Bebörtönzött hongkongi milliárdos újságja a Bitcoint élteti a bankokkal szemben

A népszerű hongkongi Apple Daily bulvárújság a főoldalán foglal állást a Bitcoin mellett egy hónappal azután, hogy a hatóságok bebörtönözték milliárdos tulajdonosát.

Jimmy Lai-t (képen), a Kína-kritikus alapítóját az Apple Daily-nek, az ellentmondásos hongkongi biztonsági törvények kritizálása miatt börtönözték be majd engedték szabadon óvadék ellenében, egy teljes oldalon keresztül foglal állást a Bitcoin mellett a bankokkal szemben.

“Bitcoin soha nem hagy cserben,” áll az Apple Daily főoldalán a kijelentés, majd kantoni nyelven folytatva: “Bankok, nem ti hagytok mától engem cserben. Én hagylak titeket faképnél.”

Lai hó eleji bebörtönzése sokak számára sokkal ért fel Hongkongban, köztudottan demokrácia-párti személyes értékrendjét a napi félmilliós olvasótáborral bíró Daily Apple is átveszi. Sokan támogatásukról biztosították miután börtönbe került.

A Bitcoin melletti állásfoglalás egyfajta üzenet is a hongkongi bankok irányába, mivel azok a Reuters jelentése szerint rászálltak azokra az ügyfeleikre, akik Hongkong függetlenségét hangoztatják. Így áll az újság főoldalán: “Senki nem állíthat meg abban, hogy utalást végezz a hálózaton, amit nem lehet leállítani. A Bitcoin bárki számára elérhető nemtől, személyazonosságtól és hittől függetlenül.”

Majd: “A Bitcoin 2009-ben indult a genezis blokkal. Eljött az ideje.”

A tüntetések Hongkongban már lassan egy éve zajlanak a nemzetvédelmi törvény miatt, ami megfosztaná a hongkongiakat bizonyos jogaiktól és egyenesen a kínai törvényhozásnak lennének alárendelve.

Lai hó eleji bebörtönzését leszámítva eddig csak egyetemistákat és tüntetőket csuktak le, ám a Kínát nyilvánosan kritizáló milliárdos elfogása egy új fejezetet nyit a Kína-ellenes mozgalom történetében.

Lai nem csak egy az elkényeztetett milliárdosok között a városállamban, hanem egy személyben testesíti meg a “hongkongi álmot”. Középosztályba született a közeli Guangzhou tartományban, egy szakadt hajón érkezett a városba 12 évesen, textilipari munkásként dolgozott sokáig és onnan építette fel a Giordano nevű nemzetközi márkát és a befolyásos Apple Daily újságot. Vagyonát körülbelül 1.2 milliárd dollárra becsülik.

A cenzúrával, korlátozásokkal, kormányzati szankciókkal és fokozódó rendőr- és bankterrorral sújtott városban nem csoda tehát, ha a lakosság befolyás rétegei is elkezdenek nyitni a Bitcoin irányába.

Kapcsolódó:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük