Végre itt a Raspberry Pi 5
Négy évvel a Raspberry Pi 4 megjelenése után megérkezett a Raspberry Pi 5. A mikroszámítógép teljesítménynövekedéssel és saját fejlesztésű szilícium chippel bővült.
Az idei megjelenés körüli aggodalmak ellenére megérkezett a Raspberry Pi 5. A mikroszámítógép legújabb verziója néhány jelentős fejlesztést tartalmaz és mindössze 60 dolláros induló áron megvásárolható. Amellett, hogy az elődjénél jobb teljesítményt nyújt, ez az első olyan Raspberry Pi, amely saját, Cambridge-i csapat által fejlesztett szilícium chipet tartalmaz.
Az elmúlt 4 évben a Raspberry Pi 4 volt a termékcsalád csúcsmodellje, de a 2019-es hardvert mára már próbára teszik az új és igényesebb feladatok, így éppen itt volt az ideje egy frissítésnek.
Bár az évek során az Alapítvány dobott piacra hasonló termékeket, de egyiket sem a Pi 4-es kiváltására tervezték. Mindeközben a piac sem állt meg. A nemrég megjelent Umbrel Home például teljesítményben már meg is előzte az Alaptívány évek óta piacon lévő termékét.
Az új készüléket tovább népszerűsíti az a tény, hogy lehet rajta Bitcoin csomópontot futtatni. Így már kevesebb mint 100 dollárból hozzájárulhatunk a hálózat decentralizálásához.
Mit tud a Raspberry Pi 5?
A Raspberry Pi 5-öt egy 64 bites, négymagos Arm Cortex-A76 processzor hajtja, amely 2,4 GHz-en fut, így a négy évvel ezelőtti Pi 4-hez képest két-háromszoros teljesítménynövekedést tesz lehetővé. Az eszköz egy 800 MHz-es VideoCore VII grafikus chipet is tartalmaz, amely a Raspberry Pi Alapítvány szerint „jelentős javulást” nyújt a grafikus teljesítményben.
Az eszköz legfontosabb jellemzői közé tartozik a 4Kp60 HEVC dekóder, a kétsávos 802.11ac Wifi és a Bluetooth 5.0. Emellett nagysebességű microSD-kártya interfésszel, több USB-porttal, Gigabit Ethernet PoE+ támogatással, PCIe 2.0 x1 interfésszel, szabványos GPIO headerrel, valós idejű órával és ami a legjobb, bekapcsoló gombbal büszkélkedhet.
Emellett két négysávos, 1,5 Gbps-os MIPI-átvivőt is tartalmaz, amelyekkel akár két kamera vagy kijelző csatlakoztatható. Egy új, egysávos PCI Express 2.0 interfész is rendelkezésre áll, amely nagy sávszélességek támogatását kínálja. A Raspberry Pi Foundation azonban megjegyzi, hogy ennek kihasználásához továbbra is szükséged lesz egy külön adapterre, például egy M.2 HAT-ra (Hardware Attached on Top).
A The Verge egyik munkatársa már ki is próbálta az új eszközt. Állítása szerint jelentősen gyorsabb, mint az Pi 3-as és Pi 4-es. Szerinte a készülék “eléggé felforrósodik”, de ezt egy aktív hűtőelemmel könnyen lehet orvosolni.
A Raspberry Pi 5 többféle RAM-opcióval érkezik. A 4 GB-os verzió 60 dollárba, a 8 GB-os pedig 80 dollárba kerül. Ezzel valamivel drágább, mint az elődje, amelynek 4 GB RAM-os ára 55 dollár a 8 GB-os pedig 75 dollár. Az új, Pi 5 még október vége előtt megvásárolható lesz.