Az USA történelmi leminősítése látványosan erősítheti a bitcoin pozícióját

A Moody’s hitelminősítő-óriás a történelem során először vette el az Egyesült Államok korábban makulátlan, Aaa minősítését. Ez a lépés nem csupán a globális piacok bizalmát ingathatja meg, de újra reflektorfénybe helyezheti az értékmegőrzésre teremtett eszközöket, vagyis a nemesfémeket és a digitális aranyat, azaz a bitcoint. A lehetőséges menekülőeszközök közül az elmúlt hetekben a BTC teljesítménye az, amelyre érdemes lehet figyelni, hiszen az eddig biztosnak hitt pénzügyi alaptételek szépen lassan megdőlni látszanak, ez pedig akár új történelmi csúcsra is lökheti a vezető kriptovalutát.
Miért fontos a Moody’s döntése?
A Moody’s a világ egyik legismertebb és legbefolyásosabb hitelminősítője. A makrogazdaságot részleteiben vizsgáló vállalat 2025. május 16-án először rontotta le az Egyesült Államok államadósságának a besorolását a hibátlan, Aaa minősítésről az alatta lévő Aa1 minősítésre. Ez az első alkalom a mutatók mérése óta, hogy mindhárom vezető hitelminősítő, vagyis a Standard & Poor’s, a Fitch és a Moody’s is levette a maximális minősítést az amerikai gazdaságról. Az S&P ezt 2011-ben, a Fitch pedig 2023-ban hozta meg, két évvel korábban, ahogyan azt a Moody’s tette.
A döntés mögött az állam egyre növekvő hiányai, emelkedő kamatterhei, és a politikai döntéshozók képtelensége a fenntartható költségvetési politika kialakítására áll. A Moody’s szerint az amerikai költségvetési hiány 2035-re akár a GDP 9%-át is elérheti, ami komoly terhet róhat a globális pénzügyi rendszerre, amely jelentős részben az USA „kockázatmentes” állampapírjaira épül. Bár a dollár tartalékvaluta-státusza és az amerikai piac mérete egyelőre stabilizáló erőt jelent, a leminősítés szimbolikus törést jelez: a világ legnagyobb gazdasága már nem tekinthető minden kétséget kizáróan megbízható adósnak.
Miért hathat ez pozitívan a bitcoinra?
Az elmúlt 30 napban a bitcoin
BTC Price
(BTC) árfolyama több mint 22%-ot erősödött, visszaszerezve a 100 000 dolláros lélektani szintet, valamint megközelítve a januárban felállított 109 000 dolláros történelmi csúcsot. Miközben más eszközök enyhe volatilitást mutattak a hír hallatán, a vezető digitális eszköz előlép a spekulatív eszközök közül és úgy kezdhet el viselkedni, mint az arany digitális változata: olyan értéktárolóként, amely független a kormányzati cselekedetektől és az olyan makrogazdasági hibáktól, mint a túlzott pénznyomtatás.
A hagyományos pénzügyi rendszer egyre inkább az adósságspirálban forog, és ahogy a központi bankok presztízse csorbul, a decentralizált, programozott kínálatú, manipulálhatatlan rendszerek – mint a Bitcoin – vonzóbb alternatívává válnak. A „menekülőeszköz” narratíva tehát már nem csak marketingfogás: az intézményi befektetők egyre inkább biztonsági övként tekintenek a Bitcoinra, különösen geopolitikai vagy gazdasági stresszhelyzetekben.
Hogyan hatott korábban a piacra a leminősítés?
Nem ez az első alkalom, hogy az Egyesült Államokat valamelyik „nagy” leminősíti. Amikor 2011-ben az S&P először lépte meg ezt a lépést, az arany ára meredeken emelkedett, míg a részvények visszaestek. A Bitcoin akkor még gyermekcipőben járt, de 2023-ban, amikor a Fitch csökkentette az amerikai minősítést, már látható volt, hogy a BTC ellenálló marad a hírek ellenére is. Ez a viselkedés most is megismétlődni látszik: a Bitcoin nemcsak stabil maradt, de sokak szemében megerősítette „safe haven” (biztonságos menedék) szerepét.
Fontos kiemelni: míg régebben a Bitcoinra inkább kockázatos, „risk-on” eszközként tekintettek (amely az emelkedő piacokat követi), az utóbbi években a piaci viselkedése megváltozott. A volatilitása csökkent, a hosszú távú befektetők aránya nőtt, és egyre több országban zajlik intézményi elfogadottsága – például ETF-ek, központi banki kutatások vagy vállalati felhalmozás révén.
Nem vehetjük készpénznek a narratívát
Bár a Bitcoin stabil maradt a leminősítés után, nem biztos, hogy ez hosszú távon is így marad. A „safe haven” szerepe még alakul, és a szabályozási bizonytalanság, piaci manipuláció vagy technológiai problémák könnyen negatív fordulatot hozhatnak.
Emellett más eszközök – például arany, inflációkövető kötvények vagy akár az Ethereum – is vonzhatják a bizonytalan befektetői tőkét. A Moody’s döntése inkább egy új korszak nyitánya, ahol a decentralizált alternatívák egyre komolyabban veendők.