A Fed is kimondta a CBDC-kről azt, amitől a legjobban féltünk

A Fed nemrégiben kiadott egy fehér könyvet, amelyben azt állítja, hogy készpénz anonimitás fontossága „hamis alapfeltevéseken alapszik”; és az, hogy a központi banki digitális valutákban (CBDC-k) a magánélet védelmét keressük, a digitális rendszerek működésének félreértéséből ered.

A dokumentum azt nem mondja ki nyíltan, de burkolt utalást tesz arra, hogy a CBDC-kbe ugyan beépíthető bizonyos adatvédelmi tudatosság, de a nap végén ezeket mindig felül lehet írni vagy el lehet hagyni.

„Az adatok bizalmas kezelése azt jelenti, hogy a tárolt információk védve vannak például a hozzáférés korlátozásával, és csak az arra jogosult szereplők számára állnak rendelkezésre” – írják. Elgondolkodtató azonban a kérdés, pontosan kik lesznek jogosultak arra, hogy a személyes adatinkhoz hozzáférjenek.

A Világgazdasági Fórum (WEF) nemrégiben megjelent cikke, mely a digitális valutákról, a magánéletről és a szabadságról szól, megpróbálta finomítani a dolgot:

„A digitális valutának nem lenne szabadna lehetővé tennie a bűnözést, de bizonyos fokú szabadságot kell nyújtania a magánéletet biztosító tranzakciókhoz” – állítják. A „bizonyos fokú szabadság” itt nagyon úgy hangzik, mint a nagy visszaállítás projektjük, melynek célja, hogy az embereket megfosszák a magántulajdonuktól, és kizárólag szolgáltatásokat vegyenek igénybe.

Kapcsolódó: Megfosztaná az embereket a tulajdonuktól a Világgazdasági Fórum

Érdekes továbbá, hogy a cikk egészében úgy tűnik, a digitális valutákkal kényes etikai kérdésekre válaszolnának, és a CBDC-ket a fogyasztók kényelmi preferenciájának tulajdonítják. Fontos azonban megjegyezni, hogy ezen valuták a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint potenciálisan lehetővé tennék a kormányok számára, hogy ellenőrizzék, mire költik az emberek a nehezen megkeresett vagyonukat. A CBDC-k segítségével a központi bank és az egyének tárcája között közvetlen összefüggés jön létre. Nem egy új megoldás, csak egy újabb eszköz a kontrollra.

A bitcoinról azonban egyik cikkben sem esett szó – ahogyan arról sem, hogy a kriptovaluta és a stabilcoinok egyre több országban kapnak zöld utat, megfelelő szabályozási keretrendszer mellett.

Forrás