A navahó indiánok a Bitcoin bányászaton keresztül keresik a megváltást

A Compass Mining nemrég közzétett egy videót, amiben riporterek látogatták meg a navahó emberek bányászfarmját. Ebből betekintést nyerünk abba, hogyan próbálják meg az ott élő emberek a Bitcoinon keresztül visszaszerezni szuverenitásukat.

A navahó emberek és a Bitcoin bányászat

A Navahó Rezervátum a világ legnagyobb amerikai őslakosok által lakott rezervátuma, de egyben a legszegényebb közösség is az USA-ban. Lakosainak az egyharmada él a szegénységi küszöb alatt, és a munkanélküliség eléri a 48%-ot. A videó azonban felfedi, hogy a dolgok változnak, ahogy a navahók elkezdenek Bitcoint bányászni. A bányászat a régióban egészséges gazdasági fejlődést eredményez, amire a régiónak már hosszú ideje szüksége volt.

A navahók rezervátuma Arizona, Új-Mexikó, Colorado és Utah államok között, az Egyesült Államok délnyugati részén található. Területe 71 000 km2 és a népesség 300 000 fő körül van.

Hogyan kezdődött minden?

A bányászat 2017-ben indult el, mikor egy kanadai vállalat megkereste a navahókat annak érdekében, hogy egy új bányászfarmot létesítsenek a földjükön. 2021 elején a farmot a terület energiaforrásainak megcsapolásával 15 megawatt teljesítményre duplázták. Ez a becslések szerint körülbelül 400 BTC-t bányász ki évente, ami a mostani árfolyamon 26 millió dollárt jelent.

A videóban megkérdezettek közül sokan úgy vélik, hogy a farm más növekedési kilátásokat is teremt, például a pénzügyek és az energia terén.

Amber Kanazbah Crotty szerint, aki a törzs megbízottja, a közösség szegénysége a múltba nyúlik vissza, egészen pontosan 1868-ba, amikor az amerikai kormány létrehozta a rezervátumot. E szerződés súlyos öröksége még ma is jelen van, különösen a navahók bankszektorral való kapcsolatát illetően. Crotty szerint a navahók ugyan dollárban fizetik a szövetségi adókat, de nem férnek hozzá a szokásos pénzügyi eszközökhöz, amiket dollárral használhatnának. Ez arra késztette őket, hogy alternatív megoldásokat keressenek. Ezért a Bitcoin lehetővé tenné számukra, hogy szuverenitásra törekedjenek, amit megígértek nekik, de valójában soha nem kaptak meg.

Miért ideális a navahók földje a BTC bányászatához?

A navahók földje gazdag megújuló és nem megújuló energiaforrásokban egyaránt, mint például a szén, földgáz, vízenergia és a napfény. Ahogy az igény növekszik a megújuló energiaforrásokkal való Bitcoin bányászat iránt, a navahók előnyt kovácsolhatnak maguknak. A farmjaiknak az 59%-a már most megújuló energiával üzemel, szemben az USA 19%-os átlagával.

Egyelőre a Bitcoin nem nyerte el a navahó indiánok nagy részének bizalmát, ennek ellenére további bányászfarmokat terveznek üzembe helyezni az elkövetkezendő hónapokban. Ha a világ legnépszerűbb kriptovalutájának az elfogadottsága tovább nő, valószínűleg tudatosulni fog az emberekben, hogy a Bitcoin a szuverenitás egyik forrásává is válhat.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük