5 pro tipp, mire figyelj, ha a jövőben kriptovalutába fektetnél

Ha kriptovalutákról olvasunk, elsőre biztosan a szektor bonyolult működése jut eszünkbe. A bitcoin például már több mint egy évtizede létezik – sőt, lassan mainstreammé válik – sokunknak ugyanakkor még mindig lövése sincs arról, mi a fene is ez egyáltalán.

Amikor a BTC 2009-ben napvilágot látott, egykettőre felkeltette a pénzügyi és technológiai iparágakban ügyködők figyelmét. Aztán egy ideig úgy tűnt, mindenki magasról tesz létezésére – egészen addig, míg 2017-ben el nem érte a 19 783 dolláros rekordértékét. Ez volt talán a kriptovaluták körüli hájp egyik legmeghatározóbb pontja, melynek következtében hirtelen mindenki be akart szállni a trendbe.

A kriptó megjelenése óta persze több altcoin is befészkelte magát a digitális térbe, hogy valamelyest konkurenciát teremtsen. Az Ethereum, a Cardano és a Ripple például már felfejlődött odáig, hogy technológiai szinten is elengedhetetlen legyen velük foglalkozni. De lássuk, miért vannak odáig a kriptókért, és mire érdemes figyelnünk, ha mi is be szeretnénk szállni a buliba.

A kriptovaluták legfőbb előnyei

Gyorsabb, olcsóbb tranzakciók

Ahelyett, hogy a pénzátutalás során minden törvényes – és egyben felesleges – lépést végig kelljen járnunk, a kriptovaluta tranzakciók meglepően egyszerűek. Felejtsük el a mindenféle külsős megbízottakat, a közvetítői díjakat, a magas kezelési költségeket és titkos extra díjakat, a kriptók esetében ugyanis gyors, átlátható és olcsó tranzakciókkal kell számolnunk.

Biztonságos és bizalmas ügyletek

A kriptovaluta tranzakciók kivétel nélkül titkosítottak, biztonságosak és alapvetően anonimok vagy pszeudonimok. Lényegében senkinek sem adatik meg a lehetőség arra, hogy kémkedhessen pénzügyi tevékenységeink után, és arra sem, hogy megszerezhesse érzékeny személyes adatainkat. A jó hír: mi vagyunk az egyetlenek, akik hozzáférnek a tranzakcióinkkal kapcsolatos információkhoz.

Kapcsolódó: Öt fontos tipp, amivel felkészülhetsz a bikapiaci száguldásra

Pénzügyi szabadság

Világszerte körülbelül 1.7 milliárd felnőtt embernek még mindig nincs bankszámlája, melynek oka lehet a bankszámlanyitás szigorú feltétele, vagy éppen a pénzügyi intézmények által előírt (nem éppen kellemes) kritériumok. Mivel a kriptovaluták esetében ilyesfajta követelményekről szó sincs, bárki könnyedén, pillanatok alatt megnyithatja saját kriptó számláját.

Gyors nemzetközi kereskedelem

Ami korábban még napokig vagy hetekig is eltartott, a kriptovalutáknak köszönhetően mára már másodpercek alatt végbemegy. Nincs szükség egyik bankból a másikba továbbítani pénzünket, a tranzakciók kizárólag az online térben, függetlenül tartózkodási helyünktől valósulnak meg, mellyel együtt a pénzátutalások ideje is csökken. Nem számít, hogy nappal vagy éjszaka, pénzünk villámgyorsan célba ér.

Befektetési lehetőség

A bitcoin mellett mára már körülbelül 5000+ különböző altcoin van forgalomban, melyek nagyszerűen mutathatnak portfóliónkban. Mivel pedig a világ igyekszik alkalmazkodik a posztmodern társadalom igényeihez, a szektor a jövőben várhatóan még nagyobbra fog nőni.

5 pro tipp, amit tudnod kell, ha kriptovalutába fektetnél

Ha kezdőként kacsingatunk a kriptovaluták felé, elengedhetetlen, hogy tisztában legyünk azzal, pontosan milyen nehézségekkel és fordulatokkal kell számolnunk a jövőben. Az alábbiakban összeszedtünk néhány tudnivalót, amit érdemes szem előtt tartani, hogy elkerüljük az álmatlan éjszakákat.

