Veszélyben a Bitcoin? Kínai kutatók állítják: feltörték a titkosítást

Kínai kutatók egy csoportja nemrégiben publikált egy „tudományos cikket”, amely szerint kvantumszámítógépek segítségével feltörték az RSA algoritmust, amelyet több iparág, köztük a bankszektor is titkosításra használ.

Ugyan a kutatók állítása némi aggodalmat keltett, sok szakértő lehetetlennek tartja az áttörést, és szerintük a nyilatkozat célja pusztán a pánikkeltés volt.

„Egy kollégánk úgy véli, 25 éve nem látott még ennél nagyobb átverést. Maga a nyilatkozat sem mondott semmi újat” – jelentette ki Andre Konig, a Global Quantum Intelligence vezérigazgatója.

Konig szerint a tanulmányban pusztán a már meglévő módszerek olvashatók, és hiányzik belőle a koncepció bizonyítása, ami aláírná, hogy valóban sikerült feltörniük a titkosítási szabványokat.

A Bitcoin is veszélyben lehet?

A titkosítás segít megvédeni az információkat a hackerek, a rosszindulatú szereplők és a nemzetállamok elől, ha azok megpróbálnák lehallgatni beszélgetéseinket, vagy ellopni személyes vagy pénzügyi adatainkat. A kvantumszámítástechnika az úgynevezett kvantummechanikát használja arra, hogy a modern számítógépeknél sokkal nagyobb sebességgel végezzen műveleteket az adatokon. A kriptográfia támogatói úgy vélik, egy nap képesek lesznek feltörni a Bitcoin védelmére szolgáló titkosítást is.

„Az iparágban sokan Y2Q-nak nevezik azt a pillanatot a jövőben, amikor a kvantumszámítástechnika áttörést ér majd el – hasonlóan az Y2K-hoz, amikor az 1990-es végén úgy gondolták, hogy 1999. december 31-én a számítógépek világszerte le fognak állni és globális összeomlás következik be” – tette hozzá Konig.

A kutatók egyelőre nem tudják, hogy a szobán forgó Y2Q mikor következhet be, Konig szerint a nagy áttörés még körülbelül 10 évig várat magára.

A Bitcoin algoritmusát még soha, ám sokan úgy vélik, hogy kvantumszámítógépek segítségével órákon vagy perceken belül képesek lennének feltörni.

„Ez teljesen tönkre tenné a piacot. De nem csak a kriptográfiáról van szó, hanem bármiről, ami titkosítással él” – nyilatkozta David Schwed, a Halborn blokkláncbiztonsági cég COO-ja. Hozzátette, hogy amennyiben a kutatók sikerrel járnak a kvantumszámítógépek megalkotásában, az első célpont nem a kriptovaluta szektor lenne, hanem a nemzetállamok által az évek során ellopott, titkosított adatok hatalmas tárháza.

Ugyan a technika még évekre lehet attól, hogy valódi fenyegetést jelentsen a titkosításra és a kriptovalutákra, már több vállalat, köztük a Google, a Microsoft és az Amazon is beszállt a kvantumszámítógépek fejlesztésébe.