fontosak ezek a titkosított adatok, mivel közszolgálatot teljesítő egyetem vagyunk,” írta az oktatási intézmény sajtóközleményében. A támadók nem engedték, hogy az iskola dolgozói hozzáférjenek ezekhez az adatokhoz, később pedig pénzt követeltek a hozzáférésért cserébe.

“Nehéz döntést hoztunk. Kifizettük a váltságdíj egy részét, körülbelül 1,14 millió dollárt a rosszindulatú program mögött álló személyeknek, cserébe feloldják a blokkolást, és mi visszakapjuk a titkosított adatokat”, mondta az egyetem.

Az intézet azt nyilatkozta, hogy a támadás a rendszerük csak egy részét érintette, az nem volt hatással az egyetem kórházi munkájára, ideértve a COVID-19-hez köthető feladatokat is. Az egyetem feljelentést tett. Az FBI-al, egy kiberbiztonsági tanácsadóval és más külső szakértővel is együttműködik a nyomozás során.

Az iskola arról nem adott információt, hogy a váltságdíjat kriptovalutában vagy fiat pénzben fizették-e ki. A BBC viszont azt állította, hogy az intézmény 116,4 bitcoint (BTC) küldött a hackerek által megadott tárcába.

A támadók gyakran követelnek kriptovalutákat bizalmas információkért cserébe, de mostanában a monero titkoscoin az egyik legnépszerűbb virtuális valuta a hackerek körében. A moneroval végrehajtott tranzakciókat ugyanis nagyon nehéz nyomon követni, így sokszor lehetetlen a támadókra rábukkanni.

Nem az egyetem az egyetlen, amelytől mostanság pénzt követeltek. A REvil hacker csoport nemrég több világhírű celebet is megfenyegetett, hogy kiszellőzteti bizalmas adataikat, ha nem fizetnek.