Buterin: “A Terrának a bálnák helyett a kisbefektetőket kellene kifizetnie”

Az Ethereum társalapítója, Vitalik Buterin úgy gondolja, hogy az ostromlott Terra projektnek minden javasolt visszatérítési terv részeként a kisbefektetőket kellene előnyben részesíteni.

A múlt hét tragédiája a Terra ökoszisztéma “halála” volt, aminek következtében a Terra (LUNA) 100%-os zuhanásba került. Ezáltal a TerraUSD (UST) stabilcoin elvesztette az Egyesült Államok dollárhoz kötöttségét, a cikk írásakor mindössze 0,13 dolláron állt.

Az UST egy algoritmikus stabilcoin, ami azt jelenti, hogy nincsenek tartalékai. Ehelyett egy olyan algoritmus alapján tartja az értékét, amely úgy van kódolva, hogy egyensúlyt teremtsen a stabilcoin és a Luna között. Minden egyes alkalommal, amikor egy UST tokent mintelünk, 1 dollárnak megfelelő Lunát égetünk el, vagy vonunk ki a forgalomból, és fordítva, hogy fenntartsuk a peg-et.

Mivel a LUNA és UST befektetők jelentős veszteségeket szenvedtek el, a közösség most azt keresi, hogyan lehetne helyreállítani az ökoszisztémát. Szeretnének potenciálisan enyhülést nyújtani annak a sok embernek, aki anyagilag zátonyra futott.

Az egyik ilyen közösségi javaslat – feltételezve, hogy az UST dollárhoz való kötöttségét végül stabilizálják – az, hogy először a kis UST-tulajdonosok összes kezdeti betétjét (nem hozamát!) visszatérítsék. Úgy gondolják, ezzel “jelentősen javítanák az általános morált és hangulatot”. Később kiokoskodják, hogyan rendezzék a hitelezőket és a nagyobb befektetőket. A kifizetés becslések szerint 1 és 1,5 milliárd dollár közötti összegbe kerülne.

Buterin vasárnap a Twitteren keresztül támogatta az ötletet. Megjegyezte, hogy szerinte a hangsúlyt a kisebb befektetőkre kell helyezni, akiknek szükségük van a pénzre. Ezután egy lépéssel tovább ment, és kijelentette, sajnálja, de a bálnák viseljék el a veszteséget.

Bár az Ethereum társalapítója nem szólított fel kifejezetten szabályozásra, kiemelte, hogy az olyan potenciális fedezetek, mint a pénzügyi betétbiztosítás hasznosak lehetnek ilyen körülmények között. “Egy érdekes, nem kapcsolódó példa a szingapúri munkajog. Erősebb szabályozás az alacsony keresetű alkalmazottak számára és egy “oldd meg magad” megközelítés a tehetősebbek számára”.

Kérdéses az újjáéledés

Egyelőre nem világos, hogy a projekt képes lesz-e újjáépülni, vagy a befektetők veszteségeinek visszaszerzése érdekében csak átmeneti fellendülésre törekszik.

A Buterin megjegyzéseivel kapcsolatos javaslatot a héten frissítették. Most azt mérlegeli, hogy minden felhasználót kifizetnek a tárcánkénti 50 000 dolláros felső határig.

Egy másik, az interneten keringő ötlet a Terra blokklánc “TERRA 2”-nek nevezett hard fork frissítésének kidolgozása, miközben egy likviditási poolt is elindítanak, hogy az UST-t visszahozzák a pegre.

A Binance alapítója és vezérigazgatója, Changpeng Zhao azonban a hétvégén leszólta ezt az elképzelést, megjegyezve a Twitteren, hogy “a fork nem ad értéket. Ez csak vágyálom”.

A LUNA és az UST összeomlása előtt a Luna Foundation Guard mintegy 2,7 milliárd dollár értékű Bitcoint (BTC) tartott. Az UST újjáépítésére vonatkozó pool-ötlettel kapcsolatban CZ-nek egy érdekes kérdés jutott eszébe. Hol van az összes BTC, amit tartalékként kellett volna használni?

A Terra alapítója, Do Kwon szintén javasolta a Terra blokklánc “átalakítását”, hogy visszaállítsák a “hálózati tulajdonjogot”, és 1 milliárd LUNA tokent osszanak szét a közösség között.

Kwon javasolt újjáélesztési terve azonban erős ellenállást váltott ki a kriptoközösség népszerű alakjaiból. Billy Markus, a Dogecoin (DOGE) társalapítója felszólította Kwont, hogy hagyja el a szektort, és megjegyezte azt is:

“Ha ki akarják fizetni a hülye bukott protokolljuk áldozatait, akkor ahelyett, hogy új áldozatoktól származó új pénzt használnának, inkább a befektetőktől már befolyt pénzt kellene felhasználniuk a visszafizetésre”.