A JP Morgan $2,5 milliót fizet vissza a túltolt kriptodíjai miatt

A JP Morgan befektetési bankóriás kapcsolata a kriptopénzekkel eddig is meglehetősen ambivalens volt. Most azonban úgy néz ki, visszanyalt a fagyi: a manhattani bírósági ügyük végén 2,5 millió dollárt kell visszafizetniük a kriptopénzes tranzakciók után felszámolt túl magas díjaik miatt.

A JP Morgan és a kriptopénzek – most az utóbbi nyert

Egyezségre jutott a JP Morgan a manhattani peres ügyük kapcsán: a csoportos kereset végeredményeként összesen 2,5 millió dollárt kell kifizetniük ügyfeleiknek a túl magas tranzakciós díjaik miatt. A szövetségi bíróságon kedden adták be a végleges egyezményt, amelyben bár a JP Morgan semmilyen beismerést nem tesz a díjak jogtalan kiszabásáról, a korábban kifizetett tranzakciós költségek csaknem 95%-át fizeti vissza a károsultaknak.

Az ügy egészen 2018-ig nyúlik vissza, amikor is három felperes, Brady Tucker, Ryan Hilton és Stanton  Smith, azzal vádolta meg a Chase Bankot, hogy a bank hitelkártyájával vásárolt kriptopénzek után a Chase sokkal magasabb tranzakciós díjat számolt fel, mint ami a díjpolitikájában szerepelt. A Chase Bank értelmezése szerint ugyanis a kriptopénzek vásárlása „készpénz jellegű” tranzakciónak számít. A bíróság véleménye azonban az, hogy ezt csak a fiatpénzek esetén alkalmazhatta volna a bank, míg a kriptopénzek kategóriájuk alapján nem ebbe tartoznak.

Az felperesek ügyvédjei által kért összeg eredetileg csak 1 millió dollár volt, mely végül jóval magasabbra emelkedett a végső egyezményben. Végeredményként a jogtalanul kiszabott tranzakciós díjaknak csaknem teljes összegét lesznek kénytelenek kifizetni.

A JP Morgan $2,5 milliót fizet vissza a túltolt kriptodíjai miatt

A bankóriás kriptotörténelme

Nem is csoda, hogy az ügy 2018-ban kezdődött: néhány évvel ezelőtt a JP Morgan még meglehetősen kriptoellenes hangulatban volt. CEO-ja, Jamie Dimon híresen kritikus volt a kriptopénzekkel kapcsolatban, bár az elmúlt években azért jelentősen javult a kettő kapcsolata. Az évek során a bitcoin csalásnak nevezésétől egészen a saját blokklánc projekt kialakításáig jutott el a bankóriás.

A JP Morgan mára már ügyféllistáján tudhatja a Coinbase és Gemini kriptotőzsdéket; nem is olyan régen pedig JPM Coin néven még saját stabilcoinját is elindította. Az utóbbit főként bankok közötti tranzakciók kiegyenlítésére alkalmazzák a banknál.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük