A Bitcoin blokklánc meghódíthatja a DeFi ökoszisztémát

A DeFi szektor tele van potenciállal, és a tíz legnépszerűbb okos szerződéses platformon ma már jóval több mint 200 DeFi-alkalmazás fut. A közelmúltig a Bitcoin digitális valutaként elért sikere ellenére még csak nem is volt versenyben a DeFi színtéren. Ez nagyrészt a korlátozott programozhatóságra vezethető vissza. Ez megnehezítette az okosszerződés-platformokon található komplex DeFi-alkalmazásokhoz hasonló bonyolult DeFi-alkalmazások fejlesztését a Bitcoin blokkláncon. De 2021. novemberében a Bitcoin olyan frissítésen ment keresztül, amely a Bitcoin számára is elérhetővé és vonzóbbá teheti a DeFi szférát.

A Taproot néven ismert frissítés megváltoztatta a tranzakciók ellenőrzésének módját, és egyben megnyitotta a DeFi térnyerését. A Taproot javítja a platform hatékonyságát azáltal, hogy az összetett tranzakciókat tömöríti, egyúttal csökkenti mind a memóriahasználatot, mind a díjakat, miközben növeli a skálázhatóságot.

A Bitcoin DeFi ökoszisztéma aktuális állapota

Jelenleg a Bitcoin DeFi ökoszisztéma még mindig a fejlődés kezdeti szakaszában van. Még csak kevés projekt használja ki az okosszerződéses képességeit, és még kevesebbet lehet bonafide DeFi alkalmazásnak tekinteni.

A Bitcoin natív programozhatósága még mindig meglehetősen korlátozott, a közelmúltbeli Taproot frissítés ellenére is. Szkriptelési képességei a Bitcoin szkriptben szereplő több mint 100 opkódra korlátozódnak. Ezek az opkódok mindegyike egy-egy előre meghatározott funkciót hajt végre. Viszont ezeknek a kombinálásával összetettebb szkriptek, vagy kezdetleges okos szerződések is lefejleszthetők.

Emiatt a legtöbb Bitcoin DeFi platform egy külön láncban, például a Bitcoin oldalláncban vagy a 2. rétegben tárolja az okosszerződéseit. Ez aztán csatlakozik a Bitcoin blokkláncához a tranzakciók elszámolása vagy a Bitcoin tárolása végett.

A legnépszerűbb Bitcoin DeFi-alkalmazások

WBTC

Becsomagolt Bitcoin – Wrapped Bitcoin (WBTC)

A jelenleg messze a legismertebb Bitcoin DeFi alkalmazás, a Wrapped Bitcoin lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy a natív BTC-jüket a Bitcoin blokkláncról egy egyszerű csomagolási folyamaton keresztül egy másik platformra helyezzék át.

A folyamat során a felhasználók kapcsolatba lépnek egy kereskedővel, és letétbe helyezik a BTC-jüket egy letétkezelőnél, aki egy külön blokkláncon egy ezzel egyenértékű mennyiségű Wrapped BTC-t (WBTC) bányászik. Ez a WBTC ezután felhasználható annak a láncnak a DeFi ökoszisztémájában, amelyben kibányászták – például Ethereum vagy BNB Chain blokkláncon.

Az eredeti BTC visszaváltásához (ez a folyamat a csomagolás feloldása néven ismert), ismét kapcsolatba kell lépniük egy kereskedővel, aki ellenőrzi a felhasználót. Ezután kommunikál egy letétkezelővel, aki elégeti a WBTC tokeneket, és visszaadja az eredeti BTC-t a felhasználónak.

Stacks

A Stacks egy nyílt forráskódú blokklánc hálózat, amely támogatja az okosszerződéseket és a decentralizált alkalmazásokat. Úgy tervezték, hogy egy párhuzamos végrehajtási réteg biztosításával drasztikusan javítsa a Bitcoin-hálózat képességeit és új felhasználási eseteket hozzon létre.

A Stacks blokklánc ökoszisztémája fokozatosan bővül a 2021. januári indulása óta. Ma már több tucat DAapplikáció működik a láncon, köztük NFT piacterek, digitális identitásmegoldások, DAO-k és DeFi alkalmazások. Talán a legjelentősebb felhasználási esete ma, hogy a Stacks hatja a NOVA Miningverse play-to-earn játékot. A platform az eredeti Bitcoin blokklánchoz a Proof-of-Transfer (PoX) nevű konszenzusos rendszeren keresztül kapcsolódik.

Portal

A Portal egy új platform, amelyet ‘a nem cenzúrázható alkalmazások kapujának’ neveznek, és amely a Bitcoinon alapuló DeFi-t hivatott működtetni.

A platform nemrégiben 8,5 millió dollárnyi finanszírozást gyűjtött össze. A Defi térnyerését a Bitcoin blokkláncon egy többrétegű architektúra segítségével tervezi elérni, amely a Bitcoin alaprétegére egy decentralizált tőzsdét és DeFi ökoszisztémát építene fel.

A Fabric keretrendszer felhasználásával felépített Portal több cenzúra-ellenálló réteget fog biztosítani a Bitcoin tetején. Ezek megkönnyítik az általános célú számítások elvégzését a decentralizált alkalmazások, a tokencserék, az új pénzügyi eszközök és sok más dolog számára.

RSK

Rootstock

A Rootstock (más néven RSK) az egyik első Bitcoin-okosszerződéses platformok közé tartozik, amelyet már 2015 óta fejlesztenek, de először 2018-ban indult csak el.

A Rootstock a Bitcoin kétirányú rögzített virtuális gép platformjaként lehetővé teszi a fejlesztők számára, hogy Turing-teljes okosszerződéseket hozzanak létre a Bitcoinhoz. Az ökoszisztémához való hozzáféréshez a felhasználóknak le kell kötniük a natív BTC-jüket, hogy ezzel egyenértékű mennyiségű RSK Smart Bitcoint (RBTC) kapjanak.

Ez az RBTC a Rootstock DeFi ökoszisztémában ugyanúgy használható, mint ahogyan a WBTC az Ethereum dAppok körében.

Ma a Rootstockot különböző dAppok Bitcoinra való építésére is használják. A Sovryn vitathatatlanul az egyik legnépszerűbb alkalmazás, mivel az RSK technológiáját felhasználva kívánja a DeFi-t a Bitcoinba vinni.

A DeFi jövője a Bitcoin blokkláncon

A DeFi Llama adatai szerint a Bitcoin jelenleg 111,58 millió dolláros TVL-vel (Total Value Locked – teljes lekötött érték) rendelkezik. Ennek túlnyomó többsége azonban a Layer-2 fizetési platformhoz, a Lightninghoz kapcsolódik. A jelenlegi Bitcoin DeFi platformok teljes TVL-jét még nem is követik nyomon.

Hogy ezt perspektívába helyezzük, az Ethereumnak mindössze három év kellett ahhoz, hogy a DeFi TVL-je 100 millió dollárról 100 milliárd dollárra nőjön. Ha a Bitcoin hasonló utat járna be, akkor a következő években a DeFi ökoszisztémája és teljes lekötött értéke jelentősen növekedhet, és körülbelül 2025-re elérheti a 100 milliárd dollárt.

A DeFi a Bitcoin blokkláncon azonban nem úgy működik, mint az Ethereumon és más okosszerződés-platformokon. A legtöbb Bitcoin DeFi platform vagy független Layer-1-es megoldás, amely egy hídszerű rendszeren keresztül kapcsolódik a Bitcoinhoz, vagy egyszerűen csak a tranzakciós bizonylatokat egyenlíti ki/rögzíti a Bitcoinon, mint egy hagyományos Layer-2-es megoldás.

Azoknak a fejlesztőknek, akik úgy döntenek, hogy ezekre a platformokra építenek, le kell küzdeniük az ezzel járó technikai akadályokat. Az RSK mellett még sok más egyedi virtuális gép implementáció létezik (nincsenek szabványos EVM-ek), és gyakran csak a szokatlan programozási nyelveket támogatják – például a Stack Clarity nyelvét.

Ez nagyon megnehezítheti a fejlesztést, miközben megakadályozza a DeFi alkalmazások berobbanását, amelyet az olyan EVM platformok, mint az Avalanche, a Fantom és a BNB Chain a fejlesztők migrációja és a DAppek portolása miatt tapasztaltak.

Ahhoz, hogy a DeFi a Bitcoin blokkláncon is sikeres legyen, egyértelmű előnyt kell kínálnia a meglévő DeFi megoldásokkal szemben. Mégpedig úgy, hogy máshol nem található újszerű DeFi alkalmazásokat kell befogadnia, és nagy felhasználói bázist kell összegyűjtenie maga köré.

Jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak. Részletes jogi információ