Egy bitcoin milliomos tündöklése és bukása: a BitMex sztori

A Vanity Fair magazin hosszú cikket szentelt Arthur Hayes, a BitMex volt vezérigazgatójának történetének bemutatásának, aki bár korábban olyan szintű gazdagságot ért el, amiről sokan csak álmodnak, mára ebből kevés maradt, mi több, jelenleg a szabadságáért küzd.

A történet Arthur Hayes gyermekkorával és iskolaéveivel indul az Egyesült Államokban, majd folytatódik Hong-Kongban, ahol Arthur először a Deutsche Banknál, majd a Citibanknál is dolgozott ETF (Exchange Traded Funds) befektetések területen, mielőtt megtalálta volna az igazi szenvedélyét: a bitcoint.

Az elsők között fedezte fel, hogy bármi is legyen a hivatalos álláspont, Kínában hatalmas a mindennapi emberek érdeklődése a bitcoin iránt. Társaival, Ben Delo brit matematikussal és Sam Reed amerikai programozóval egy hong-kongi Starbucks-ból kezdték el laptopjaikon a később BitMax néven elhíresült kriptovaluta tőzsde fejlesztését.

A koncepció az volt, hogy a kriptovaluták világát leegyszerűsítve, a befektetők egyszerű derivatív termékeken keresztül nyerhettek kitettséget a bitcoin árfolyamával szemben, vagyis közvetlenül a bitcoinok helyett egy olyan virtuális terméket vehettek meg, aminek az értéke a bitcoin árfolyamának emelkedése esetén szintén nő, csökkenése esetén pedig szintúgy csökken.

Az ehhez hasonló derivatív termékek vagy megoldások nagyon gyakoriak az online kereskedési platformokon, nem csak kriptovaluták esetén, de részvények, hanem ETF-ek esetén is.

Anyagi gondok helyett Lamborghini

Bár eleinte a weboldal üzemeltetéséhez szükséges szerverekre is alig tudták összedobni a pénzt, a szolgáltatás hamar népszerűvé vált, ők pedig dollármilliókat kerestek. Hayesnek olyannyira jól ment, hogy beszámolók szerint elkezdett mindenhova egy narancssárga Lamborginivel járni.

2019-ben Hayes személyesen jelentette be, hogy BitMex fontos mérföldkőhöz érkezett. Akkor már több mint egy billió dollár összértékű kereskedést bonyolítottak le a platformon keresztül. Hayes bitcoint kritikákkal illető elemzőkkel konfliktusba keveredett. A 2019 júliusában megrendezett Asia Blockchain Summit rendezvényen nyilvánosan vitatkozott Nouriel Roubinivel, a bitcoin egyik legnagyobb kritikusával.

Ugyanezen a rendezvényen sütött el Hayes néhány viccet, amit utólag visszagondolva talán mégsem kellett volna. Amikor arról kérdezték, hogy a BitMex miért a Seychelle-szigeteken van bejelentve, valamilyen európai vagy amerikai székhely helyett ő azt válaszolta: „Azért, mert a Seychelle-szigeteki hivatalnokokat könnyebb megvesztegetni”, majd arra a kérdésre, hogy mivel vesztegeti meg az ottani hivatalnokokat azt válaszolta, hogy “kókuszdióval”.

Ezen kijelentései a későbbi hivatalos vádemelésbe is belekerültek.

2020 őszén aztán kipattantak a hírek, hogy az amerikai CFTC kereskedelmi szövetség perli a BitMexet, mivel regisztráció nélkül folytatott kereskedelmi tevékenységet az Amerikai Egyesült Államok területén. A három alapító, Arthur Hayes, Ben Delo és Samuel Reed, napokon belül otthagyták a céget.

Jelenleg Hayes feltételezhetően valahol Szingapúrban tartózkodhat miközben vádalkuról tárgyal, Ben Delo feladta magát, Samuel Reedet pedig letartóztatták az Egyesült Államokban, azonban óvadék ellenében szabadlábon védekezhet.

A Vanity Fair szerint a történet legfontosabb tanulsága, hogy míg az amerikai pénzügyi hatóságok számos eljárást és vizsgálatot folytattak a hagyományos bankokkal szemben, a végén ezen bankok vezetőt szinte soha nem vádolták meg semmivel és büntetést sem kaptak.

Úgy tűnik, hogy a kriptotőzsdék esetében, és általánosságban véve a kriptovaluta szolgáltatások területén nehezebb lesz lerázni a felelősséget.

Az ügy kipattanása óta újabb vádemelések is történtek, például pénzmosás és piaci manipuláció ügyében.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük