A bitcoin hosting bányászat működése, annak előnyei és hátrányai

A bitcoin bányászat számos módját ismerhetjük, és ezek közül az egyik képezi a bitcoin hosting szolgáltatást. Ez azoknak lehet megfelelő, akik kellő tőkével rendelkeznek, de nem akarnak saját géppel és berendezéssel a blokkjutalomért versenyezni. Az otthon kényelmét élvezve nem kell maguknak üzemeltetni a bányászathoz használt eszközöket, hanem szolgáltatóktól bérelhetnek gépeket, amely során csak az energiafelhasználás költségével kell törődniük.

A szolgáltatók a bányászgépeket létesítményekben, úgynevezett kolokációkban vagy adatközpontban tárolják. A létesítményeket illetően azok háromféle típusúak lehetnek: konténerszerűek, utólagosan vagy célzottan kivitelezettek.

Az elsőnél, ahogy azt a neve is sugallja, átalakított konténereket használnak a bányászok számára. Ezek eléggé népszerűeknek mondhatóak, köszönhetően a mobil jellegük miatt és hogy hálózati vagy vezeték nélküli energiát is képesek felhasználni. A kohókat, malmokat vagy raktárakat gyakran eredeti funkciójukat elfelejtve alkalmazzák bitcoin bányászásához alkalmas létesítményként. Ezek leginkább hálózati energiát használnak munkálataik során. Végezetül, a bányászati cégek körében leginkább elterjedt az előre meghatározott tervek szerint, célzottan kivitelezett bányászfarmok. Az ilyenek jobb minőségű szolgáltatást nyújtanak a gépek számára, de nagyobb tőkeigényük révén a megtérülési időszak is hosszabb.

Előnyök

Ez a fajta bányászat költség és kényelem kérdése. Ennek során gondoskodnak a felmerülő hő-, zaj- és energiaigényről. Megértésük szempontjából vegyük az egyik legkellendőbb bányászgépet, az Antminer S19-et. Az S19 3000 watt teljesítményű, 80 Celsius-fokon és 80 decibellel működő eszköz. Ebből kifolyólag jobban járunk, ha nem otthon üzemeltetjük ezeket a nagyteljesítményű berendezéseket, hanem inkább meghagyjuk a bányásztelepek számára.

Másrészt a hosting bányászok gyakran alacsonnyabb költségekkel számolnak, mint a szóló bányászok. A személyes megállapodás az energiaszolgáltatókkal, vagy a mérőórán kívüli működés alacsonyabb díjakat jelent számukra. Emellett egyes adatok szerint 2021 novemberében a lakossági villamosenergia-árak 50%-kal voltak magasabbak, mint az ipari célra felhasználandó energia költsége.

Átlagos villamosenergia-díj felhasználók szerint az USA-ban. Forrás: Compass Mining.

Hátrányok

Azonban a hosting szolgáltatásoknak is megvannak a saját korlátjaik, mint az ipari vállalatokra vonatkozó logisztikai korlátok és a bitcoin hálózatára jellemző központosítási aggályok. Mint minden nagy ipari létesítménynek, a bitcoin-bányáknak is számos inputra van szükségük ahhoz, hogy maximális hatékonysággal működjenek. Az elegendő energia, az időjárás szabályozása, az internetkapcsolat és a rendszeres karbantartás nagy mennyiségű tőkét és személyzetet igényel. Ha akár csak egy kis hiba is csúszik a gépezetbe, az a létesítményben levő összes eszköz leállását okozhatja. Emellett a hálózati centralizáció továbbra is aggodalmakat hagy maga után. A bányászati tevékenység harmadik félnél történő elhelyezése azt jelenti, hogy fizikailag nem vagy a hashráta tulajdonosa, ezért fontos a megfelelő bizalom a szolgáltatást nyújtó felé.

Általános költségek

A hosting szerződések általában 12 vagy 24 hónapra szólhatnak. A díjakat illetően általánosan elmondható, hogy azok kétfelé bonthatóak: áramköltségekre és hosting díjakra. Az elektromos költségek a gép egy hónapra vetített várható teljesítményén alapulnak, de tapasztalatok alapján ezek szolgáltatónként eltérőek lehetnek. Például egy 3,25 kW-ot használó S19, amely 0,062 dollár/kWh áron kerül felszámításra, havonta 150 dollárba kerülne. A hosting díjak magukba foglalják az épület biztonsági, karbantartási és fenntartási költségeit. Ezek jellemzően alacsonyak, és az elektromos költségekbe vannak beszámítva.

Összességében tehát akik bitcoint szeretnének bányászni, és elegendő tőkével rendelkeznek, de nem szándékoznak saját maguk gépeket működtetni, azoknak a hosting bányászat ideális lehetőséget jelent az iparba való becsatlakozáshoz.