A Google Chrome tovább kémkedne utánunk – tegyünk ellene

Azt valószínűleg még a kevésbé járatos internetezők is tudják, hogy a nagy techcégek komoly milliókat fordítanak a felhasználóik megfigyelésére. Monitorozzák kereséseinket, kapcsolatainkat, a webhelyeken eltöltött időt és így tovább. A Facebook például különösen jó ebben, nem csoda, hogy az Apple a napokban fogja közzétenni az iOS 14.5-ös verzióját, amiben már tiltva lesz a Facebook többféle nyomonkövetési megoldása. De a héten bőven voltak még hírek a felhasználók megfigyelésére vonatkozóan, ezek másik főszereplője a Google volt. Először még pár hete egy nagyszerű videó keretében a Google bemutatta, hogy mindent el fog követni a reklámozók nyomonkövetési tevékenysége ellen. És ebben a harcban a segítséget a Google Chrome-ba épített új technológia, a FLoC fogja nyújtani, ami a Federated Learning of Cohorts angol rövidítése.

A Google Chrome hátrafelé lép egyet az adatvédelemben

Alapvetően nehéz lefordítani ezt magyarra, de a Google értelmezése szerint a kohorsz olyan felhasználók csoportja, akik valamely Analytics-dimenziónak megfeleltethető közös jellemzővel rendelkeznek. Tehát a technológia az ezen csoportok tanulmányozására vonatkozó technikákat változatja meg. És lehet, hogy a FLoC ugyan segít bizonyos reklámozók tevékenysége ellen küzdeni, de maga is gyűjteni fog reklámcélokból adatokat. A FLoC tesztelése már el is kezdődött, az összes Chrome felhasználó nagyjából 0,5%-ának a gépén már ott is a technológia. És nem is olyan egyszerű kiszállni belőle. Főleg azért sem, mert a felhasználók legnagyobb részének fogalma sincs, hogy benne van a tesztelői körben.

A helyzet javítása érdekében az Electronic Frontier Foundation nevű alapítvány létrehozott egy weboldalt, az https://amifloced.org helyet. Itt könnyen ellenőrizhetjük, hogy a Google ránk kényszerítette-e a tesztelését. Ugye azt nem nagyon szeretné senki, hogy a techóriás még a korábbiaknál is kifinomultabb módon megfigyelje, így a Malwarebytes segítségével ki tudunk hátrálni a tesztből. A legegyszerűbb javaslat szerint szimplán csak fejezzük be a Google Chrome használatát. És váltsunk egy teljes anonimitást kínáló böngészőre, mondjuk a Brave böngészőjére. A Brave vezérigazgatója egyébként bírálta is a Google-t, amely szerinte továbbra is fenntart egy olyan rendszert, ami káros az egész web, a felhasználók és a tartalomgyártók számára is. Ha viszont továbbra is Chrome-ot akarunk használni, akkor töltsük le a DuckDuckGo böngészős kiterjesztését. Ez meg fogja akadályozni a nyomonkövetés lehetőségét a Chrome-ban.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük