Megvétózta a paraguayi elnök a kriptotörvényt, de a szenátus nem hagyta annyiban

Júliusban a dél-amerikai Paraguay törvényhozásának felsőháza jóváhagyta a tavaly nyáron előterjesztett törvényjavaslatot, mely adózási és jogi keretet biztosított volna a szektorban tevékenykedő, többek között a kriptobányászattal foglalkozó vállalatoknak. Mario Abdo Benítez elnök ugyan megtagadta a tervezetet, a szenátorok a napokban visszautasították a kormányfő vétóját.

A törvény gyakorlatilag a kriptobányászat és a kriptovaluta kereskedelem szabályait szedte volna csokorba: a kriptoszektorban tevékenykedő vállalatok mentesültek volna az áfa hatálya alól, a hatóságok pedig szabályozták volna a bányászok energiafogyasztását. Az igazság ugyanakkor, hogy már akkor is voltak, akik a javaslat ellen szólaltak fel, szerintük ugyanis az engedmény pusztán a vállalatok számára lett volna előnyös, hiszen egyáltalán nem biztos, hogy mindez hozzájárulhatott volna a munkahelyek létrehozásához. Mindenesetre a törvényjavaslat sikeresen végigfutott az alsóházon, és már csak az elnöki aláírás hiányzott a törvényről. Mario Abdo ugyanakkor úgy döntött, megvétózza a törvénytervezetet, arra hivatkozva, hogy a kriptobányászat nagy mennyiségű energiát fogyaszt, így inkább egy hozzáadott értéket nem teremtő tevékenységként ismerné el azt. Az Ipari és Kereskedelmi Minisztérium is egyetértett az elnökkel, szerintük ugyanis a törvényjavaslat által támogatott kriptovaluta tevékenységek negatív hatással lehetnek az állam energiafogyasztására és a jövőben akár áramimportra is kényszeríthetik Paraguayt.

A szenátorok szembementek az elnök véleményével

A szenátus ugyanakkor továbbra is kiáll döntése mellett. A napokban mintegy 33 szenátor szavazta meg az elnök vétójának elutasítását, mivel mindannyian mérvadónak gondolják az egységes szabályozási keretrendszer létrehozását. Az ország kongresszusának közleménye szerint Enrique Salyn Buzarquis szenátor úgy vélekedett, hogy mindenképpen „jobb lenne formalizálni” az iparágat, amihez Daniel Rojas képviselő hozzátette, hogy egy jól szabályozott kriptoipar – az annak ellentmondó állítások dacára – „új foglalkoztatási formákat” teremthetne Paraguayban.

A törvényjavaslat most a paraguayi képviselőház elé került megvitatásra.

A törvényhozók szerint Paraguay egyértelműen kriptoparadicsommá válhatna, tekintettel arra, hogy az államban kifejezetten olcsó az elektromos áram. A szektorban tevékenykedő vállalatok éppen ezért vonzónak találják az ország lehetőségeit: a Bitfarms kanadai bányászati óriás például tavaly közölte, hogy ötéves bérleti szerződést köt az országban való tevékenységének folytatása érdekében.