1. Keressük a megbízható hírforrás

A kriptovaluták világáról már a kezdetektől fogva rengeteg ellentétes vélemény született. Sokan úgy gondolják, mindez csak egy hóbort, aztán vannak, akik úgy védelmezik a szektort, mintha életük múlna rajta. De ha már meggyőződtünk arról, hogy a színtiszta valóság talaján állunk és befektetésünkből hasznot húzhatunk, érdemes megbízható forrásokból erőt merítenünk, és kerülni a kriptó ellenesek zaját. A lényeg: ha sikeres befektetőkké szeretnénk cseperedni, maradjunk a valós tényeknél.

Kiegészítésképpen: óvakodj a mainstream médiaportáloktól, mert azok gyakran negatív színben igyekeznek feltüntetni a kriptovalutákat. Hogy ennek mi lehet az oka? Érdekkonfliktus, nem értik, nincs kedvük utánajárni, szenzációhajhászás? Nem tudni.

2. Készüljünk fel az eszköz volatilitására

Nem titok, hogy a kriptovaluták még közel sem olyan stabilak, mint a hagyományos pénznemek. Érdemes ezért szemfülesnek lennünk döntéseink meghozatalakor, és jól átgondolnunk, mi lenne a legjobb befektetésünk szempontjából. Még a tapasztaltabb szakértőknek is vannak rossz napjaik, ezért ne döbbenjünk meg, ha valami mégsem úgy alakul, ahogyan azt elterveztük.

Kapcsolódó: Kraken tőzsde: megállja a helyét a kriptotőzsdék versenyében?

3. Nyugodtan evezzünk más vizekre is

A Bitcoin csak egy töredéke a kriptovaluták történelmének, és ahogyan azt már említettük, rengeteg coin közül válogathatunk. De, mint azt tudjuk, ki mint veti ágyát, úgy alussza álmát. Legyünk tehát óvatosak és jól vizsgáljuk meg, mely kriptóból húzhatunk hasznot. Bölcsen válogassuk meg eszközeinket, hiszen a kriptótavasz mellett bizony a vérfürdők is elég gyakoriak.

4. Ismerkedjünk meg a forró és hideg tárcákkal egyaránt

Ugyan a kriptovaluták digitálisan eszközök, szerencsénkre módunkban áll online és offline, azaz forró vagy hidegtárcán is tárolni őket. Ha kezdők vagyunk, a forró tárcák könnyű elérhetőségük miatt hasznosabbnak és sokoldalúbbnak bizonyulhatnak. A hideg tárcák azonban sokkal nagyobb védelmet nyújtanak a hackerek és más rosszindulatú kártevők ellen. Vagyonunk diverzifikálása felé vezető út részeként barátkozzunk meg mindkét típusú tárcával – ami egyébként könnyebb, mint gondolnánk!

Kapcsolódó: Ellipal Titan UNBOXING: magas biztonságot garantáló kriptotárca kezdőknek

5. Legyünk résen, különben bánhatjuk

Bár a kriptovaluták a hagyományos pénznemeknél magasabb biztonsági besorolással rendelkeznek, érdemes mindig résen maradnunk. Ha komolyabb mennyiségű coinnal szeretnénk kereskedni, vagy éppen csak tartogatnánk tárcánkon, fel kell készülnünk az ezzel járó kockázatokra és tulajdonunk sebezhetőségre. Tanuljuk meg vagyonunk kezelésének különböző módjait is használni, és figyeljünk oda, hogy a kényelem mellett felelősségteljesen bánjunk pénzünkkel.

A kriptovaluták világának elsajátítása tehát eltarthat egy darabig, ezért ne aggódjunk, ha az első napokban még nehezebben kezeljük a kialakuló helyzeteket. Mint minden máshoz, a kriptók megismeréséhez is rengeteg időre, gyakorlásra és folyamatos tanulásra van szükség, hogy aztán kitapasztaljuk, miként tudjuk maximalizálni a digitális valutákban rejlő lehetőségeket. (Spoiler alert: megéri végig csinálni.)

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük