A chiphiány már a kriptobányászatot is egyre jobban fenyegeti

Bár a Bitcoin hálózat hash rátája a kedvezőtlen árfolyam ellenére rekordokat döntöget, a globális chiphiány már a kriptobányászatot is fenyegeti. Aki nem egy barlangban töltötte az elmúlt 2 évet, az bizonyára nem először hall a koronavírus járvány miatt meggyengült ellátási láncok okozta chiphiány fogalmáról.  Egyértelmű chiphiányról, mint jelenségről a koronavírus után kezdtek el beszélni, azonban a kriptovaluta bányászat okozta egyre növekvő kereslet már jóval régebben is kihívások elé állította a gyártókat. Ironikus módon, most pont azon ASIC bányászok kerülhetnek nehéz helyzetbe, akik miatt az egész folyamat elindult még hosszú évekkel ezelőtt.

Az utóbbi évek árfolyamrobbanásának és az altcoin boomnak a hatására a kriptovaluta bányászatra alkalmas eszközök kereslete jelentősen nőtt. A legtöbb érme esetében alapvetően GPU-ról (videokártya) és ASIC rigekről beszélhetünk. Mivel mindkettőbe ugyanolyan vagy hasonló alkatrész chipek kellenek, így a kriptovaluta bányászat okozta túlkereslet miatt ma többszörösébe kerül összeállítani egy gaming PC-t, mint 2-3 évvel ezelőtt. A mindenhol folyamatosan elfogyott PS5 játékkonzolok miatt szintén a chiphiány áll. A helyzet azonban mára jóval drámaibbá vált annál, minthogy csupán a gamerek utálkozzanak a kriptovaluta ipar felé. Chipek ma már szinte minden elektronikus eszközben megtalálhatóak. Az amerikai kereskedelmi szövetség felmérése szerint a chipeket különböző termékekhez használó gyártók ma átlagosan csupán 5 napra elegendő chip készlettel rendelkeznek a szokásos 40 helyett.

Politika, PS5, hiánycikk ASIC rigek és tranzakciós költségek

A koronavírus miatti lezárások, a drága szállítási költségek és a megnyúlt szállítási idő, valamint a folyamatos bizonytalanság csak tovább rontott a helyzeten. Az elektronikában használatos félvezetők gyártásának központja régóta Tajvan, ez a túlzott központosulás pedig csak tovább ront a helyzeten. A háttérben közben politikai játszma is kibontakozik. Míg a Tajvannal szomszédos Kína (akik szerint amúgy ugye Tajvan nem is önálló ország, hanem Kína része) saját technológiai kapacitásait próbálja fejleszteni a globális chiphiány enyhítésére, úgy ezt az Amerikai Egyesült Államok igyekszik akadályozni és inkább Amerikába csábítani a tajvani technológiát.

A chiphiány jelenleg ott tart, hogy az ASIC kriptobányász rigekből hasonló hiány alakult ki, mint a PS5 játékkonzolokból. A vásárlók gyakran csak a rendelés véglegesítésekor szembesülnek hibaüzenettel, hogy hiába mutat a weboldal elérhető raktárkészletet, a kérdéses rig már rég nincs raktáron. Egyes gyártók, például a Bitmain vásárlónkénti limitet is bevezettek: 1 vásárló maximum 50 riget vehet adott idő alatt. Más weboldalakon a vásárlóknak személyesen kell kapcsolatba lépniük a gyártóval, hogy egyedi árajánlat alapján tájékozódhassanak az éppen aktuálisan elérhető rigekről. Amennyiben a helyzet tovább fokozódik és az egyre növekvő érdeklődést nem tudja lekövetni a számítási kapacitás, akkor a tranzakciós költségek további emelkedésére lehet számítani, ami viszont akár egész blokkláncok bukását is elhozhatja.