A legrégebbi amerikai bank megnyitotta kriptovaluta-üzletágát

A Bank of New York Mellon Corp., a legrégebbi amerikai bank kriptovaluta-üzletága megkapta a szükséges engedélyeket, és megkezdte működését. Egyelőre kiválasztott alapkezelőknek végeznek kriptoletétkezelési szolgáltatásokat, de a szabályozás függvényében tovább szeretnének lépni.

A legrégebbi amerikai bank, a Bank of New York Mellon Corp. kriptovaluta-üzletága elindult, kedden megkezdte az ügyfelek, egyes kiemelt alapkezelő cégek kriptovalutáinak fogadását. Ezzel az első nagy amerikai bank lett, amely a hagyományos befektetések mellett a digitális eszközöket is ugyanazon a platformon őrzi – írja a Wall Street Journal.

Válogatott ügyfelek bitcoinját őrzi az amerikai bank

A BNY Mellon az ősz elején nyerte el a pénzügyi felügyelet jóváhagyását ehhez az úgynevezett letétkezelési tevékenységhez. (Ami intézményi és más nagy befektetők vagyonának őrzését, kezelését jelenti.) Válogatott ügyfelek bitcoinjait és etherét kezeli majd, tárolni fogja az eszközökhöz való hozzáféréshez és átutaláshoz szükséges kulcsokat. Ugyanazokat a könyvelési szolgáltatásokat nyújtja majd e digitális valutáknál, amelyeket az alapkezelőknek is kínál részvényekből, kötvényekből, árukból és egyéb eszközökből álló portfólióikhoz.

A lépés fontos mérföldkövet jelent a hagyományos bankok körében, amelyek egyre inkább felfedezik a kriptoeszközöket, mint legitim piacot és új üzleti területet. Közben ugyanis sok Wall Street-i cégvezető még mindig megkérdőjelezi a kriptóban rejlő lehetőségeket, és óvatosan a partvonal mögött marad, amíg a washingtoni vezetés nem tisztázza, hogyan fogják szabályozni a piacot. Más cégek azonban reagáltak az egyre növekvő számú intézményi befektető ügyfél igényeire.

Sok intézményi befektetőnek van kriptovalutája az USA-ban

Mert ilyen igények vannak. A BNY Mellon megbízásából készült közelmúltbeli felmérés szerint sok amerikai befektetési menedzser továbbra is szívesen fektet be. A Celent által augusztusban és szeptemberben megkérdezett 271 intézményi befektető mintegy 41 százaléka mondta, hogy jelenleg is tartanak kriptovalutákat a portfóliójukban. További 15 százalékuk pedig valószínűleg a következő kettő-öt évben fog vásárolni.

New York, metróállomás a bankokhoz. Fotó: Unsplash, Samuel Regan-Asante (@fkaregan)
New York, metróállomás a bankokhoz. Fotó: Unsplash, Samuel Regan-Asante (@fkaregan)

A vagyonkezelők régóta támaszkodnak a BNY Mellonra és más letétkezelő amerikai bankokra egy sor létfontosságú, de unalmas back-office funkció területén. Például az eszközeik értékében bekövetkező változások nyomon követésében. Az Alexander Hamilton által több mint két évszázaddal ezelőtt alapított BNY Mellon a világ legnagyobb letétkezelő bankja – írja a pénzügyi portál.

Kapcsolódó cikk: A Grayscale Bitcoin alapja újabb lépést tett, hogy ETF lehessen

Szűri a gyanús kriptókat az amerikai bank

Eddig az alapkezelőknek digitális valutáikat egy kriptóspecialista letétkezelő intézménynél kellett letétbe helyezniük. A BNY Mellon közlése szerint vsizont a nyolc, “rendszerszinten jelentős” amerikai bank közül elsőként tárol digitális valutákat is, és így lehetővé teszi, hogy az ügyfelek egy letéti platformot használhassanak mind a hagyományos, mind a kriptobefektetéseikhez.

Az ősi amerikai bank 2021 februárjában mutatta be terveit a kriptovaluták letétkezelésével kapcsolatban, azóta integrálta kriptoletétkezelési üzletágát számviteli platformjába. A bank a Fireblocks céggel közösen kifejlesztett szoftvert használ erre. A Chainalysis szoftvere pedig segít a banknak elemezni és nyomon követni az eszközök útját, mielőtt azok a bankhoz érkeznek – közölték.

Eddigi cikkeink a Chainalysis tevékenységéről

A szabályozás a nagy kérdés

Az amerikai bank közölte, hogy a jövőben várhatóan további ügyfelekre is kiterjeszti kriptoletétkezelési kínálatát, a szabályozói jóváhagyások függvényében. E hónap elején egyébként egy amerikai tisztviselőkből álló testület szigorúbb kriptopiaci felügyeletet sürgetett.

A Pénzügyi Stabilitási Felügyeleti Tanács (Financial Stability Oversight Council), amelynek elnöke Janet Yellen pénzügyminiszter, arra kérte a kongresszust, hogy fontolja meg a jogszabályalkotást olyan hiányosságok kiküszöbölésére, amelyek nem tartoznak a meglévő értékpapír-szabályozás hatálya alá.

A színfalak mögött és előtt nagy harcok folynak a szabályozásról. Augusztusban például Gary Gensler, az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) elnöke jelentette ki, hogy a digitális eszközök piaca tele van “csalásokkal, átverésekkel és visszaélésekkel”.

Ez a cikk is érdekelhet: A kriptó mögött túl sok pénz és túl nagy hatalom áll, ezért nem tiltják be

Címlapfotó: Unsplash.com